Парламент розпочав розгляд документа ще минулого року. 4 жовтня депутати ухвалили законопроект у першому читанні, у грудні профільний комітет доопрацював його, і у лютому Верховна Рада почала розглядати закон у другому читанні. Голосами 278 депутатів закон про україсньку мову ухвалили. Проти було 38 параламентарів, 25 не голосували, семеро утримались. Підтримати депутатів прийшли третій президент України Віктор Ющенко і почесний патріарх Православної церкви Філарет.
Що змінить прийняття закону?
Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави.
Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності.
За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.
Закон зобов’язує посадовців володіти державною мовою та застосовувати її при виконанні службових обов’язків.
Також державна мова має використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та в інших сферах.
Українська буде обов’язковою в онлайн і друкованих ЗМІ, сайти за замовчанням мають спочатку завантажуватися українською мовою, якщо вони мають інші версії. Державна мова має використовуватися у театральних виставах, в дубляжі фільмів і на телебаченні.
За порушення закону передбачене адміністративне покарання і кримінальна відповідальність за зневагу до державної мови від штрафу у 850 гривень до позбавлення волі до трьох років.
Закон не зобов’язує використовувати українську мову в особистому спілкуванні та релігійних обрядах.