З 22 лютого 2023 року в національному прокаті вийде воєнна екшн-драма «Мирний-21» про довіру та її відсутність на тлі подій, які розгортаються на сході України на початку 2014 року. В основі — реальна історія луганських прикордонників, які дали бій окупантам попри перевагу ворога в силі та техніці й увійшли в історію під грифом «ті, що не здалися».
Фільм-присвята прикордонникам, які першими дають відсіч ворогу, а також усім захисникам та захисницям, виходить на великі екрани. Картина режисера Ахтема Сеітаблаєва розповідає про події 2014 року, коли російські окупанти розпочали вторгнення на Луганщину. Бійці луганського прикордонного загону не стали на бік окупантів і дали бій російським загарбникам, які переважали українців не тільки за кількістю особового складу, а й військової техніки. Назва фільму була обрана не випадково, адже Мирний-21 — це адреса кварталу, де був розташований луганський прикордонний загін.
«Цей рік змінив кожного. Рік тому ми презентували наш фільм на Зимовому кіноринку ОМКФ і щиро вірили, що "Мирний-21" стане важливою сторінкою нашої спільної історії. Та ворог вирішив інакше, і війна прийшла в домівку кожного українця. Прикордонники в багатьох куточках знову дали бій окупантам і довели свою відданість Батьківщині. На жаль, не обійшлося без втрат. "Мирний-21" став одним із останніх повнометражних проєктів для чудового актора Паші Лі, який трагічно загинув від рук окупантів. Хочеться вірити, що наше кіно нагадає про ціну кожної маленької перемоги та вкотре змусить українців повірити в силу наших захисників», — ділиться режисер та генеральний продюсер фільму Ахтем Сеітаблаєв.
Окрім досвідчених кіносценаристів Ярослава Яріша та Сергія Касторних до розробки сценарію фільму долучився Анатолій Коцюрба — чинний полковник Державної прикордонної служби, військовий консультант та співсценарист стрічки. Його запросили, щоб максимально точно й коректно показати на екрані специфіку військової служби.
«Як військовий спочатку я виступив у ролі консультанта на етапі створення сценарію: допомагав Ярославу та Сергію у питаннях, пов’язаних зі специфікою служби прикордонників, традиціями і правилами спілкування військових. Пізніше мені запропонували роль співсценариста — мій хист помітив режисер. Найбільший обсяг роботи був пов’язаний із написанням бойових сцен та діалогів між командуванням та підлеглими», — розповідає Анатолій Коцюрба.
Полковник додає, що цей фільм — про вірність присязі та військовий обов’язок, про довіру між людьми та про боротьбу зі страхом і спокусою. Колись саме такі фільми надихнули його стати військовим, тож він має надію, що і після перегляду фільму «Мирний-21» хтось вирішить служити Батьківщині. Кінокартину варто переглянути, щоб через художньо-драматичний погляд авторів згадати, з чого розпочалася війна, яка й досі триває в Україні: поспостерігати за тим, як у 2014 році військовим доводилося ухвалювати зовсім непрості рішення.
Зйомки стрічки розпочалися у вересні 2021 року в Києві та у військовій частині міста Васильків Київської області (Об’єднаний навчальний центр Повітряних Сил). За словами співпродюсерки фільму Марії Дончик, у перші дні повномасштабного вторгнення військова частина та плац, які можна побачити в деяких сценах фільму, були вщент знищені російськими снарядами.
Попри неможливість знімати безпосередньо на місці подій, за словами луганчан, яким пощастило побувати на знімальному майданчику фільму, авторам вдалося віднайти краєвиди, які так схожі на Луганщину. Деякі з локацій буквально збирали «крихтами», як-от дорогу, якою рухалися прикордонники: десь знаходили схожу галявину та знімали частину сцени, а в іншому місці знімали ліс. Експедиції з пошуку місцевості тривали кілька місяців, команда об’їздила Черкащину, Хмельниччину та Житомирщину, щоб віднайти реалістичні локації.