Учора, 16 листопада стартував найбільший в Україні фестиваль короткометражного кіно — Київський міжнародний кінофестиваль короткометражних фільмів (KISFF). За 12 років існування фестиваль став свідком подій, які залишили відбиток у житті України: революція, криза, закриття кінотеатрів, пандемія та життя в онлайні, війна. Незмінним залишилося одне — команда проєкту щорічно експериментує з темами та збирає найкращі короткометражні фільми.
Цього року фестиваль представляє широку програму з 50 показів, присвячених українській ідентичності, історичній пам’яті та досвіду, проблемам рівності й майбутньому AI-технологій. Розповідаємо, що варто знати про KISFF та чому цей фестиваль точно має бути у списку ваших найближчих планів.
Перший Київський міжнародний кінофестиваль короткометражних фільмів відбувся у Києві у 2012 році. Відтоді щороку на KISFF показують актуальний короткий метр з усього світу, відкривають нові імена та знайомлять глядачів і глядачок з найцікавішими та найекспериментальнішими зразками анімаційного, документального та ігрового короткометражного кіно.
«Перший фестиваль ми робили у 2012-му, були молоді та амбітні. І попри те, що фестиваль проходив у доволі скромному форматі та тривав тільки три дні, кошторис був значним: іноземні гості, оренда кінотеатру, поліграфія тощо. Вхід на фестиваль був безкоштовним, тому нам потрібні були спонсори. Ми були впевнені, що знайдемо їх швидко, та цього не сталося. Втім, нам зрештою пощастило відшукати партнерів — щоправда, за три дні до фестивалю», — пригадує Кирило Марікуца, засновник KISFF.
Організовує фестиваль команда KyivMusicFilm — це дистриб`юторська компанія, яка показує в кінотеатрах фільми про мистецтво та сучасну культуру, українську кінокласику та випускає на великих екранах відреставровану ретроспективу світового кіно. Вони свого часу прокатували знакові мультфільми Міядзакі, показували кіноконцерт Ніка Кейва та цілу добірку фільмів про дизайнерів, які перевернули світ моди: від П’єра Кардена та Вів’єн Вествуд до Александра Макквіна й Мартіна Маржели.
А з 16 листопада на екрани виходить довгоочікуваний документальний фільм «Іван і Марта» Сергія Буковськго — про подружжя шістдесятників Дзюб.
За 12 років свого існування KISFF проводився чи не у кожному знаковому кінотеатрі Києва: «Кінопанорама», «Україна», «Київ», «Ліра», «Жовтень», «Кіно 42» та інших. Цього разу фестиваль відкриває нову для себе локацію — «Український Дім».
«Три кінотеатри, де ми раніше проводили кінофестиваль, закрили. Спочатку ми 6 років поспіль проводили фестиваль у "Кінопанорамі", коли його закрили — переїхали в "Україну" на Городецького, невдовзі стало відомо, що його теж закривають. Потім був «Київ». Пам`ятаю, як жартували у команді, що така доля чекає на кожен кінотеатр, який приймає наш фестиваль. Але насправді дуже сумно, бо це були місця з історією. Києву сильно не вистачає таких фестивальних майданчиків у центрі міста», — розповідає Аліка Харченко, співзасновниця KISFF.
Щороку програма KISFF включає понад 200 фільмів. За цей час на фестивалі показували короткометражні дебюти майже всіх відомих українських режисерів і режисерок, які зараз збирають нагороди за свої повнометражні фільми у всьому світі: Нарімана Алієва («Додому»), Катерини Горностай («Стоп-земля»), Антоніо Лукіча («Мої думки тихі», «Люксембург Люксембург») та багатьох інших. Короткометражна кримська трилогія Нарімана Алієва увійшла у цьогорічну програму фестивалю — її покажуть у добірці «Кримські історії».
У програмі «Kyiv Independent: Український короткий метр 90-00-х» покажуть короткометражні фільми Ірини Цілик, Мирослава Слабошпицького, Валентина Васяновича та інших.
Говорити про вразливість, про те, що часто замовчується та уникається у суспільстві, — одне із завдань KISFF. Окремі підбірки секції Sexuality Matters, які досліджують сексуальність, кидають виклики ґендерним нормам та висвітлюють боротьбу квір-людей за свої права, створено у співпраці з першим українським ЛҐБТКІА+ кінофестивалем Sunny Bunny та канадським квір-фестивалем IMAGE+NATION Montreal.
Цьогоріч програмна директорка KISFF Саша Прокопенко увійшла до журі квір-програми Teddy Award на Берлінале — спеціальної премії Берлінського фестивалю, яка вже понад 37 років прославляє короткометражний квір-кінематограф.
«Для мене це був новий та вкрай насичений досвід, втім, окрім, вочевидь, дуже різних та талановитих фільмів, з яких було вкрай важко обрати умовні "найкращі", мене найбільше вразила взаємодія з іншими членкинями та членами журі. З огляду на специфіку Teddy Award, я опинилась у колі людей, для яких кіно й мистецтво загалом не буває аполітичним. Це підкупає. І я дуже сподіваюсь, що наше з ними знайомство продовжиться й призведе до цікавих і змістовних колаборацій», — ділиться досвідом Саша Прокопенко.
У програмі KISFF представлено спеціальну добірку фільмів-переможців Teddy Award. 22 листопада, 20:30 — кінотеатр «Жовтень».
«100 фільмів за 100 хвилин» — одна з найвідоміших програм KISFF. Це колекція екстремально коротких фільмів на максимально різні теми. Цього року на фестивалі покажуть найкращі короткометражні роботи за 10 років її існування. У підбірці 100 найкоротших фільмів з різних куточків планети — абсурдистські комедії, горор-пародії, музичні відео та щемкі людські історії.
Окрім показів короткого метру фестиваль KISFF охоплює й освітні події про кіно, цінності та нові технології, цікаві як людям з індустрії, так і широкому колу глядачів. Українські та іноземні експерти та експертки розкажуть про штучний інтелект, ґендерно-нейтральну мову в Україні, про історію українського короткого метру та анімації, а також, як пітчити кінопроєкти й шукати фінансування в умовах повномасштабного вторгнення.
Вхід на всі освітні події вільний за умови попередньої реєстрації.
Протягом останніх 2 років KISFF частково перейшов і в онлайн: деякі фестивальні програми можна переглянути в онлайн-кінотеатрі «Титр». Це стало особливо необхідним, зважаючи, що багато українців зараз стали вимушеними переселенцями в Україні чи закордоном. Організаторам важливо, щоб якомога більше глядачів змогли долучитись до KISFF: онлайн-перегляди доступні на території України, Польщі, Чехії, Латвії, Литви, Естонії та Німеччини.
Для військових, ветеранів, пенсіонерів та ВПО покази безкоштовні — вони можуть оформити пільговий абонемент або взяти квитки на окремі сеанси.
Детальніше про онлайн-покази KISFF читайте за посиланням.
Цього року KISFF окрім Києва відбудеться й в інших містах України. Після завершення заходів у столиці мініфестивалі зі скороченою програмою відбудуться у Чернігові, Харкові, Одесі та Сумах.