«А чи знаєте ви, що у далекі часи всі українці були практично вегетаріанцями, бо м’яса було досить мало і домашніх свиней кололи лише на свята кілька разів на рік? Тому всі страви були пісними, хіба що зрідка приправлялися смальцем чи салом із часником. Цей варіант борщу я знайшов у одному селі Полісся, де зі мною ним поділився один старий. Він виходить дуже насиченим за смаком та кольором, а пахне так апетитно, що просто неможливо встояти. Перед тим як перейти до покрокового рецепту, поділюся порадами, які допоможуть вам приготувати найсмачніший борщ», — каже Євген Клопотенко.
Смачний борщ: 3 поради
Бульйон. Крім м’ясного та рибного можна приготувати насичений грибний бульйон для борщу. Смачніше, якщо використовувати лісові свіжі чи сушені гриби. Ще варіант — бульйон із квасолі. Щоб борщ вийшов густішим, можна взяти жменьку квасолі та розім’яти виделкою, а потім відправити до борщу.
Капуста. Зазвичай для приготування борщу використовують білокачанну капусту, але ж це не правило, тому цілком підійде і брюссельська, і цвітна, і броколі. У рецепті борщу Полісся я використав квашену з розсолом. Вийшло дуже смачно.
Овочі для засмажки. Ось тут може бути справжній політ фантазії. Моркву і цибулю можна приготувати на грилі, а потім дрібно нарізати і відправити на сковороду, додавши томатну пасту, томати пелаті або свіжі томати, перебиті блендером. До речі, у мене є один лайфхак: я заморожую томати повністю, потім дістаю їх з морозилки, вони трохи тануть, і я перебиваю їх блендером. Це дуже зручно: дістали пару томатів для борщу, решта чекає свого часу в морозилці. Цей спосіб можна застосувати і до солодкого перцю. Якщо немає свіжого, можна використовувати заморожений.
Як приготувати пісний борщ
Складові:
1 буряк середнього розміру
1 цибулина
3-4 картоплини
1/2 солодкого перцю
1/2 морквини
2 ст. л. томатної пасти
200 г квашеної капусти з розсолом
1-2 ст. л. меду
1 ст. л. соняшникової олії
сіль та перець до смаку
Покроковий рецепт пісного борщу Полісся
Приготуйте бульйон на буряку. Для цього потрібно почистити буряк, розрізати навпіл, залити водою і варити 40 хвилин до готовності. Додайте у відвар 1/2 цибулини і продовжуйте готувати далі.
Потім візьміть 3-4 картоплини, наріжте дрібним кубиком та відправте до бурякового бульйону.
Половину морквини наріжте соломкою і додайте в каструлю до бульйону. Нехай усе продовжує варитися.
Приготуйте засмажку. Для цього 1/2 солодкого перцю та другу половину цибулини наріжте кубиком і припускайте на сковороді з 1 ст. л. соняшникової олії протягом 3-5 хвилин. Додайте 2 ст. л. томатної пасти і тушкуйте ще 2-3 хвилини.
Тепер дістаньте з бульйону буряк, дайте йому трохи охолонути і наріжте шматочками. Він дуже гарячий, тому нарізайте дуже акуратно, щоби не обпектися. Поверніть нарізаний буряк у бульйон і туди ж відправте засмажку.
Якщо всі овочі готові, додайте в борщ 200 г квашеної капусти з розсолом. Проваріть 3 хвилини та спробуйте. Тепер настав час довести смак сіллю, перцем та медом — усі інгредієнти до смаку.
Готовий борщ можна залишити на 20 хвилин, щоб він настоявся та наситився ароматами. А можна відправити до духовки з температурою 180 градусів на 15-20 хвилин. Подавати можна одразу ж гарячим.