Перший фестиваль сирного мистецтва в Україні: репортаж із місця події 

Нещодавно в Києві відбувся перший фестиваль сирного мистецтва ProCheese Awards.

Мабуть, серед ваших знайомих знайдуться палкі прихильники сиру. Вони хоч на відпочинку, хоч у відрядженні, та обов’язково завітають до сирної крамниці й, склавши все до валізи, везуть «скарби» додому. Звісно, що про міцні сирні аромати аж ніяк не йдеться...

От я саме така. Але після відвідин першого в нашій країні фестивалю сиру я таки заспокоїлась. Стало зрозуміло, що відтепер нищення валіз сирами можна відміняти — Україна на порозі справжнісінького сирного буму. Уявіть лише моє здивування, коли я нарахувала близько тридцяти крафтових українських сироварень проти сімох європейських виробників, які наважилися під час пандемії взяти участь у події. 

Зараз в Україні сироваріння успішно розвивається. Одні виробники дотримуються європейських класичних технологій, інші — у пошуку власних рецептів і смаків. Де тільки не виготовляють смачні сири — у Херсонській області, Харкові, Запоріжжі, Рівному, Коростені та багатьох інших. 
Харків`яни з Ekan Kraft презентували фірмовий сир, який максимально подібний до класичного камамберу. Із Запорізького фермерського господарства Олександра Макухіна привезли витримані понад рік чи два сири, схожі за смаковими якостями на знамениті кастильські манчего. Та найбільш дивакуватим, але від цього не менш смачним, виявився один з представлених сирів сироварні «Гарбузовий рай», що у Львівській області. Його виробляють під час грози. Виявляється, сировари ніколи не варять сири, коли гримить. А от дехто наважився. Результат, за словами робітників «Гарбузового раю», вкрай непередбачуваний. Сир може вийти смачним, або ж уся сировина буде зіпсована. Схоже, цього разу все вийшло добре, бо той оригінальний смак особисто я вподобала. Він вийшов духмяний, з міцним і гостреньким присмаком, що аж язика пощипує. Нагадав мені витриманий аньехо, що вважається одним з найдорожчих сирів Іспанії. 

Під час фесту проводили й чимало конкурсів. У національному змаганні учасники виборювали звання кращого українського сиру та кращого чизмонгера. Оцінювала перегони професійна команда суддів з чотирьох країн світу.

За підсумками конкурсу ProCheese Awards серед 85 сортів було обрано найкращий сир України – ним став «Шедевр», від сироварні «Доообра Ферма». Сир приніс перемогу власнику компанії Тарасу Ложенко, який вперше буде представляти нашу країну на World Cheese Awards в Іспанії. 


«Шедевр» — козиний сир з білою пліснявою, що має витримку два тижні. Ідею виготовляти такий сир, як повідомляють виробники на своїй фейсбук-сторінці, виношували ще з 2014 року після поїздки у Францію, де надихнулись ні на що не схожими маленькими сирами із пліснявою. Судді відмітили, що смак і аромат цього сиру надзвичайно чисті. Він не містить сторонніх запахів й має правильні текстуру та скоринку. 

Також судді відзначили козиний сир «Чорна башта» від ТМ «Сироман». Цей ніжний солодкуватий сир із присмаком сухофруктів вкритий тонким шаром вугілля з гілочок фруктових дерев, поверх якого проростає білосніжна пліснява. «Наш вугільний красень «Чорна башта» – фаворит продажів. Ми дуже радимо його спробувати», — прокоментувала свою перемогу Тетяна Сидяк, засновниця ТМ «Сироман».

А скуштувати її крафтові сири можна у київській крамниці-кав’ярні бренду, де в асортименті ще понад десяток вишуканих сортів сиру українського виробництва. До речі, у пані Тетяни є особливий сир під назвою «Золоті ворота». Він виготовляється за рецептурою відомого норвезького Брюноста. Має одночасно як солонуватий, так і солодкуватий присмак з яскравим карамелевим післясмаком. Цей сир гармонійний з філіжанкою запашної кави о будь-якій порі.   

Бронзовим призером сирних перегонів став витриманий сир «Голландська Гауда 6+» від ТМ «Мукко». Варто сказати, що молочна екоферма «Мукко» розташована у Прикарпатті, поблизу курортів Моршин і Трускавець. Довкола  чисті пасовища та жодного промислового підприємства. На фермі вирощують кіз альпійської породи та корів голштинської породи.

2017 року тут запрацював молокопереробний завод, збудований із дотриманням усіх норм відповідно до Європейської системи контролю за якістю харчової продукції. Господарство консультує та розробляє особливі рецепти Хуг Ван де Грааф, голландський сировар з 20-річним досвідом. 

Чи чули ви про сирних експертів — сомельє та чизмонгерів? Останні — відкриття для мене. Це ті фахові спеціалісти, які вміють презентувати і продавати сири. Чизмонгери розбираються у розмаїтті сирів, способах їх виготовлення.  Під час конкурсу чизмонгерів головну нагороду — Ґран-прі та поїздку до Іспанії на World Cheese Awards отримала Надія Франтовська, яка найпрофесійніше створила своє сирне плато. 

Також на ProCheese Awards 2021 встановили рекорд України на найбільше сирне плато — 9,1 метра. Всі відвідувачі мали можливість продегустувати цей витвір сирного мистецтва.
«Перший фестиваль сирного мистецтва виправдав наші сподівання. Я впевнена, що відтепер український сирний ринок отримав новий орієнтир якості, — прокоментувала Оксана Чернова, сирна експертка та співорганізатор ProCheese Awards. — Наша мета — розвивати ринок українського виробника та популяризувати сирну культуру в межах України, а український сир — в усьому світі». 


Організатори переконані, що фестиваль сирного мистецтва в нашій країні буде проходити щороку. Наступного, 2022-го, він буде проводитися у статусі міжнародного, адже компанія організаторів ARDIS group отримала ексклюзивну можливість приймати учасників і гостей фестивалю. Вперше за 30 років свого існування World Cheese Awards пройде в Україні!

Так, сир — один із найулюбленіших продуктів українців.  Я переконалась в цьому особисто, коли на фестивалі запланувала взяти участь в одному з майстер-класів, сподіваючись записатися заздалегідь. Та навіть попередній запис неможливо було зробити, бо всі місця із самого ранку до вечора завчасно були заброньовані охочими. На фестивалі я почула про навчання у сирній академії… Що ж, тепер можу зробити і наступний крок.  

Фото: надані оргкомітетом фестивалю; Рита Мороз (2); Getty Images (1)


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Апетитні кольори та інноваційні матеріали у новій колекції...


Читайте також
Популярні матеріали