«Рецепт на той випадок, якщо вам хочеться спекти пиріг, але немає духовки. Пирогом цей десерт назвала я, а в українському джерелі натхнення для цього рецепта (книзі Ольги Франко «Практична кухня») десерт називався просто «Ягоди в тісті». Я використала той же спосіб приготування (смаження), але деталі (рецепт тіста та технологію обробки начинки) у мене дещо відрізняються. Ділюся своїм варіантом», — розповідає українська фудблогерка Олена Сагун.
Трохи про технологію приготування. Тісто для цього десерту в моєму варіанті схоже за текстурою на тісто для оладків або вафель. Частина тіста виливається на пательню, потім на тісто треба викласти ягоди та залити другою половиною тіста. Посмажити слід з обох боків. Головна складність — перевернути цей великий пиріг-оладок. Це нелегко, але реально. У мене широка пательня (28 см), якщо у вас діаметр менший, буде легше. Детальніше про перевертання розкажу далі.⠀
Інгредієнти (підійдуть для пательні діаметром 26-28 см, можна й менше, тоді пиріг буде трохи вищим):
– 3 яйця
– 200 мл вершків (20%)
– 4 ст. л. цукру
– 1 ч. л. ванільного цукру
– 1 ст. л. розтопленого вершкового масла для тіста + трохи вершкового масла для смаження пирога
– 160 г борошна
– 1 ч. л. розпушувача
– дрібка солі
– цедра 1 невеликого лимона
– цукрова пудра або мед, будь-які ягоди та листочки м’яти для подачі (за бажанням)⠀
Начинка:
– приблизно 200-250 г ягід (у мене були 3 жмені смородини, 2 жмені лохини, 2 жмені журавлини, все заморожене)
– 1-2 ст. л. цукру
Готуємо пиріг:
Для приготування тіста можна просто змішати всі інгредієнти. Але я вирішила окремо збити частину білків та додати їх на фінальному етапі замішування. Так тісто буде більш пухким. Отже, наливаємо у глибоку посудину вершки, насипаємо цукор, ванільний цукор. Додаємо розтоплене масло, цедру, одне яйце та два жовтки (білки від них поки відкладаємо в окрему посудину). Ретельно змішуємо віничком компоненти до однорідності. Додаємо борошно, розпушувач, гарно перемішуємо.
В окремому посуді збиваємо два білки з дрібкою солі до стійкої піни (збиваємо на максимальній швидкості міксера). Обережно, за допомогою ложки чи силіконової лопатки, вмішуємо білки в тісто. Розігріваємо пательню на невеликому вогні, розтоплюємо на ній трохи вершкового масла. Виливаємо на пательню приблизно половину тіста, зверху насипаємо рівномірним шаром ягоди (якщо вони заморожені, їх не треба попередньо розморожувати).
Присипаємо ягоди цукром і заливаємо другою частиною тіста. Зменшуємо вогонь до мінімуму, накриваємо пательню кришкою і смажимо пиріг приблизно 15 хв. Кришкою я раджу накривати для того, щоб верхній шар тіста «схопився» і не був рідким, поки підсмажується низ. Це потім дасть нам змогу легше перевернути пиріг.
У процесі смаження нижньої сторони пирога раджу хвилин через 10 акуратно трохи підняти пиріг лопаткою з одного боку, щоб поглянути, як сильно тісто зарум’янилося. Якщо бачите, що тісто добре засмажилося і починає темніти, краще перевернути раніше ніж через 15 хвилин. А тепер про те, як перевертати. Це краще робити за допомогою двох лопаток. Якщо є тільки одна лопатка, замість другої може підійти пласка шумівка, наприклад.
Суть у тому, щоб підчепити та підняти пиріг з пательні двома лопатками, підтримавши таким чином більшу площу знизу. Це допоможе пирогу не розвалитися під час перевертання, адже тісто з ягодами важке. Якщо корж у якихось місцях по краях усе ж таки трісне — не біда. Усе можна буде потім замаскувати декором. Перевернувши пиріг, смажимо його з іншої сторони ще хвилин 7-10. Готовність ви можете перевірити, проколовши центр пирога зубочисткою — на ній не має залишатися слідів сирого тіста.
Готовий пиріг за допомогою все тих же двох лопаток можна перекласти на таріль, бо зазвичай на пательні різати не можна, аби не пошкодити покриття. Якщо ж у вас пательня, на якій можна різати ножем, то подавайте просто в ній. Перед подачею можна притрусити пиріг цукровою пудрою або полити медом, прикрасити ягодами та м’ятою. Найбільше мені подобається їсти цей пиріг теплим. Рекомендую спробувати. Смачного!