Не лише окрошка: 5 холодних супів з усього світу

Дуже смачні та прості в приготуванні

Холодний суп — що перше спадає вам на думку, коли ви чуєте це словосполучення? Закладаємося, що це буде окрошка! На кефірі, сироватці, домашньому квасі або мінеральній воді — немає значення. Важливо лише те, що цією стравою палітра холодних супів не обмежується.

Авторка фудблогу «Котлетка» та головна редакторка гастрономічного порталу SHUBA Маша Сердюк розповідає п’ять простих рецептів холодних супів, які можна приготувати у спеку замість окрошки.

Український холодник

Холодником в Україні називали холодний борщ, який готували виключно влітку. Молодий городній буряк різали соломкою, заправляли квасом, сироваткою, маслянкою або сметаною. Додавали свіжу зелень петрушки, кропу, цибулі, часнику, за можливості круто зварені яйця. Їли охолодженим, нерідко з вареною картоплею замість хліба. Спосіб приготування холодного борщу зберігся до наших днів майже без змін.

У XX столітті внаслідок радянської окупації й тотальної русифікації назву «холодник» поступово витіснили з ужитку. В меню закладів громадського харчування цю страву спочатку стали називати «холодний суп», а потім дали назву «свєкольнік». Пропоную відновити історичну справедливість і приготувати справжній український холодник — з молодими буряками та вареними круто яйцями. Ідеальна страва в спекотну літню днину.

Фото: everyday-delicious.com

Як приготувати холодник 

буряк — 2-3 шт. 

свіжий огірок — 2-3 шт.

кефір — 2 л 

мінеральна вода — 0,5 л

часник — 2 зубчики

свіжий кріп — 1 пучок

зелена цибуля — 1 пучок 

оцет або лимонний сік до смаку

сіль, перець до смаку 

варена картопля для подачі 

зварені круто яйця для подачі

Буряк вимити, відварити або запекти до м’якого стану. Готовий буряк почистити, натерти на тертці або нарізати тонкою соломкою, перекласти в каструлю.

Огірок натерти на тертці або нарізати дрібними кубиками. Зелену цибулю та кріп дрібно посікти ножем. Часник пропустити через прес. Все скласти в каструлю до буряків. Залити кефіром і мінеральною водою (можна брати газовану), додати сіль, перець та оцет до смаку (або лимонний сік). Все добре перемішати.

Перед подачею дати настоятися в холодильнику мінімум пару годин. Подавати з вареною картоплею і вареними круто яйцями.

Іспанське ґаспачо

Суп ґаспачо, що походить з Андалусії та подається в Іспанії виключно у спекотну пору року, має по факту два автентичні рецепти, бо історія цієї страви ділиться на два періоди. Перший — коли в Європі ще не вирощували томати й перець, тоді ґаспачо готували з часнику, хліба, оцту й оливкової олії. Другий рецепт виник з того моменту, коли в Європі з’явилися помідори, а ґаспачо використовували для утилізації перезрілих овочів.

Як і багато інших страв, ґаспачо вважався стравою бідняків. Проте з часом цей холодний суп піднявся на вершини світової гастрономії.

Фото: loveandlemons.com

Як приготувати ґаспачо

великий огірок — 2 шт.

стиглі томати — 1 кг

червоний солодкий перець — 2 шт.

червона цибуля — 1 шт. (невелика) 

часник — 2 зубчики

винний оцет — 3 ст. л.

оливкова олія — 0,5 склянки

сіль, перець до смаку

томати чері, зелень для подачі

Овочі вимити, витерти насухо. Огірки почистити від шкірки, перці — від хвостиків і кісточок. У томатів видалити плодоніжки, нарізати великими шматочками. Так само нарізати перці й огірки. Цибулю й часник почистити від лушпиння та розрізати на 2-4 частини. 

Скласти всі овочі в блендер, додати сіль, перець, олію та оцет. Збити до однорідності.

Готове ґаспачо розлити в охолоджені тарілки (їх можна покласти в морозилку на 20-30 хвилин до подачі) та прикрасити нарізаними помідорами чері й дрібно посіченою зеленню.

Турецька яйла

Суп яйла входить в п’ятірку найкращих і найпопулярніших супів турецької кухні, які готують в кожному домі. Страва вважається досить бюджетною, оскільки готується з інгредієнтів, які є в кожному домі.

Влітку цей суп подають охолодженим, а зимної пори року його можна їсти гарячим.

Фото: pelinchef.com

Як приготувати яйлу

рис — 1 склянка

йогурт — 2 склянки

борошно — 1,5 ст. л. (з гіркою)

лимонний сік — 2 ст. л.

курячий жовток — 1 шт. 

вода — 6 склянок

оливкова олія — 2 ст. л.

вершкове масло — 2 ст. л.

сушена м’ята — 1 ст. л.

сіль до смаку

перець чилі до смаку

Рис промити, покласти в каструлю, залити двома склянками води та варити, поки рис не стане м’яким.

В окремій каструлі збити йогурт, борошно і яйце. Додати 3 склянки теплої води та відварений рис, все добре перемішати. Тримати на повільному вогні, помішуючи. Перевірте консистенцію — якщо суп занадто густий, влийте ще склянку води. Посоліть, перемішайте, доведіть до кипіння і варіть усе разом хвилин п’ять. Після цього вимкніть вогонь.

У сковороді розігріти вершкове масло й оливкову олію. Додати сушену м’яту і перець чилі на бажання, перемішати, зняти з плити, полити сумішшю готовий суп. Готовий суп можна подавати як одразу, поки він гарячий, так і охолодженим.

Болгарський таратор

Ця форма таратору виникла в Болгарії в середині 20-го століття. До того часу назву «таратор» болгари використовували для багатьох холодних супів і соусів, які готувалися на основі оцту, кунжутної пасти тахіні та волоських горіхів, що надходили на Балкани з кухні Близького Сходу.

Сучасний таратор близький за своїм складом до грецького соусу дзадзикі й турецького джаджику з тією лише різницею, що греки й турки готують цю страву без додавання води, тому вона має більш густу й щільну консистенцію та подається у складі закусок мезе. 

Фото: viktoriastable.com

Як приготувати таратор:

грецький йогурт — 1 склянка

мінеральна вода — 1 склянка

огірки — 200 г 

часник — 3 зубчики

кріп — 30 г 

волоські горіхи — 30 г 

оливкова олія — 1 ст. л.

сіль до смаку

Огірки почистити й натерти на грубій тертці в глибоку миску або каструлю. Вичавити з них сік, але не виливати. Часник почистити і пропустити через прес або дрібно нашаткувати ножем. Додати часник до натертих огірків. 

Горіхи подрібнити — розкачати качалкою або нарізати ножем. Додати до огірків з часником. Дрібно нарізати кріп, додати до огірків. 

Додати грецький йогурт, сіль і оливкову олію, перемішати. Додати сік з огірків і мінеральну воду. Кількість води можна змінювати на власний смак, в залежності від консистенції супу, яку ви хочете отримати. 

Французький вішисуаз

А цей охолоджений суп готують із цибулі-порею, картоплі та вершків, він був дуже популярний у США на початку 1900-х, оскільки саме тут свого часу його почав готувати французький кухар нью-йоркського ресторану при готелі The Ritz-Carlton Луї Діа. Основою для рецепта стали власні спогади Луї про улюблений суп, що готувала йому мама в дитинстві, яке він провів у Франції. Він назвав страву на честь Віші — відомого курорту недалеко від його рідного міста. Суп із самого початку задуманий так, щоб можна було подавати його в холодному вигляді.

Фото: unsplash.com

Як приготувати вішисуаз

світла частина цибулі-порею — 500 г

біла цибуля — 1 шт.

вершкове масло — 100 г

картопля — 500 г 

овочевий або курячий бульйон — 1 л

вершки 20% — 200 мл

сіль, перець до смаку

Картоплю почистити й нарізати невеликими кубиками. У цибулі-порею відрізати зелену частину — так, щоб залишилася лише біла. Світлу частину стебла ретельно промити від піску та бруду. Нарізати тонкими півкільцями. Білу цибулю дрібно нашаткувати.  

Вершкове масло розтопити у великій каструлі на середньому вогні. Додати обидва види цибулі в розтоплене вершкове масло. Готувати на повільному вогні, помішуючи, близько 10 хвилин, поки цибуля не стане м’якою.

Додати до цибулі нарізану картоплю і перемішати. Влити бульйон так, щоб він на два пальці покривав картоплю з цибулею. Посолити, перемішати, довести до кипіння. Після цього зменшити вогонь і тушкувати під кришкою 30-40 хвилин, поки картопля не стане дуже м’якою.

Зняти готовий суп із вогню, приправити перцем і збити занурювальним блендером до однорідної маси. Додати у збитий суп вершки та знову перебити блендером. Скуштувати та за необхідності додати ще солі й перцю. Охолодити та поставити в холодильник мінімум на 2-3 години.

Перед подачею прикрасити суп зеленню або сухариками.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали