«Бограч — густий чи то суп, чи рагу, що готують господині на Закарпатті. Основна його ідея в поєднанні різних видів м’яса та овочів, обов’язково з використанням великої кількості копченої паприки.
Назва "бограч" у перекладі означає "казан". І дійсно, найсмачнішим він виходить у казані на відкритому вогні, а в кінці приготування ще й можна замочити в страві поліно з вогнища, аби підсилити аромат та смак "димку", — каже Євген Клопотенко.
Поради щодо приготування
Як правило, традиційний рецепт бограчу містить у собі п’ять видів м’яса. Ми використали сало та яловичину, ви можете розширити список, додавши свинину, курятину та копчені ребра. З овочів ми взяли картоплю, томати, перець та цибулю, а ви можете урізноманітнити смак бататом, часником, консервованим лечо та свіжою зеленню. З прянощами теж можна експериментувати. Ми обрали лише два види паприки, але до бограчу пасує і кмин та суміш свіжомелених перців.
Інгредієнти:
50 г сала
800 г яловичини (лопатка або задня частина)
500 г картоплі
2 томати
2 солодкі перці
1-2 цибулини ріпчасті
10 г перцю чилі
1 ч. л. паприки
1 ч. л. копченої паприки (опціонально)
сіль і перець до смаку
Наваристий та смачний бограч: рецепт із салом, яловичиною та овочами
Наріжте 50 г сала слайсами, а потім невеликими кубиками. Можете взяти звичайне сало або з м’ясними прожилками.
Перекладіть у жаровню і трохи обсмажте на маленькому вогні, поки не розтопиться жир.
Наріжте 800 г яловичини великими порційними шматками. Якщо є бажання, замініть на телятину.
Перекладіть шматки яловичини до жаровні із салом та обсмажуйте до рум’яної скоринки, періодично помішуючи.
Почистьте 500 г картоплі. Бажано брати невеличку та не розрізати. Якщо картопля велика, наріжте її крупними кубиками. Додайте до м’яса.
Вимийте два томати та наріжте великими кубиками. Узимку можете використовувати томати у власному соку, пелаті чи заморожені. На смак це не дуже вплине.
Вимийте два солодкі перці, розріжте, видаліть насіння та плодоніжку. Наріжте великими кубиками. Використовуйте перець будь-якого кольору, можете взяти капі.
Візьміть 1-2 цибулини. Якщо цибулина велика, буде достатньо однієї. Розріжте на 4-6 великих частин.
Наріжте слайсами 10 г свіжого перцю чилі чи візьміть перець пластівцями. Перекладіть усі овочі до жаровні.
Додайте 1 ч. л. звичайної паприки та 1 ч. л. копченої. Остання надасть приємного смаку «з димком».
Бограч може бути гуляшем, тоді залийте овочі з м’ясом водою, але так, щоб вода покривала їх не повністю. Якщо любите страву, схожу на суп, збільште кількість води. Посоліть і поперчіть до смаку. Варіть до готовності картоплі на маленькому вогні. Якщо ви будете готувати бограч у духовці, то накрийте його кришкою та поставте на 1,5 години в духовку з температурою 180 градусів.