Кулінарна спадщина: традиційні українські сніданки

6 найсмачніших страв

Французький сніданок — кава з круасаном, англійський сніданок — яєчня з беконом і квасолею, турецький сніданок — мільйон крихітних тарілочок з різними наїдками. А що таке традиційний український сніданок? Що взагалі зранку їли українці до появи граноли, авокадо-тостів і смузі-боулів?

Гастрожурналістка та авторка фудблогу «Котлетка» Маша Сердюк нагадує про традиційні ранкові страви української кухні, а також розповідає, як можна їх приготувати вдома власноруч.

Сирники

Сирники, мабуть, є першою асоціацією, яка виникає в голові, коли думаєш про традиційний український сніданок. Кульки з домашнього кисломолочного сиру, перетертого в ніжну пухку масу, підсмажені до красивої «засмаги», зі сметаною, медом, сгущеним молоком або улюбленим варенням від Ба — усе це є частиною нашої кулінарної ДНК.

Kateryna Hliznitsova

Як приготувати сирники

кисломолочний сир — 500 г

борошно — 2 ст. л. з гіркою + для посипки

цукор — 2 ст. л.

яйце — 1 шт.

сіль — щіпка

олія — для смаження   

Сир перетріть через сито або збийте в блендері. Це треба зробити, щоб він мав гладеньку консистенцію і сирники були пухкими й однорідними, без сирних грудочок.

Додайте в сир цукор, щіпку солі та яйце, добре перемішайте ложкою або руками. Потім поступово додайте борошно, постійно перемішуючи. З готового тіста мокрими руками сформуйте кульки, які обкачайте в борошні. Руки треба змочувати обов’язково, щоб до них не прилипав сир.

Викладайте кульки на добре розігріту та змащену олією сковороду, смажте на середньому вогні до золотистого кольору з обох боків. Подавайте сирники зі сметаною, медом, варенням, згущеним молоком або свіжими ягодами та фруктами.

Сирна запіканка

Сирна запіканка — родичка сирників, але чомусь не така популярна. Її рідко подають на сніданок у закладах харчування (львівський сирник ми зараз не чіпаємо, бо то окрема історія), а тим часом рецепт приготування напрочуд простий. І що найголовніше, сирну запіканку набагато легше приготувати на велику кількість людей — не треба смажити кружальця із сиру та вчасно перевертати їх, аби вони не пригоріли. Ні, у запіканці все набагато простіше: замісили тісто, виклали у форму, поставили в духовку й воно саме собі там печеться.

Фото: obiadgotowy.pl

Як приготувати сирну запіканку

сир — 500 г 

сметана — 3 ст. л.

манка — 2 ст. л.

цукор — 3 ст. л.

ванільний цукор — 1 ч. л.

яйця – 2 шт.

вершкове масло — для змащування

свіжі ягоди, цукрова пудра — для подачі

Сир подрібніть: збийте блендером, перетріть через сито або товкачкою для картоплі. В окрему миску покладіть манку, додайте сметану, перемішайте та залиште на 30 хвилин. 

Тим часом змішайте сир, яйця, цукор і ванільний цукор — міксером чи занурювальним блендером — або ж добре вимішайте ложкою. В отриману масу додайте набухлу манку зі сметаною. За бажанням на цьому етапі можна додати родзинки, курагу або інші сухофрукти (тільки попередньо не забудьте замочити їх у теплій воді).

Форму для запікання змастіть маслом і присипте манною крупою. Викладіть сирну масу і розрівняйте лопаткою. Поставте в нагріту до 180 градусів духовку та запікайте 40-45 хвилин. Перед подачею дайте трохи вистигнути і прикрасьте свіжими ягодами та присипте цукровою пудрою. 

Оладки

Ще одна суто українська сніданкова страва, яку витіснили модні американські панкейки. До речі, якщо ви гадаєте, що оладки та панкейки — одна й та сама страва з різних країн, ви дуже помиляєтеся. Панкейки більші за оладки, за розміром вони приблизно як блюдце. Оладки готуються на кефірі, через що вони мають кислуватий присмак, а от панкейки — на молоці, тому їхній смак нагадує бісквіт. На відміну від оладок, які смажаться в олії, панкейки готуються на абсолютно сухій сковороді й тому виходять зовсім не жирними і навіть сухуватими.

І якщо оладки можна недбало звалити на тарілку гіркою, то панкейки обов’язково подають «баштою» — тобто красиво складають один на інший. 

Як приготувати оладки

кефір — 1 склянка

борошно — 1 склянка

яйце — 1 шт.

цукор — 1 ст. л.

сода — 0,5 ч. л.

сіль — щіпка

олія — ​​для смаження

Кефір дістаньте з холодильника за годину до приготування, він має бути кімнатної температури. Вилийте його в миску, додайте яйце, цукор, щіпку солі та соду. Гасити соду непотрібно, оскільки кефір — це і є кисле середовище.

Добре збийте все вінчиком. Потім поступово додайте борошно, не припиняючи мішати. Це потрібно, щоб у тісті не було грудочок.

Оладки акуратно викладайте ложкою на розпечену та змащену олією сковороду. Смажте на середньому вогні до золотистого кольору з обох боків. Подавайте зі сметаною, улюбленим варенням та свіжими ягодами.

Ліниві вареники

Ще одна українська ранкова страва на основі домашнього кисломолочного сиру. Подейкують, що цю страву готували ще за часів запорозьких козаків, бо вже тоді жінки частували чоловіків варениками із сиром. Та оскільки часу на приготування тіста й ліплення вареників вистачало не завжди, вони придумали просто замішувати все разом. І називали страву «галушки із сиром», бо галушки готуються за схожим принципом. Назву «ліниві вареники» страва отримала набагато пізніше.

Як приготувати ліниві вареники

сир — 400 г 

яйця — 2 шт. 

пшеничне борошно — 5 ст. л. 

цукор — 1–2 ст. л. (на смак)

сіль — щіпка

ванільний цукор — за бажанням

сметана, варення — для подачі

Фото: fotokulinarnie.pl

У глибокій мисці збийте яйця із цукром і щіпкою солі. За бажанням додайте пакетик ванільного цукру. Додайте сир та вимішайте ложкою.

Додайте до тіста просіяне борошно, добре перемішайте і замісіть м’яке еластичне тісто. На присипаній борошном поверхні розкачайте тісто в тонку ковбаску, яку розріжте на однакові невеличкі шматочки. 

Готові вареники опускайте в киплячу, трошки підсолену воду та варіть близько 5 хвилин. Щойно вони спливуть на поверхню, дістаньте шумівкою та викладіть на тарілку. Подавайте зі сметаною та варенням або ж просто посипавши вареники цукром.

Млинці та налисники

Млинці та налисники готуються за однаковим принципом. Різниця лише в тому, що млинці можуть подаватися «порожніми» — складеними стосом або трикутничками — й окремо додатки, в які можна вмочувати тонке тісто. А от налисники — завжди з начинкою, яку під час подачі розміщують у середині млинця. Потім начинку закривають вільними краями тіста і згортають млинець щільним ролом, який можна їсти як руками, так і виделкою з ножем. Начинка може бути як солоною, так і солодкою — все залежить від ваших смакових уподобань.

Monika Grabkowska

Як приготувати налисники

молоко — 0,5 літра

яйця — 2 шт.

борошно — 5 ст. л.

сіль — 0,5 ч. л.

цукор — 1 ст. л.

олія — ​​1 ст. л. + для смаження

сода — на кінчику ножа

начинка — до смаку

Молоко підігрійте (але не кип’ятіть), додайте яйця, добре перемішайте. Додайте сіль, цукор і соду, знову добре перемішайте вінчиком, після чого невеликими частинами додайте борошно, постійно помішуючи. Коли тісто буде гладеньким і без грудочок, додайте олію і знову перемішайте. 

Смажте на великому вогні на дуже добре розігрітій сковорідці, змазаній тонким шаром жиру (вершкове масло, сало або олія). Щоб отримати тонкі млинці, необхідно налити черпаком трохи тіста на сковорідку й одразу ж нахилити її в різні боки, щоб рідина рівномірно розтеклася поверхнею.

Готові млинці змастіть вершковим маслом і загорніть у них улюблену начинку: сиркову масу, ягоди, банани з нутелою, смажені гриби, тушковані овочі, шинку або м’ясо в соусі.

Солодка каша

Ну і куди ж без каші на сніданок. Каші в українській кухні мають майже сакральне значення: з давніх-давен їх готували як на сніданок, так і на вечерю, за консистенцією вони були круті та рідкі. Круту кашу готували в печі та засмачували смальцем, олією й вершковим маслом. Рідку кашу, або, як її ще називали, розмазню, варили на молоці, сироватці, маслянці або просто на воді. Для дітей рідку кашу підсолоджували цукром або сезонними фруктами та ягодами.

На сніданок зазвичай готують солодкі каші: вівсяну, манну, рисову або гречану. Я пропоную повернутися в дитинство та приготувати рисову кашу з молоком і подати її з вашими улюбленими сезонними фруктами та ягодами. Проте вам ніхто не заважає приготувати солону версію: замість цукру додайте солі, перцю й тертого пармезану та подайте з авокадо, шинкою та свіжими овочами.

Monika Grabkowska

Як приготувати рисову кашу на молоці

рис — 250 г

вода — 250 мл

молоко — 1 л

сіль — щіпка

вершкове масло — 2 ст. л.

цукор — 2 ст. л.

У каструлі закип’ятіть воду з молоком. Рис добре промийте і залиште у воді, поки закипає суміш води та молока. Потім відкиньте рис на друшляк, засипте в каструлю, додайте сіль і перемішайте.

Знову доведіть до кипіння, зменште вогонь до мінімуму, прикрийте кришкою та готуйте 15–20 хвилин, періодично помішуючи. Додайте в кашу вершкове масло із цукром, перемішайте і варіть ще 5 хвилин.

Подавайте рисову кашу зі свіжими фруктами та ягодами або улюбленим джемом.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали