Забуті традиції Великодня: дивимося новий епізод документального проєкту «Зáпал»

Цікаве про весняні обряди, писанки, свищики та паску

«Зáпал. Великдень» — новий епізод документального Youtube-проєкту від студії Craft Story, що продовжує відкривати та переосмислювати культурну пам’ять українців. Цього разу серія занурює глядачів у світ давніх, подекуди призабутих весняних і великодніх традицій центру України. Те, що ще сто років тому було частиною щоденного життя наших предків, нині — культурне відкриття. 

Троє сучасних українських митців — шеф-кухар Євген Клопотенко, музикантка Ната Жижченко (ONUKA) та художниця з костюмів Леся Патока вируюшать в експедицію Поділлям і Черкащиною, Полтавщиною та Вінничиною, аби дослідити звичаї, які вціліли попри десятиліття радянського забуття. Вони стануть провідниками у світ автентичних традицій, де Великдень — це не лише релігійне свято, а глибоко символічний, музичний і гастрономічний феномен.

У цьому епізоді на ведучих чекало безліч відкриттів. Гаївки і риндзівки, крапанки і дряпанки, свищики та золотарство — лише частина дослідженого авторами. 

Популяризатор української кухні Євген Клопотенко перейняв на Вінничині рецепт паски на пряженому молоці, якому понад 60 років. Також Євген навчився готувати унікальний український десерт — кашу «Зозулю» — страву, що входить до переліку нематеріальної культурної спадщини України. 

Вокалістка електрофолк-гурту ONUKA Ната Жижченко досліджувала весняні обрядові пісні, що колись лунали у всіх селах України і якими закликали весну. А в Опішні — гончарній столиці — співачка знайомилася з мистецтвом створення музичних свищиків — глиняних іграшок, що оживають звуком. 

Художниця з костюмів та дослідниця стилю Леся Патока працювала над дизайном авторської писанки, опановувала старовинну техніку овочевого штампування хат і відвідала майстерню золотарства — майже втраченого народного мистецтва роботи з благородними металами.

«Найбільше мене тішить в цьому проєкті те, що він виходить далеко за межі наших епізодів на ютубі. Страви, що Євген знайшов в експедиції, він переосмислив, і ввів в меню своїх ресторанів. Леся творить сучасні українські костюми і навіть переосмислила традиційний вінок після зйомок. А Ната ще після першого епізоду заснувала Фабричну 12. Проєкт живе і змінює простір навколо себе це найцінніша нагорода для мене», — каже Тетяна Поставна, авторка ідеї та продюсерка проєкту «Зáпал».

Нагадаємо, що на каналі Craft Story можна переглянути попередні епізоди проєкту «Зáпал» — про звичаї півночі та про різдвяні та зимові традиції на заходу України.


Реклама

Популярні матеріали

Вибір тижня: стильні новинки на весну-2025 від українських...


4 завжди актуальні моделі взуття, які знадобляться в гардеробі...


Мініспідниця — мастхев у весняному гардеробі: яку модель обрати на...


Читайте також
Популярні матеріали