Жінки в науці працюють на рівні з чоловіками, але досі є люди, для яких жінка, яка працює в царині програмування чи технологій, — радше виняток, ніж правило. В уявленні багатьох людей STEM (природничі науки (Science), технології (Technology), технічна творчість (Engineering) та математика (Mathematics) — традиційно чоловіча територія. І щоб зробити жінок у STEM помітними, про них потрібно розповідати, зокрема й про те, що в їхньому житті є місце не лише для роботи. Vivat зібрав історії про дівчат та жінок, які знайшли своє щастя в науці (і не лише).
Алі Гейзелвуд «Гіпотеза кохання»
Дебютний роман професорки нейробіології, яка пише під псевдонімом Алі Гейзелвуд, став неймовірно популярним одразу після публікації. Книжка потрапила до переліку бестселерів New York Times, стала найкращим любовним романом Amazon в 2021 році та викликала бум у TikTok.
Це історія про біологиню Олівію Сміт, яка мріє про докторський ступінь та працює над вивченням способів раннього виявлення раку підшлункової залози. Кохання в її плани не входить, однак, щоб її найкраща подруга нарешті заспокоїлася, Олівія вирішує, що немає кращого варіанту, як вдати, що у неї є романтичні стосунки. Випадковим спільником у цій справі стає професор Адам Карлсен, якого вважають справжнім «ґедзем». Однак експеримент вийшов з-під контролю.
Це не просто захоплива романтична історія про двох науковців. У «Гіпотезі кохання» авторка порушила питання упередженого ставлення до жінок у науці і того, що їхні здобутки часом оцінюють через призму чоловіків.
Гелен Хоанг «Коефіцієнт поцілунку»
Героїня роману «Коефіцієнт поцілунку» Стелла — економетристка, звикла мислити логічно і вірить у силу формул та розрахунків, не любить сюрпризів. Рідні і знайомі вважають дівчину одержимою роботою, однак їй простіше з величезним потоком статистичних даних, ніж із нелогічними та хаотичними людьми. Їй не дуже цікаві міжособистісні стосунки, до яких потрібно докладати додаткових зусиль. Але одного дня дівчина вирішує, що час побороти свої проблеми у стосунках і, як людина логічна, звертається до професіонала — харизматичного Майкла, який надає ескорт-послуги.
Окрім того, що це романтична історія з гарячими сценами, роман порушує проблему спілкування та стосунків людей із синдромом Аспергера. Алгоритми можуть дозволити прорахувати будь-які дрібниці, реакції покупців на продукт, але чи дозволять вони спрогнозувати, як розвиватимуться стосунки двох непересічних особистостей?
«Коефіцієнт поцілунку» — найкращий любовний роман 2018 року за версією Goodreads.
Марі Бенедикт «Інший Айнштайн»
Марі Бенедикт кілька романів присвятила видатним жінкам, тим, хто досягнули успіху, і тим, хто так і залишилися «другою скрипкою».
Героїня цієї історії вивчала фізику замість того, щоби мріяти про кохання та щасливе заміжжя. Занадто неординарна, занадто розумна. Але шлях до науки для молодої сербської студентки Мілеви Марич насправді був закритим, попри освіту, здобуту в елітному навчальному закладі Цюриха. Її ім’я загубилося, так і не з’явилося в підручниках, на відміну від імені її чоловіка — Альберта Айнштайна.
То хто саме обґрунтував теорію відносності? Які життєві трагедії призвели до геніальних наукових відкриттів, що перевернули науковий світ? І чи змогла талановита молода жінка подолати стереотипи та здобути омріяний успіх?
Ґленді Вандера «Там, де ліс зустрічає зорі»
Ґленді Вандера працювала орнітологом та помічницею редактора наукового журналу, а згодом почала писати. Її дебютний роман «Там, де ліс зустрічає зорі» — це історія про орнітолога Джоанну, яка знаходить у дисертації порятунок від життєвих проблем, втрат та власної хвороби. Однак все стає з ніг на голову одного дня, коли на її подвір’ї з’явилася дивна, брудна і голодна дівчинка, яка розповіла про особливу іншопланетну місію — дослідити Землю.
Як бути з цією дивною дитиною? Хто вона така, чому її ніхто не розшукує? І звідки насправді вона взялася? Самій із таким розібратися напрочуд важко, тож Джоанні на допомогу приходить сусід Ґебріел.
Це щемка і світла історія про надзвичайну дитину, яка принесла дрібку магії в життя звичайних, дуже раціональних дорослих.