Свого часу акторка та модель Джулія Фокс наробила шуму, опублікувавши відеозвернення з заявою про те, що дорослішати — це модно. Відома інфлюенсерка сказала, що готова судитися з б’юті-компаніями, які продають антиейдж-продукти, адже сироватка за $500 не врятує нікого від старості. Відео набуло чималого розголосу та спровокувало дискусії довкола неоднозначної теми. Варто визнати, наше суспільство ще далеке від того, щоб прийняти природний і незворотний процес дорослішання, тому вже з 30 років майже кожна жінка починає боротьбу зі своїм віком.
Чи є життя після 30?
У сучасному суспільстві досі існує думка, що 30 — це певна межа, яка знаменує кінець молодості. І хоча в Україні є офіційний закон, який визначає віковий діапазон молоді від 14 до 35 років, зміна цифри у новому десятку викликає у багатьох жінок тривогу. У 30 років фраза «Ти не виглядаєш на свій вік» стає компліментом, а кількість згадок про заміжжя та дітей росте у геометричність прогресії. Жінки починають оцінювати свої досягнення, намагаються закрити всі стереотипні пункти у чеклісті 30-річних: вийти заміж, народити дитину, здобути успіх у кар’єрі та зберегти свою зовнішність. У 30 років нам відкривається новий б’юті-ринок, який пропонує неймовірну кількість найрізноманітніших косметичних засобів та процедур проти старіння. Цікаво, що навіть у рекламі таких засобів не показують справжні вікові зміни у жінок, яким за 30, тим самим нав’язуючи стандарти краси, які заперечують існування мімічних зморщок чи пігментації.
Ще одна страшилка для 30-річних — це «біологічний годинник». Багато жінок і досі переживають репродуктивний тиск, який проявляється через непрохані поради щодо народження дітей. На жаль, вони можуть надходити не лише від нетактовних знайомих чи родичів, але і від лікарів-гінекологів, які не поважають особисті кордони своїх пацієнток.
А що після 50?
Суспільство оцінює 50-річних жінок лише у контексті того, як вони «збереглися». У нас є приклади «гарного» старіння — Джей Ло і Дженіфер Еністон, та приклади «невдалого» — жінки, які або перебрали з антивіковими процедурами, або ж зробили їх недостатньо багато. Для прикладу можна згадати спін-офф серіалу «Секс і місто» — «І просто так...». Виявилось, що світ не був готовий до дорослих Керрі, Міранди та Шарлотти. Чи не під кожним постом у соцмережах люди або писали про те, як постаріли головні героїні, або іронізували, що «Секс і місто» вже буде без сексу. Фото сивини Сари Джесіки-Паркер викликали такі дискусії довкола її нового образу, що акторці прийшлось давати офіційні пояснення щодо свого рішення… не фарбувати волосся.
Чому ж багатьом так ріжуть око вікові зміни у жінок? Проблема, зокрема, у репрезентації дорослих жінок у медіа. Складно знайти фото знаменитостей з чітко помітними зморшками чи сивиною, адже навіть у такому віці існують стандарти краси, які змушують жінок соромитись природних змін у їхньому тілі. Парадокс у тому, що вписатись у «правильне старіння» дуже складно, бо, поки Мадонну критикують за зайвий ботокс, Бріжіт Бардо дістається за «запущеність». І навіть після 50 років жінки все ще мусять виправдовуватись за те, як вони виглядають.
Світло в кінці тунелю
В суспільстві вже відбуваються позитивні зміни, які допомагають жінкам звільнитися від стереотипних очікувань та приймати себе в будь-якому віці. Ми бачимо, що глянцеві журнали відмовляються блюрити зморшки, модні бренди беруть для реклами дорослих жінок, а селебріті підіймають тему дорослішання у медіа. Ми потроху підходимо до ідеї, що справжня розкіш — це не про можливість виглядати молодше, а про прийняття і любов до себе, яка допоможе жінкам не соромитись свого віку та бачити красу без ретуші. Дорослішання і старіння — це привілей, який, на жаль, доступний далеко не усім. І в умовах повномасштабної війни ми повинні як ніколи цінувати те, що у нас є можливість з кожним днем ставати старшими.
Текст: Мар`яна Гумінілович