Українські традиції та гастрономічна сучасність: як і де відзначати ніч на Івана Купала

Обряди і традиції, про які варто знати 

Купальська ніч – одна з наймістичніших ночей року. Це свято літнього сонцестояння, що символізує народження літнього сонця. З 6-го на 7-го липня з’єднуються всі чотири божественні стихії: Земля, Вода, Вогонь і Повітря. Відкривається своєрідний портал, коли можна дізнатися свою долю, просити про здоров’я та багатство. Тому зі святом Івана Купала пов’язано багато обрядів і традицій. В основі цих ритуалів, які уособлюють поєднання чоловічого та жіночого начал, лежать культи вогню, води і рослинності.

Ивана Купала

Магія трав

Івана Купала був особливим днем для вшанування рослин. Головною купальською травою вважалась папороть, таємничий цвіт якої у ліс в ніч на Купала йшли шукати найсміливіші. Той, хто її знайде, буде здоровим і багатим.

Ивана Купала

Існував також звичай на Купала збирати лікарські рослини, прикрашати ними оселі, виготовляти «купайло» — святкове деревце, найчастіше зроблене із верби. За значенням воно схоже до весільного, бо за легендою в цю ніч грали весілля Купала та Марени як символ поєднання двох стихій — води і вогню. «Купайло» дівчата прикрашали букетиками польових і городніх квітів, ягодами, цукерками, стрічками. Робили з верби також фігури «іванів» та «марен», які ввечері несли топити чи спалювати — так приносили жертву богу сонця та богу води, щоб був багатий урожай. 

Ивана Купала

Магія вогню

Багаття на Івана Купала пов’язане із культом сонця. Для вогнища збирали увесь непотріб: солому, старі речі, колеса, разом з яким мала згоріти «нечиста сила». Найважливіший ритуал у цей день — «очищення» вогнем.

Ивана Купала

Люди цілу ніч не спали, водили хороводи навколо вогню. Парубки й дівчата, взявшись за руки, стрибали через вогонь. Той, хто перестрибне багаття не обпалившись, зустріне невдовзі своє кохання.

Ивана Купала

Магія води

Як і вогонь, вода також мала силу «очищення». На воду дівчата пускали вінки, ворожачи на долю, потім роздягалися і купалися, щоб «очиститись». За народними уявленнями, вода на Івана Купала потребувала жертв і вважалася небезпечною. Тому відбувалися ритуальні потоплення купальського деревця. 

Пізньої ночі дівчата дістають з-за пазухи заздалегідь приготовлені свічі, запалюють їх, і кожна ліпить до свого вінка, а потім ті вінки пускають на воду. І ось у темну купальську ніч на спокійній поверхні води пливуть десятки вінків із золотистими вогниками, віщуючи дівочу долю. Купальські пісні співають і тоді, коли плетуть вінки, і коли ворожать за ними:

По садочку ходжу, виноград саджу,

Посадивши та й поливаю,

Ой поливши та й нащипаю,

Нащипавши, віночок зів`ю,

Віночок зів`ю, на воду пущу:

Хто вінок пійме, той мене візьме.

Ивана Купала

Справжня магія відбудеться у містичні дні на Івана Купала з 4 липня у ресторані «Хуторець на Дніпрі». За одним столом об’єднаються три могутні стихії: вода, вогонь та рослинність. Вогонь надасть особливої сили стравам від шефа, якими частуватимуть гостей.

Івана Купала

Вода зцілить кожного, хто насолоджуватиметься могутнім Дніпром на мальовничому понтоні або замовить прогулянку на кораблику. Дивовижною силою трав можна буде зарядитися від квіткових вінків ручної роботи. Містичне дійство відбудеться під автентичні українські мотиви учасників гурту SoloMia та запам’ятається кожному гостю на світлинах професійного фотографа.

Івана Купала

 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали