Українська письменниця вперше отримала премію Women of Europe

Історична відзнака

Письменниця, перекладачка та фотохудожниця Євгенія Бєлорусець стала першою українкою, нагородженою премією «Жінка Європи — 2023». Європейський рух Німеччини e.V. відзначив мисткиню за її творчість та «посилення голосу українських жінок та дівчат у світі». Журі підкреслило й особистий внесок письменниці у донесення правди про військове вторгнення Росії в Україну.

«Ця нагорода для мене велика честь. Я б хотіла присвятити її всім, хто бореться за права людини в Україні в умовах війни. Вони ризикують власним життям. Сподіваюсь, такий надзвичайно тяжкий, повсякденний героїзм незабаром перестане бути потрібним. Нам варто знайти спосіб покласти край російській агресії та злочинності», — коментує Євгенія Бєлорусець.

На цьогорічному заході журі відзначило книгу Євгенії Бєлорусець — «Початок війни. Київський щоденник». У виданні авторка власними світлинами й текстами зобразила перші дні повномасштабної війни. З 24 лютого і до кінця облоги Києва мисткиня знаходилась у місті й вела військовий щоденник.

«Мені було важливо зафіксувати зміни у повсякденному житті міста, яке фактично перебувало в осаді. Це були дні, коли кияни не знали, що відбудеться завтра. Місто в той момент сильно змінилося. Але воно було, і завжди готове захищатися», — каже авторка.

Деякі дописи були опубліковані у німецькому Spiegel у форматі колонки. Пізніше нотатки Євгенії та її знімки пустих вулиць столиці стали основою інсталяції, створеної спеціально для Бундестагу — як нагадування європейським дипломатам про жахи війни в Україні. Наразі книга доступна німецькою мовою під назвою Anfang des Krieges, згодом з`явиться переклад українською. «Київський щоденник» також отримав німецьку премію імені Горнста Бінгеля. Її присуджують за літературну творчість, яка поєднується з громадським активізмом.

«Творчість Євгенії Бєлорусець поєднує мистецтво, літературу, журналістику та відданість миру в Європі. Її мистецький підхід у документуванні поточних подій показує життєві історії, розповідає про дискримінацію, особливо жінок, дівчат та ЛГБТК+ спільноти. Її творчість — це потужний голос України в Європі, котрий виділяє її як мисткиню та видатну жінку Європи», — зазначила Регіна Хельвіг-Шмід, кураторка та лауреатка премії Women of Europe 2004 року.

Премію Women of Europe присуджують з 1991 року. Так вшановують жінок, котрі завдяки своїй сміливій, творчій, наполегливій роботі та громадянській позиції допомагають розвитку та консолідації об’єднаної Європи. Серед лауреаток — Філомена Франц, яка пережила Голокост, журналістка Інге Белл та правозахисниця Дюзен Теккал. Кожній лауреатці вручають брошку, щоб вони могли знаходити по світу та впізнавати одна одну.


Реклама

Популярні матеріали

Наймодніше взуття сезону від українських брендів


Що робити у разі радіаційної небезпеки?


Душа народу: особливості етносу в назвах українських сіл


Читайте також
Популярні матеріали