Письменниця, перекладачка та фотохудожниця Євгенія Бєлорусець стала першою українкою, нагородженою премією «Жінка Європи — 2023». Європейський рух Німеччини e.V. відзначив мисткиню за її творчість та «посилення голосу українських жінок та дівчат у світі». Журі підкреслило й особистий внесок письменниці у донесення правди про військове вторгнення Росії в Україну.
«Ця нагорода для мене велика честь. Я б хотіла присвятити її всім, хто бореться за права людини в Україні в умовах війни. Вони ризикують власним життям. Сподіваюсь, такий надзвичайно тяжкий, повсякденний героїзм незабаром перестане бути потрібним. Нам варто знайти спосіб покласти край російській агресії та злочинності», — коментує Євгенія Бєлорусець.
На цьогорічному заході журі відзначило книгу Євгенії Бєлорусець — «Початок війни. Київський щоденник». У виданні авторка власними світлинами й текстами зобразила перші дні повномасштабної війни. З 24 лютого і до кінця облоги Києва мисткиня знаходилась у місті й вела військовий щоденник.
«Мені було важливо зафіксувати зміни у повсякденному житті міста, яке фактично перебувало в осаді. Це були дні, коли кияни не знали, що відбудеться завтра. Місто в той момент сильно змінилося. Але воно було, і завжди готове захищатися», — каже авторка.
Деякі дописи були опубліковані у німецькому Spiegel у форматі колонки. Пізніше нотатки Євгенії та її знімки пустих вулиць столиці стали основою інсталяції, створеної спеціально для Бундестагу — як нагадування європейським дипломатам про жахи війни в Україні. Наразі книга доступна німецькою мовою під назвою Anfang des Krieges, згодом з`явиться переклад українською. «Київський щоденник» також отримав німецьку премію імені Горнста Бінгеля. Її присуджують за літературну творчість, яка поєднується з громадським активізмом.
«Творчість Євгенії Бєлорусець поєднує мистецтво, літературу, журналістику та відданість миру в Європі. Її мистецький підхід у документуванні поточних подій показує життєві історії, розповідає про дискримінацію, особливо жінок, дівчат та ЛГБТК+ спільноти. Її творчість — це потужний голос України в Європі, котрий виділяє її як мисткиню та видатну жінку Європи», — зазначила Регіна Хельвіг-Шмід, кураторка та лауреатка премії Women of Europe 2004 року.
Премію Women of Europe присуджують з 1991 року. Так вшановують жінок, котрі завдяки своїй сміливій, творчій, наполегливій роботі та громадянській позиції допомагають розвитку та консолідації об’єднаної Європи. Серед лауреаток — Філомена Франц, яка пережила Голокост, журналістка Інге Белл та правозахисниця Дюзен Теккал. Кожній лауреатці вручають брошку, щоб вони могли знаходити по світу та впізнавати одна одну.