Проблема домагань у громадських місцях: реальні історії, які навчають

Це має знати кожен і кожна

Домагання у громадських місцях — часто табуйована тема. Хто цього зазнав, зазвичай намагається замовчувати, а хто став випадковим свідком, але не втрутився — прагне швидше натиснути на клавішу Delete і стерти цю ситуацію з пам’яті.

Ми бачимо, як це відбувається, але намагаємось не звертати увагу. Ми відчуваємо, що хочемо висловитися, але мовчимо з обережності. Ми всі хочемо щось зробити з цим, але не знаємо що. Або ще гірше — у підсумку ми думаємо, що «нічого страшного не сталося».

Небажані дотики, словесні знущання, жарти на рахунок зовнішності з вуст незнайомих людей — все це про домагання у громадських місцях. Такі ситуації трапляються у громадському транспорті, на розважальних заходах, в інтернет-просторі. І це проблема №1, з якою найчастіше стикаються дівчата та жінки у всьому світі.

Вирішивши глибше ознайомитися з даною проблемою, L’Oréal Paris спільно з IPSOS та Корнелльським університетом провели дослідження. Результати продемонстрували, що часто людям буває складно виявити домагання у громадських місцях і зрозуміти, як безпечно втрутитися в подібну ситуацію.

Хвилинка статистики

Для українок дана проблема теж актуальна. Щоб більш повно її окреслити, ми вирішили поговорити з жінками, що зазнавали стріт-гарасменту. Вони поділилися своїм особистим досвідом та відчуттями.

Надія, 20 років, Київ

Я лежала на пляжі, занурена у сюжет книги. Надворі спекотний літній день, багато сімей, компаній друзів відпочивають, грає музика. Неочікувано мене хапають за руку, стрімко піднімають на ноги і тягнуть до води з несамовитими криками «Девушка, пошли купаться». Не розуміючи, що відбувається, я починаю пручатися і кричати, аби мене відпустили. Чоловік, що тягнув мене до моря, досить сильно тримав мене за зап‘ястя руки й з того як я опиралася було помітно, що я потребую допомоги. Та абсолютно ніхто з оточуючих не реагує на мої крики.

Неочікувано мене хапають за руку, стрімко піднімають на ноги і тягнуть до води з несамовитими криками «Девушка, пошли купаться».

Мене дотягнули майже до моря, і лише тут вдалося вирватися. Я повертаюся до місця, де лежала, поквапом збираю речі і втікаю з пляжу. Я розумію, що тут я зовсім не в безпеці. По дорозі ще раз потрапляю на очі тим чоловікам, які влаштували ці «розваги». Вони вони сміялись, щедро осипали мене бризками води і вульгарними коментарями щодо мого тіла.

 

Так незатишно я себе ще ніколи не почувала. Хоча це трапилося засвітла, в оточенні великої кількості людей. Не один день я відходила від тієї ситуації. Не одна серветка мені знадобилася, щоб витерти сльози. Ще довгий час я не могла сприймати дотики. Хоча для тих чоловіків це, певно, була звична історія. Навряд чи вони взагалі уявляли, як сильно вона мене зачепила.

Вікторія, 34 роки, Кропивницький 

Мені було 13. Я стояла на зупинці у центрі міста. Аж раптом до мене підійшов дорослий чоловік років за сорок. На питання «Як тебе звати?» я як вихована дівчинка відповіла. Після цього він запросив до себе додому, щоб гарно провести час. Я відмовилася і сказала, що мене чекають вдома. Проте він продовжував наполегливо умовляти мене, аж поки не приїхав мій транспорт.

Весь час, що ми стояли на зупинці, я не знала куди себе подіти та як і до кого звернутися з проханням про допомогу.

Весь час, що ми стояли на зупинці, я не знала куди себе подіти та як і до кого звернутися з проханням про допомогу. Коли приїхав тролейбус, який чекала, я швидко у нього застрибнула і поїхала. Але забрала з собою увесь той страх, який поселився у мені після цієї ситуації.

На щастя, я більше ніколи не зустрічала того чоловіка, проте почуття незахищеннності ще довго не давало мені спокою. Я не почувала себе у безпеці, коли знаходилася у громадських місцях одна.

Таких історій багато. Що з цим робити і як собі допомогти, якщо це трапилося з вами чи вашими близькими, – розповідає правозахисниця, співзасновниця організації «Жіночі перспективи», а також тренер міжнародної освітньої програми Stand Up, про яку мова піде пізніше, Марта Чумало. 

Які основні рекомендації для тих, хто зіштовхнувся із домаганнями у громадських місцях?

Марта: Якщо ви зіштовхнулися з домаганнями у громадському місці, потрібно згадати: ви — не винні. У домаганнях та насильстві завжди винна людина, котра їх вчиняє. Ця людина хоче залишитися з вами наодинці, без свідків. Коли ж з’являються свідки — домагання припиняються. Тому, якщо це відбувається, озирніться навколо і пробіжіться очима, чи немає поряд людей, які могли б допомогти. 

Можна звернутися до когось, хто знаходиться при виконанні службових обов’язків. Це може бути офіціант, поліцейський чи водій. Можна почати розмову з кимось з оточуючих, вдаючи, що ви знайомі, чи звернутися до них за допомогою у чомусь. Як варіант — можна впевнено озвучити людині, котра здійснює домагання, що вам це не подобається і що це має негайно припинитися. Пам’ятайте, «ідеальної» реакції не існує, тому будь-яка ваша дія допоможе нівелювати цей неприємний досвід. Навіть втеча. Це значно краще, ніж завмирання.

Як пережити ситуації, пов’язані з домаганнями у громадських місцях?

Марта: Спочатку знову варто згадати: ви — не винні у тому, що трапилося. І далі допомогти собі. По-перше, після того, як ви опинилися у безпечному місці, зробіть кілька ковтків води і переведіть увагу на дихання. Спробуйте дихати животом — саме так ви допоможете тілу краще справитися зі стресом. По-друге, корисно з кимось поговорити про те, що трапилося. Подзвоніть подрузі чи близькій людині чи на гарячу лінію підтримки. Можете зробити собі якийсь приємний подарунок. 

На жаль, ми живемо у неідеальному світі, де часом відбуваються небажані чи неприємні ситуації. Домагання у громадських місцях можуть завдати шкоди, знизити почуття власної гідності, вплинути на психологічний стан. Але важливо пам’ятати, що це не ваша провина і що є багато способів допомогти собі самостійно чи звернутися за допомогою до інших. 

Міжнародна освітня програма Stand Up від L`Oreal Paris та неурядової організації Hollaback! пропонує рішення: приєднатися до руху та пройти навчання по даній темі. Ініціатива покликана запобігти домаганням у громадських місцях з метою створення безпечного, інклюзивного простору для всіх. В Україні Stand Up стартувала 8 березня та була реалізована у партнерстві з UNFPA — Фондом ООН у галузі народонаселення. 

Мета на глобальному рівні — навчити 1 мільйон осіб в усьому світі, як протидіяти домаганням, якщо вони стали свідками або самі зазнали домагань у громадських місцях, та, зрештою, посприяти побудові культури, в якій такі дії вважатимуться неприйнятними.

Схвалена експертами програма навчання базується на методології «5Д»: «Direct» — Діяти прямим втручанням, «Distract» — Діяти на відволікання, «Delegate» — Долучати інших, «Document» — Документувати, «Delay» — Допомогти згодом. Застосовуючи ці тактики, можна ефективно й безпечно протидіяти домаганням у громадських місцях.

У соціальних мережах амбасадорки бренду L`Oréal Paris приєдналися до міжнародного руху проти домагань у громадських місцях. Селін Діон, Віола Девіс, Гелен Міррен, Єва Лонґорія, Кетрін Ленґфорд, Сінді Бруна, Енді Макдавелл, Лума Ґроте, Луїз Бурґуан, Лія Кебеде, Су Джу Пак і Аджа Наомі Кінг — знімки інфлюенсерів з літерою D на долоні стали своєрідним insta-челенджем.

Приєднатися до руху Stand Up та пройти безкоштовне навчання може кожен охочий. Для цього потрібно лише обрати на сайті один із двох варіантів: 1-годинний вебінар від кваліфікованих тренерів чи скорочений тренінг на сайті програми. І все, навчання почалося! Без сумнівів, цей час пройде з користю, адже чим більше ми знаємо, тим безпечніше почуватимемося у публічному просторі. 

 


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали