Найкращі фільми Сергія Параджанова

З нагоди 100-ліття з дня народження режисера

Сергій Параджанов — український та вірменський режисер. Він не піддавався радянським правилам створення фільмів, дружив із Федеріко Фелліні та започаткував жанр колажу в українському образотворчому мистецтві. 

У поетичній кіномові режисер використовував елементи грузинської, вірменської та української культур. Фільми Параджанова забороняли, цензурували, а самого митця ув’язнювали. Його вдалося звільнити тільки завдяки міжнародній кампанії протесту — зверненню Франсуа Трюффо, Жана-Люка Годара, Федеріко Фелліні, Лукіно Вісконті, Роберто Росселліні, Мікеланджело Антоніоні та інших діячів. 

З нагоди дня народження Сергія Параджанова згадуємо три важливі кінострічки в кар`єрі режисера. 

«Тіні забутих предків»

Фільм, знятий за мотивами повісті Михайла Коцюбинського «Тіні забутих предків», став дебютним для актора Івана Миколайчука, значущим для Сергія Параджанова та одним із найвизначніших для української культури. Кінострічка розповідає про історію кохання в серці Карпат та знайомить глядачів із гуцульськими звичаями — їх режисер вивчав у селі Криворівня Івано-Франківської області та окремо зі співсценаристом Іваном Чендеєм. 

Прем’єра екранізації в кінотеатрі «Україна» започаткувала хвилю протестів проти арештів української інтелігенції. 1963 року кінострічка не відповідала типовим радянським вимогам — тепер картина лідирує в списку «100 найкращих фільмів в історії українського кіно» від Національного центру Олександра Довженка.

«Колір граната»

Саят-Нова — вірменський поет та майстер любовної лірики. Про нього й розповів Сергій Параджанов у кінострічці «Колір граната». Дитинство, юність, зрілість, старість та смерть поета режисер зобразив в алегоричних епізодах. Картина сповнена символів — зокрема, постійної присутності червоного кольору, що означає життя та страждання. Образи з фільму стали натхненням для Леді Гаги в кліпі «911» та дизайнерки Ейко Ісіоки в кінострічці «Клітка».

«Легенда про Сурамську фортецю»

Режисер працював над цим фільмом уже після п’ятирічного ув’язнення «за гомосексуальність, спекуляцію та український націоналізм». Сергій Параджанов присвятив кінострічку грузинським воїнам усіх часів, які віддали життя за Батьківщину. Фільм створений на основі стародавньої легенди про юнака, замурованого в стіну фортеці: завдяки самопожертві героя народу вдалося захиститись від поневолювачів. 


Реклама

Популярні матеріали

Знайомтеся, Олександр «Терен» — український ветеран та новий...


«Я часто питала, за що мені ця втрата. А потім зрозуміла: війна не...


Найстильніші сумки для літньої пори в новій колекції HARVEST...


Читайте також
Стиль життя / Блог стиль життя

Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Популярні матеріали