Попри воєнний стан та усі його виклики, квітень підготував для нас безліч важливих культурних подій. Розповідаємо про найцікавіші виставки, які варто відвідати цього місяця: від віртуальної 3D виставки у Музеї Гончара до виставок, присвячених найболючішій для кожного українця темі — війні Росії проти України.
Виставка американо-українського художника Макса Вітика «Воїни світла»
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
Коли: до 1 травня
10 жовтня 2022 року будівля музею була пошкоджена ракетним ударом армії рф по центру Києва. Усі виставкові проєкти тоді довелося призупинити. Серед них — виставка американо-українського художника Макса Вітика «Воїни світла». У квітні цей проєкт повернувся у виставкові зали на другому поверсі музею. У своїх полотнах митець широко використовує свій бекграунд у геології — варто лише поглянути на цікаві та вигадливі текстури й поверхні — та незабутній емоційний досвід, отриманий ним під час відвідування України у 2014 році. Тоді художника, що довгий час прожив у США та Канаді, вразили щирі й героїчні постаті учасників Революції Гідності. Його яскраві роботи виконані зі своєрідною, особливою експресією, відобразили тодішній досвід перебування у вирі подій Майдану. Експозиція буде цікава і тим, хто вже відвідав її восени, адже тепер вона доповнена фотографіями Сергія Гайдая, що задокументували доленосні перетворення 2014 року. Куратор проєкту — Юрій Комельков. Вартість повного вхідного квитка — 200 грн.
«Вівтар» Олександра Животкова
Де: Український дім
Коли: до 9 квітня
В Українському Домі в Києві продовжує свою роботу виставковий проєкт «Вівтар» одного з видатних сучасних художників України Олександра Животкова. Всі твори з експозиції митець створив у моменти найвищої емоційної напруги — під час революції 2014 року та повномасштабного вторгнення Росії в Україну від 24 лютого 2022 року. Більшість творів Олександра Животкова, що представлені на виставці, присвячено конкретним датам та місцям, які назавжди залишаться відкритими ранами в серцях українців — Буча, Маріуполь, Ірпінь, Херсон, Вінниця.
«Понівечене небо»
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
Коли: до 9 квітня
Художники Дмитро Доценко, Марія Шапранова та Костянтин Лапушен разом з кураторкою Іриною Хоменко підготували для відвідувачів музею проєкт «Понівечене небо». Митці спостерігають та документують життя українців у війні під різними кутами. Оптика кожного — неповторна, творчі методи — радикально різні, що цілком зрозуміло, враховуючи те, наскільки багатошаровим є описуваний досвід. Дмитро Доценко, викарбував страшні та несправедливі події війни на полотні «Український Ренесанс», бо відчуває відповідальність документувати їх. Кожен символ, знак чи образ вказують на те, що відбувалося і досі відбувається на тимчасово окупованих територіях. Інсталяція «Викрадене дитинство» Костянтина Лапушена говорить про життя дитини війни, у якої силою забрали свято, яскравість, навіть буденність. Старі сімейні фотографії, фотографії близьких друзів, листівки на колажних роботах Марії Шапранової — це комунікація з минулим, «уривки памʼяті», і кожен із них це фрагмент пазлу, за допомогою якого можна деконструювати реальність та скласти нову історію. Вартість повного вхідного квитка — 100 грн.
Віртуальна 3D виставка у Музеї Гончара
Де: за посиланням
Коли: 1-30 квітня
Віртуальна ЗD виставка «Іван Гончар. Збирач» присвячена 110-річниці від Дня народження Івана Гончара — видатного громадського та культурного діяча, художника, скульптора, графіка, народознавця, збирача українських старожитностей. Експозиція сформована у чотирьох залах, у яких представлено музейні предмети, фотографії, щоденники подорожей, пов`язані з пошуково-експедиційною діяльністю Івана Гончара різними регіонами України з кінця 1950-х до початку 1990-х років.
Виставка Валентина Фельдмана «Теорія тіні та перспективи»
Де: аукціонний дім Goldens
Коли: з 30 березня до 22 квітня
З 30 березня до 22 квітня в Києві можна відвідати виставку творів відомого українського архітектора, художника та педагога Валентина Фельдмана «Валентин Фельдман. Теорія тіні та перспективи». До колекції експозиції увійшло одне з найбільших зібрань творів Валентина Фельдмана, придбане київським колекціонером в середині ХХ століття. Переважна кількість робіт свого часу була представлена на виставках творів художника (1940 та 1960 років). Акварелі та малюнки даного зібрання здебільшого присвячені краєвидам Криму, видам Бердичева і Лубен та доповнені декількома натюрмортами.
«Камера Обскура» у Voloshyn Gallery
Де: Voloshyn Gallery
Коли: з 14 квітня до 21 травня
Voloshyn Gallery відновлює роботу в Києві та представляє групову виставку «Камера Oбскура». Учасники виставки: Кразіміра Бутцева, Відкрита Група, Нікіта Кадан, Брілант Мілазімі, Міла Паніч, Влада Ралко, Євген Самборський та Леся Хоменко. Ця виставка — спроба показати світло у тьмі, яка охопила Україну, крізь призму авторського висловлювання художників та художниць, що апелюють до феномену фотографії та наголошують на її важливості в контексті війни.
У рамках цієї виставки приміщення Voloshyn Gallery метафорично перетворюється на чорну камеру, а висловлювання митців є променями світла, що у діалозі між собою створюють нелінійний зв`язок між інтуїтивним та дослідницьким й породжують асоціації, що виходять далеко за видиму лінію перспективи.
Виставка підкреслює особисті страхи кожного із нас під час війни та розглядає почуття людяності та гідності на стику з постійним екзистенційним конфліктом між особистою потребою в захисті та безпеці, прагненням свободи та незалежності.