Мовознавчі баляндраси в ELLE. Що не так зі словом «виглядати»

Колонка письменника, кандидата філологічних наук, доцента і завідувача кафедри журналістики В`ячеслава Васильченка

Сьогодні поговоримо про «виглядання». З усіх-усюд, з медійних ресурсів, звідкіля тільки можна і навіть не можна лине до нас оте нескінченно-незнищенне «виглядання». Кажуть, що в Сполучених Штатах написання сценаріїв є національним видом спорту. А в нас, мені так здається (тільки не кажіть, щоб хрестився), — оте кляте (а може, для когось і прекрасне) наше улюблене (а не любиме) «виглядання». Хоча улюблене не для всіх (я — однозначно виняток). З жінками все зрозуміло: вони виглядають принців. А кого виглядають чоловіки? Якщо принцес, то хай розслабляться: скільки не виглядай, самі не прийдуть. Перевіряв. Тут треба засукувати (засукати) рукава (рукави) (= закачувати (закачати) рукава (рукави) — тобто «братися ревно до роботи». Ревно — розуміємо як «старанно» (застереження: це точно не про ревнощі). Інакше кіна не буде. Жартую. Не кіна, а кіно. Бо це слово незмінюване. Тобто: на всі наші відмінки йому по барабану (не по тому, дорогому, а по першому ж ліпшому). Аж до кличного (яким би примхливим чи романтичним він для нас не був). Чого не можна сказати про пальто (пальта́, пальту́, пальто́м, у пальті́, па́льтам, па́льтами, у па́льтах — саме так воно змінюється, щоб поєднатися з іншими словами в реченні). І не кажіть, що я вам не розповідав. Кінь у пальті підтвердить мої слова. Хоча зараз літо, і він точно у футболці.

Наведені нижче «перли многоцінні» («Перло многоцінноє» — таку назву має пам`ятка руської (української) культури XVII ст., у якій зібрані твори морально-релігійного змісту) кожен з нас може легко знайти на обширах Мережі: «Як виглядає останній VW Tiguan з ДВС — перші фото оновленої моделі»; «Просто відпад: як виглядає інтер`єр нового Peugeot 3008»; «У ДСНС показали, як виглядає вибухівка в траві»; «Харчова алергія у дитини: як виглядає та що робити?»; «Як зараз виглядає економіка?»; «Як виглядає турнірна таблиця УПЛ після двох третин чемпіонату»; «Розібравшись у тому, як виглядають суші "Каліфорнія", слід уточнити кілька деталей»; «Ось так виглядає ідеальний чоловік»; «Як виглядає нова бібліотека УКУ»; «Знаєте, як виглядає справжня dream team?»; «Чорний одяг виглядає красиво тільки в тому разі, якщо він має глибокий і насичений колір».

Десь я вже писав, що оте їхнє нескінченне «виглядання» у мене асоціюється з «не ори» та «надоїв». Коли я чую «виглядає», у мене в уяві з`являється людина, яка висувається (визирає) із-за чогось і дивиться (кудись або на мене — я хоч і не «кудись», але теж нічогенький такий). Коли ж мій слух ощасливлять шедевром «не ори», уява малює плуга, який тягне втомлена пара коней (варіант — волів, ще варіант — одружена пара: чоловік з дружиною, запряжені в шлюбне ярмо, — оце точно жартую) або гарчливий Т-150К, що прагне зробити чорнющим безкрайнє українське поле. Ну а коли звучить «надоїв», бачу (усупереч волі) дояра — чоловіка в білому халаті, який у стайні з кондиціонерами (цьому факту — кондиціонеру на фермі — так щиро дивувалися дикуни (правда ж, гарне співзвуччя я придумав?), які прийшли з великої, ще раз великої та взагалі дуже великої країни, в якій немає пральних машин) проводить відповідні маніпуляції з рожевощокою (ну, я ж автор, маю право так бачити) українською корівкою, яка щедро ділиться своїм білим золотом (це моя перифрастична назва молока, хоча словник нам скаже, що так треба називати бавовну, але бавовна в українців така сама святиня, як корова в Індії, проте оскільки ми про молоко, то про бавовну колись пізніше). Але доярка, звісно, «надоїла».

А тепер хто б мені допоміг натякнути нашим виглядальникам, що:

І) рос. выглядывать = по-нашому виглядати («висуваючись або виходячи з-за чогось, із чого-небудь, дивитися кудись, через щось») // визирати («дивитися, виглядаючи звідки-небудь, із-за чогось»)

ІІ) выглядеть = мати вигляд

Проте: в останній групі — не треба так механічно. Можливі варіанти.

Ну а наше суцільне «виглядання» краще замінити на:

1) Є/був/ буде:

Так виглядає свобода / Такою є свобода

Так надвечір п՚ятниці вже виглядали вулиці житломасиву Острів / Такими надвечір п՚ятниці вже були вулиці житломасиву...

Експерти показали зображення, як виглядав єгиптянин майже 35 тис. років тому / Експерти показали зображення, яким був єгиптянин...

На фото показали, як виглядали райони Києва 70 років тому // На фото показали, якими були

Сьогодні суперник виглядав набагато впевненішим і сильнішим // Сьогодні суперник був набагато впевненішим...

2) Мати вигляд (вигляд — це «сукупність зовнішніх ознак, особливостей кого-, чого-небудь, що створює відповідне враження»; «певний вираз у зовнішності як прояв якогось стану, настрою»; також застарілі значення: «місцевість, яку видно, яка відкривається зорові, погляду» та «перспектива, плани на щось»):

Так може виглядати офісний центр, який хочуть звести на місці історичної будівлі / Такий вигляд може мати офісний центр, який...

Як виглядає жінка, яка розбила шлюб Камалії? // Який вигляд має жінка, яка…

Як виглядав блекаут 23 листопада з супутника // Який вигляд мав блекаут 23 листопада…

На мій погляд, варіанти є/був/буде простіші, не такі «офіційні», як мати вигляд (хоча це може бути банальним «питанням звички»).

3) Здаватися («мати в чиїйсь уяві той чи інший вигляд, набирати певних рис, властивостей, справляти на кого-небудь якесь враження»):

У Сочі Путін виглядав доволі несподівано // У Сочі Путін здавався доволі несподіваним

Коли чоловік Олександр побачив, як новоспечені мама і син сплять поруч, виглядаючи зовсім чужими одне одному, вирішив їх знімати // Коли чоловік Олександр побачив, як новоспечені мама і син сплять поруч, здаючись зовсім чужими одне одному...

4) Нагадувати («бути, здаватися схожим на кого-, що-небудь»), бути схожим:

Він виглядає як дрон з шістьма електропропелерами // Він нагадує дрона… / Він схожий на дрона…

Попри те, що вони часто виглядають як вугрі, мілії насправді є крихітними кістами // Попри те, що вони часто нагадують вугрів, мілії... / Попри те, що вони часто схожі на вугрів, мілії...

Я виглядав як наркоман, тоді ще був дуже худий // Я нагадував наркомана… / Я був схожим на наркомана…

Звісно, між замінниками слова «виглядати» можлива синонімія:

Він виглядав як дитина // Він був як дитина / Він мав вигляд дитини / Він нагадував дитину / Він був схожий на дитину / Він здавався дитиною.

А зараз скажу крамольну річ: є випадки, коли жодні замінники не потрібні (алілуя!: прозріваємо), але інформація зовсім не постраждає: Чорно-білий одяг виглядає дуже елегантно і стильно, але, на жаль, догляд за ним може викликати невеликі клопоти // Чорно-білий одяг — дуже елегантний і стильний, але, на жаль, догляд за ним…

Отже, сподіваюся, показав нашому шановному читачеві, як можна елегантно і стильно обійтися без непотрібного і надокучливо-безглуздого виглядання. Виняток — принци на каєнах.

Більше тут: 


Реклама

Популярні матеріали

Улюблені ритуали догляду за волоссям шеф-редакторки ELLE.UA...


Куди піти у травні: виставки, концерти та інші події, варті уваги...


Лікарка Ольга Дяченко стане спікеркою ELLE Active Forum і розкаже...


Читайте також
Популярні матеріали