Мовознавчі баляндраси в ELLE. Що не так із «починаючим блогером»?

Колонка письменника, кандидата філологічних наук, доцента і завідувача кафедри журналістики В`ячеслава Васильченка

Упевнений, що не тільки я чув про починаючого блогера. Головне — не сплутати його з летючим голландцем. Так називають «легендарний образ капітана, приреченого на вічне плавання в морі, а також корабель цього капітана». Цей образ виник з легенди, що побутувала серед моряків давніх часів. Як каже Вікі, «в основі легенди лежить образ мужнього мореплавця епохи великих відкриттів XV–XVI століть, коли води океанів борознили вітрильники. За зухвалий виклик вітрам і бурям Бог прокляв і жорстоко покарав того мореплавця: він приречений довічно блукати морями й океанами на своєму кораблі, повному мерців».

Моряки вірили, що побачити летючого голландця означало «чекай на лихо». Насправді перед їхніми очима поставало марево («зорове явище в атмосфері, при якому біля горизонту з`являються уявні зображення наземних предметів або ділянок неба»); міраж («оптичне явище в атмосфері, при якому на горизонті з`являються уявні зображення наземних предметів або ділянок неба»); морська фата-морганавид міражу, при якому зображення наземних предметів (озера, гори, дерева тощо), що лежать за горизонтом, здебільшого спотворені та швидко змінюються»); привид («що-небудь нереальне, часом оманливе»). Мореплавці могли бачити зображення справжнього корабля, який перебував не перед ними, а, ймовірно, за кілька десятків кілометрів від них. Але марновірні (марновірний = забобонний — «1. Який вірить у забобони; схильний до забобонів. 2. Оснований на забобонах, викликаний забобонами»; забобони «віра в існування надприродних сил, у долю, ворожіння, віщування і т. ін., в основі якої лежать релігійні уявлення; передсуди») моряки думали, що бачать результати «роботи» лихих духів, які обманом хочуть захопити їхні душі. Хоча насправді такі видива1. Те, що видно, що сприймається зором. / Бачене, відтворене у свідомості, в уяві. 2. Видіння; примара») — всього лиш атмосферне явище, позбавлене жодної містики.

Також хотілося б сказати кілька слів про прикметник летю́чий. За ним закріплено багато значень. Зокрема, це — «який: а) має здатність пересуватися в повітрі, використовуючи крила; б) пересувається в повітрі завдяки певній зовнішній силі (вітру, поштовху тощо); в) рухається в повітрі (про літаки, ракети і т. ін.); г) швидко рухається (по землі, воді тощо)».

З ним утворено такі сталі назви, як летюча миша («а) те саме, що кажан; б) переносний гасовий ліхтар»); летюча риба / рибка («риба, яка, виплигуючи з води, може певний час триматися в повітрі»); летючий поцілунок (те саме, що поцілунок рукою та повітряний поцілунок «знак привіту, переданий рукою від губ у напрямку до когось»); летючий собака («великий рукокрилий нічний ссавець-кажан»).

Також важливо розмежовувати майже близнюків літа́льний («стосовний до літання; який використовується для літання») та медичне — лета́льний («який веде до смерті; смертельний»; летальний кінець «смерть»).

Ну а слово «літаючий» я б радив не вживати.

Тепер, після цього екскурсу до «матчастини», гадаю, ви точно не сплутаєте починаючого блогера з летючим голландцем. Хоча насправді їх обох не існує. Чи принаймні одного з них. І я зараз не про голландця…

«У Києві починаючий блогер заради відео для соцмереж знущався з електросамоката»; «Впевнений користувач соцмереж, починаючий блогер: маю свій телеграм-канал з безліччю контенту»; «Я — починаючий лайфстайл-блогер, і мій блог для дівчат про сім`ю, їжу, гумор, подорожі». Перелік таких речень, на жаль, нескінченний.

Крім блогера, «починаючими» у наших одноплемінників можуть бути багато хто: «Незабаром після цього починаючий письменник став редактором веронського тижневика La Nuova Arena; «При запуску нової справи починаючий підприємець може допустити масу помилок, пов`язаних з недостатнім досвідом»; «Ви починаючий психолог і шукаєте простір де здобути практичні навички та підвищити свою кваліфікацію?»

«Так а що тобі не подобається? — запитає мене мій розумний і вдумливий читач. — Он у сьомому томі (1976 р.) одинадцятитомного Словника української мови на сторінці 471 слово починаючий є («який починає що-небудь), а про «починаючого письменника», що подане з ремаркою застаріле, сказано, що воно — «те саме, що початківець».

І оскільки проти розумних і вдумливих, як кажуть, «не попреш», я спочатку згадаю одного класика: «І я ж те ж кажу, і воно усе так, та тільки трішки, будучи, не так» (Григорій Квітка-Основ`яненко. «Шельменко-денщик»). А потім ще й іншого: «Так, активні дієприкметники — це справді проблема. Наприклад, не «ідуча дівчина», а «дівчина, що йде», не «починаючий журналіст», а «журналіст-початківець»… Так само ми можемо сказати не «бігучий рядок», а «рухомий рядок». Водночас, якщо ви кажете про пристрій, на якому розташовані рухомі рядки, варто використовувати слово «суфлер» (вчитель і мовознавець Олександр Авраменко — не менш розумний та вдумливий))).

А тепер ми плавно дісталися вже й до початкі́вця. Так називається «автор (найчастіше молодий), який починає творчий шлях». Якщо це слово поєднувати з назвою професії чи заняття, воно стає назвою особи, яка починає працювати в певній галузі. Про це можна дізнатися у згаданому вже томі СУМу на сторінці 464 і знайти ось такі тогочасні приклади: «початківець-інженер»; «робкор-початківець»; «механізатор-початківець».

Погляньмо, як гармонійно це слово поєднується з будь-якою назвою професійної діяльності: «Пабло — молодий письменник-початківець, що мріє одного прекрасного дня опублікувати свої роботи»; «На її появу впливає сфера діяльності, в якій працював раніше підприємець-початківець, його спеціальність або професія»; «Психолог-початківець паралельно багато навчається, підвищує свою кваліфікацію, відвідує сучасні курси та конференції, стежить за останніми тенденціями та розробками».

Ну а зараз — барабанний дріб! — доводимо, що замість починаючого блогера (гадаю, звідки ця бліда, неоковирна та незвучна копія взялася, кожен здогадається сам, проте на болота́ все ж натякну) в нас є органічна й милозвучна комбінація: «11-річна Юліана Монатік — блогер-початківець, створює відеоогляди книг (буктрейлери), викладає їх у соцмережі та на YouTube-каналі»; «Незалежно від того, чи ви любитель, чи блогер-початківець, цей посібник — ваш ключ до успіху у веденні блогу»; «Якщо блогер-початківець збирається користуватися смартфоном або планшетом, то йому знадобиться додатковий об`єктив».

Ну що? Припливли на летючому голландці?))

А далі — бонус. Оскільки, як зазначають фахівці, «вживання дієприкметників активного стану з -уч-, -юч- не рекомендовано нормами сучасної української мови», услід за ними пораджу замість існуючий на вибір наявний, нинішній, сучасний або підрядне речення:

ПОГАНО

 

ЧУДОВО

Існуючі проблеми

 

Наявні проблеми

Існуюча мода

 

Сучасна мода

Існуюча ситуація

 

Нинішня ситуація

Існуючий лише в уяві план це ще не результат.

 

План, що є лише в уяві, це ще не результат.

Більше тут:


Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали