Культгід: події, які варто відвідати у серпні 2023-го

Заходи, які варті вашої уваги

Вже традиційно новий місяць підготував безліч цікавих та важливих подій, які варті нашої уваги. Так, всі, хто не зміг відвідати виставку «Форми присутності» в Мистецькому арсеналі у липні, у серпні можуть побачити її у віртуальному форматі; Сергій Жадан збере зіркових друзів на великому концерті на честь свого дня народження; Український дім продовжить закохувати у невідомі шедеври Марії Примаченко й не тільки. Детальніше про заходи, які варто відвідати у серпні 2023-го, розповідаємо у нашому матеріалі.

Виставка-документ «Поліна Райко. Зникоме»

Де: Український Дім

Коли: 10-27 серпня

10 серпня в Українському домі буде представлено документальний проєкт «Поліна Райко. Зникоме» — реакцію на руйнування будинку-музею художниці в Олешках, що сталося внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими окупантами. Поліна Райко — художниця, знакова представниця наївного мистецтва, чиї малюнки ставлять поряд з геніальними роботами Марії Примаченко і Катерини Білокур. Її будинок в Олешках, оздоблений настінними розписами, — справжній символ вразливості культури. За 20 років по смерті художниці, на жаль, не вдалося залучити достатніх ресурсів для консервації памʼятки.

Від початку повномасштабної війни 24 лютого 2022 року дім-музей опинився на території, тимчасово окупованій військами РФ. 6 червня 2023 року російські загарбники підірвали Каховську ГЕС, спричинивши затоплення прилеглих територій. Вода знищила унікальні розписи Поліни Райко майже повністю. На виставці-документі будуть представлені архівні фотографії, відеоінсталяція, фільми про художницю, плакати від провідних українських ілюстраторів і не тільки.

3D-тур виставкою «Форми присутності»

Де: за посиланням

Коли: серпень

Експозиція доступна для усіх, хто цікавиться сучасним українським мистецтвом або тільки починає знайомство з творами сучасних митців і мисткинь. 3D-тур виставкою доступний у будь-якому куточку світу. Щоб переглянути його, варто лише натиснути на посилання.

Виставка «Форми присутності» великою мірою про всіх нас, про наш досвід і відчуття часу, про важливість персональних досвідів та їх постійного проговорювання. Для онлайн-перегляду доступні 3 зали виставки та вхідна зона. Відвідувачі 3D-туру можуть детально розглянути роботи (живопис, фотографія, відео, скульптура, графіка, інсталяція), а також прочитати українською та англійською мовами про концепцію кожної виставкової зали та твори, розміщені в них. На виставці «Форми присутності» представлені роботи українських художників та художниць: Юрія Болси, Андрія Денисенка, Анастасії Дицьо і Саши Рошена, Антона Карюка, Яни Кононової, Олени Курзель і не тільки.

Віртуальний тур буде доступний і після завершення виставкового проєкту 30 липня.

Концерт «Жадан і друзі» у Києві

Де: МЦКМ «Жовтневий палац»

Коли: 23 серпня

Сергій Жадан запрошує друзів до Києва 23 серпня на святкування свого дня народження. Для іменинника будуть співати: Мар’яна Садовська — працює у стилі world music, зіркова Христина Соловій, етноспівачка Уляна Горбачевська, відомий джазовий музикант Марк Токар та легендарний гурт «Мертвий півень». До привітань доєднаються Саша Кольцова і сестри Тельнюк, а також справжні козаки з гурту Kozak System. Не обійдеться без старих побратимів поета — гуртів «Жадан і Собаки» та «Лінія Маннергейма». А співати «Многая літа» (а також свою пісню на вірш Жадана «Країна дітей») буде сам Святослав Вакарчук. Придбати квитки можна за посиланням.

Спеціальний показ фільму «Залізні метелики»

Де: Український дім

Коли: 6 серпня

В Українському домі відбудеться спецпоказ нової роботи документаліста Романа Любого, режисера «Зошита війни» — документального фільму, створеного з особистих відеозаписів із телефонів та камер українських захисників. Фільм «Залізні метелики» розповідає про збиття російськими військовими літака малайзійських авіаліній MH17 з 298 людьми на борту на початку російсько-української війни. Після показу учасники матимуть можливість поспілкуватись із творчою групою фільму, а також керівниками фестивалю Docudays UA. Придбати квитки можна за посиланням.

Виставка Надії Каабі-Лінке «Стиснуті нескінченністю»

Де: Національний художній музей України

Коли: 28 липня — 8 вересня

З 28 липня по 8 вересня 2023 року в Національному художньому музеї України відбудеться персональна виставка Наді Каабі-Лінке, всесвітньо відомої художниці українсько-туніського походження. Виставковий проєкт «Стиснуті нескінченністю» — про відчуття недосяжної нескінченності, звуження актуального простору дії. Він говорить про відсутність орієнтації у світі без горизонту, сконструйованому пустими наративами про вічність і кінець історії. Водночас він відкриває простір для програми розмов, показів та обміну думками, яка запрошує публіку заповнити порожнечу спільними почуттями й міркуваннями. На виставці будуть представлені, зокрема, дві роботи, створені спеціально для Національного художнього музею України.

Невідомі твори Марії Примаченко в Українському домі

Де: Український дім

Коли: 7 липня — 27 серпня

В Українському домі триває показ унікального проєкту «Марія малює» — 100 невідомих творів Марії Примаченко. На виставці можна вперше побачити сто картин легендарної художниці, адже ці твори з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица раніше ніколи не виставлялися. Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію. Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася до нього, бо творчість була її способом існування.

Виставку супроводжує публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи.

Концерт Jamala

Де: UYAVA на ВДНГ

Коли: 20 серпня

20 серпня в Києві відбудеться концерт просто неба унікальної української співачки Jamala. Вона поєднує джаз та соул, попмузику та електроніку. Вона співає про кохання і про національну трагедію кримськотатарського народу. Її виступи завжди особливі, сповнені енергії та душевної теплоти. Придбати квитки можна за посиланням.

Виставка «Гостинець» у thesteinstudio

Де: thesteinstudio

Коли: 12-31 серпня

12 серпня о 11:00 у thesteinstudio відбудеться відкриття виставки «Гостинець», головною темою якої стала їжа як форма пам`яті, її роль та значення у житті людини. Тема їжі надзвичайно актуалізуються під час повномасштабного вторгнення — кожен з етапів її споживання, починаючи з вирощування, набуває додаткових сенсів. У виставці зібрані різні історії українських художників і художниць, пов’язані з традицією приготування та споживання їжі.

В Україні немає жодної сім’ї, в якій не переживали б родові травми після Голодоморів, воєн та репресій радянської тоталітарної машини. Одночасно Україна вважається «житницею світу» та постачає зерно навіть в умовах ведення бойових дій. Місце і роль їжі та обрядовості, пов’язаною з нею, змінюється під впливом історичних подій.

«Я розглядаю зміну на особистому досвіді моєї родини та спостерігаю в практиках інших. Мене цікавить пейзаж — розорені кургани Черкаської області, звідки я родом, які з року в рік перетворюються на новий врожай. Сільське життя, яке добре знаю, тісно пов’язано з землею. Замкнуте коло: збір врожаю, споживання виробів, смерть опікуна/опікунки землі, візити на могилу, смерть опікуна/опікунки могили, все заростає, багато-багато часу, новий врожай», — говорить про своє персональне переживання цієї виставки кураторка проєкту Тамара Турлюн.

Учасниці та учасники: Катя Лесів, Катерина Алійник, Лада Вербіна, Євген Коршунов, Ольга Штейн, Інга Леві, Діана Халілова, Тамара Турлюн.

Фестиваль «Протасів Яр»

Де: Протасів Яр

Коли: 5 серпня

5 серпня в Києві відбудеться шостий день фестивалю «Протасів Яр» пам’яті Романа Ратушного. Захід буде присвячений темі «Мистецтво і війна». Це шоста подія у межах фестивалю, заснованого громадською організацією «Захистимо Протасів Яр» і  громадою Протасового Яру за сприяння Міжнародного фонду «Відродження». Фестиваль розпочався 27 травня і триватиме до вересня 2023 року. Упродовж цього періоду на основній локації фестивалю — галявині у київському Протасовому Яру — відбуваються мистецькі та дискусійні події.

5 серпня глядачів фестивалю очікує творча зустріч з актрисою Адою Роговцевою, презентація книги Андрія Пермякова «Залізна евакуація», відкрита розмова з режисеркою Наталкою Ворожбит і показ її стрічки «Погані дороги».

Акустичний вечір-триб’ют гурту The Beatles

Де: Saint Bar

Коли: 17 серпня

Saint Bar разом з відомим музичним продюсером та радіоведучим Павлом Шилько (DJ Pasha) представляють серію акустичних триб’ют-вечорів у Києві. Перший івент відбудеться 17 серпня у столичному Saint Bar і буде присвячений легендарному британському гурту The Beatles.

Триб’ют-вечір на честь Ліверпульської четвірки стане першим у серії акустичних вечірок від Saint Bar та DJ Pasha. У планах — вечори, присвячені Елтону Джону, Адель, гурту Scorpions та іншим зіркам. Під час концертів хіти найбільших зірок світової музики пролунають в інтерпретації найкращих музикантів України, а сам DJ Pasha поділиться з гостями вечора маловідомими фактами про кожну з музичних композицій.

Виставка «Український колаж»

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Коли: 11 серпня — 6 вересня

11 серпня о 17:00 в Національному музеї «Київська картинна галерея» відбудеться відкриття виставки «Український колаж», на якій будуть представлені колажні роботи декількох поколінь українських митців: Сергій Святченко, Сергій Параджанов, Поліна Велер, Олександра та Ілля Чічкан, Ігор Гусєв, Тіберій Сільваші, Олександр Ройтбурд, Юрій Іллєнко, Марія Рева, Зінаїда Ісупова, Павла Нікітіна, Юрій Вакуленко.

Представлені в експозиції твори дадуть можливість прослідкувати розвиток українського колажу протягом століття і вразять вас своїм розмаїттям! Колаж залишає глядачам неймовірно багато свободи для інтерпретації. Завдяки комбінації традицій та інновацій, він не втомлюється дивувати, залишаючись одним із магістральних напрямків у сучасному мистецтві. Куратор виставки: колекціонер українського колажу Олег Василенко.

Виставка «День археолога: врятовані скарби»

Де: Національний музей історії України

Коли: з 16 серпня (виставка триватиме протягом місяця з можливістю продовження)

На виставці «День археолога: врятовані скарби» представлені унікальні археологічні предмети світового рівня, отримані Національним музеєм історії України за останні чотири роки. До музейних фондів передано декілька надзвичайно цікавих і цінних комплексів, зокрема, з інформацією про обставини та місця знахідок. Скарби доби бронзи, древні поховання воїнів, амуніція римських легіонерів, зброя гунів, прикраси та коштовності ранніх слов’ян, платіжні гривні часів Русі та багато іншого вперше демонструють широкому загалу.

Усі експонати були передані музею як дарунки волонтерів або вилучені правоохоронними органами завдяки зусиллям Національного музею історії України з боротьби з незаконним обігом археологічної спадщини.

Презентація нової серії робіт Ігоря Гайдая «Хліб війни»

Де: ART Ukraine Gallery

Коли: 11 серпня

11 серпня о 18:30 у благодійній галереї сучасного мистецтва ART Ukraine Gallery відбудеться презентація нової серії робіт «Хліб війни» від відомого українського фотографа Ігоря Гайдая. Подія відбувається в рамках проєкту Independent//Незалежні, що об`єднує серію подій, присвячених Дню Незалежності України. У новій серії «Хліб війни», митець відзначає глибокий символізм українського хліба та його важливу роль у національній ідентичності.

На події також передбачені: мистецька дискусія та автограф-сесія з митцем Ігорем Гайдаєм;  кураторський тур від засновниць благодійної галереї ART Ukraine Gallery Наталі Заболотної та Людмили Пишної; welcome drink для гостей; можливість придбати твори відомих українських митців в благодійній галереї ART Ukraine Gallery. Для участі у презентації необхідно зареєструватися за посиланням.

Brave! Factory

Де: Нижньоюрківська, 31

Коли: 26-27 серпня

У програмі фестивалю, що відбудеться 26-27 серпня, заявлено 50 артистів, серед яких є як українські, так і іноземні імена. Цього року подія пройде нетрадиційно — на території Стрічкоткацької фабрики, а не на заводі «Метробуд». Серед  закордонних артистів — гість з Німеччини Kangding Ray, британці Anthea та Shifted, чилієць Dandy Jack, а також нідерландці Pieter Jansen та Caim. З локальних артистів на Brave! Factory виступлять квартет джазового музиканта Денніса Аду d’Electro, Луна з електронним проєктом Der Diktatur, Elija, Tonka, Jazzmate, Alex Savage, Space Echoes, Shadow Unit, Pymin, репер Гоня та дует Алекса Первухіна та Антона Назарко «ТИСК» і багато інших.

«Це найкращий літній захід, який ми робимо всього раз на рік. Це завжди сміливі рішення щодо дизайну, це гармонійне поєднання музики та арту. Нам його дуже не вистачало. Цього року на наших гостей чекає багато незвичних сюрпризів в дуже звичному місці: ми перетворимо добре знану фабрику на Нижньоюрківській на простір, що буде передавати традиційну атмосферу попередніх фестивалів Brave! Factory», — діляться організатори.

Придбати квитки можна за посиланням. Через особливість місця проведення кількість квитків обмежена. 

Персональний проєкт Олексія Сая «Виставка»

Де: Voloshyn Gallery

Коли: 17 серпня — 8 жовтня

Voloshyn Gallery представляє персональний проєкт Олексія Сая «Виставка». Кураторка виставки — Наталія Маценко.

«Ця виставка за планом мала відкритися 24 лютого 2022 року. Ще за тиждень до того ми з її автором нервово пережартовувалися про можливі дати вторгнення в наших календарях і мусили перенести чергову заплановану зустріч через COVID-19. У певному сенсі виставка таки відкрилася вчасно, але лише для вузького кола — художника, його родини та декількох друзів і колег, що використовували приміщення галереї в якості укриття від обстрілів. Твори, в уже змонтованій галерейній експозиції в центрі Києва, стали свідками й учасниками моменту, коли затяжна восьмирічна війна переросла у повномасштабну», — говорять організатори.

Цього разу виставка відкриється для ширшої аудиторії. Останні рік і п‘ять місяців кардинально змінили нашу дійсність. Утім, мало що змінилося для серії Bombed, розпочатої художником ще 2014 року як реакція на поточні події в країні:

«Серія Bombed — зображення з висоти пташиного польоту ландшафтів східної України зі слідами-кратерами від вибухів, залишеними війною. В її основі лежать створені Саєм раніше Excel-art принти. Втім, на них не вдасться розпізнати характерні фрагменти таблиць і діаграм чи звичні для художника мотиви — будівництво, заміські пейзажі або сценки з офісного життя. За допомогою болгарки, дрелі та абразиву автор майже повністю знищує поверхню своїх попередніх робіт, перетворюючи їх на фактурні мапи руйнувань».

VERTUHA Ukrainian Edition

Де: CLOSER

Коли: 20 серпня

20 серпня у стінах CLOSER VERTUHA збирає неймовірних локальних артистів з живими виступами та діджеїв, які перенесуть слухача у екскурс від фанку 60-х із золотої колекції платівок до сучасного фанку та електроніки, що розкриє всю глибину і різноманіття українського звучання.

«Ми віримо, що різноманітність є ключем до розквіту музичної сцени України. Наша вечірка — це спроба зблизити різні покоління та жанри, показати багатство нашої музичної спадщини і відзначити гордість за нашу країну», — кажуть організатори.

У програмі: PoBo, Seba Korecky (live), Macka, Vidrada, Prince Tarik I (live) і не тільки. Дізнатися більше та придбати квитки можна за посиланням.

Концерт WAHM в Kureni

Де: Kureni

Коли: 26 серпня, 16:00 — 22:00

Проєкт WAHM —  або «Ілюзія» по-арабськи, був створений, натхненний впливом музики на функції мозку. Після дуже помітного релізу на Diynamic Music та потужної підтримки Solomun, Moscoman і ANDHIM, дует крок за кроком набирає оберти, ставлячи за мету об’єднання всіх шанувальників музики. Квитки можна придбати за посиланням.


Реклама

Популярні матеріали

Життєрадісний весняний манікюр для всіх, хто відчуває апатію: 15...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Читайте також
Популярні матеріали