«ГЛАВНОЕ ― ПРАВИЛЬНО ОПРЕДЕЛИТЬ ДЛЯ СЕБЯ, ЧТО...

«НЕ ГОВОРИТЕ О СВОИХ ПЛАНАХ ЛЮДЯМ, УДИВЛЯЙТЕ ИХ...

«ЭТО НЕ БРЕХЛИВАЯ ПАУЗА», ― НАСТЯ КАМЕНСКИХ...

ПО СУТИ: ВСЕ, ЧТО НУЖНО ЗНАТЬ О БЕРЛИНАЛЕ 2019...

ВИКТОРИЯ БЕКХЭМ РАССКАЗАЛА О СВОЕЙ ПРИВЫЧКЕ...

Книжкова поличка: що читає Світлана Заліщук? 

Народний депутат розповіла нам, яка книжка вплинула на її життя та чому вона тричі бралася за «Улісса» Джеймса Джойса

Остання книжка, яку ви прочитали, та що вас в ній вразило?

«Скотоферма» (Animal Farm) Джорджа Оруелла. Це повість-алегорія про історію в СССР, як революція тварин на одній фермі перетворилася в диктатуру. Дуже вразило, як описані процеси нагадують сьогоднішню політику. Найрозумніші на фермі тварини – свині, здібні до організації, – після демократичного повстання проти жорстоких людей поступово вростають в шкіру своїх поневолювачів. Символічно перегукується з девальвацією принципів людей, які в нас стояли на ескаваторах під час Євромайдану. 

Книжка, яка вплинула на життя або змінила вас?

Важко виділити одну. Кожна хороша книжка рухає якісь колесики всередині. На початку вересня в «Книгарні Є» купила вірші Василя Стуса. Антитеза між його долею («…заробляв на життя на шахті, залізниці, на будівництві, в котельні, в метро. Помер в таборі, можливо, через переохолодження») і силою творчості дуже сильно врізається в думки про власне життя, і про зміни, які переживає країна. 

Назвіть три улюблені книжки та чому?

Люблю збірку «Планета людей» Екзюпері. Він розповідає історію, коли під час війни його літак впав у Сахарі. Вони з напарником вижили, але з одним апельсином та пляшкою білого вина складно було довго протягнути серед десятків кілометрів нескінченного піску. Книжка про волю до життя й переосмислення щастя, яке іноді – це просто питна вода.

«Майстер і Маргарита» Булгакова. Для мене одне з найскладніших питань роману, чому в останніх сценах янголи не забрали Майстра до себе. Там була така фраза, що він не заслужив світла, а заслужив спокій. Чому? Чому головний позитивний герой, автор книги про історичну правду, репресований системою, не заслужив світла? Я для себе знайшла відповідь. Але не буду ділитися. Може, хтось захоче перечитати.

«Цвіт яблуні» Михайла Коцюбинського – такий нестерпно болючий і такий безмежно красивий етюд. Читала ще в школі. Але емоції згадуються, як вчорашні. 

Літературна героїня/герой, з яким себе асоціюєте? Чому?

Не знаю, добре це чи погано, але ні з ким себе не асоціюю. Може, така книга в мене ще попереду.

Назвіть книжку, до якої поки не дійшли руки, але в найближчому майбутньому плануєте прочитати.

«Чому нації занепадають» (Why nations fail). Знаю, що дуже хороша книга про те, як суспільство має відвоювати в еліти право на відкриті інститути та рівні можливості для громадян, аби держава відбулася. Власне, це те завдання, над яким працюю зараз як політик. 

Назвіть книжку, яку не прочитали, і вам дуже соромно за це.

«Улліс» Джеймса Джойса – починала три рази. Щоразу після якоїсь двохсотої сторінки життя відволікало на іші речі. І знову треба починати з початку, бо вже зовсім вивітрилися відчуття.