ELLE рекомендує: українські подкасти, на які варто звернути увагу

Простою мовою про складні речі

Повномасштабна війна, яку агресивно веде Росія проти України, показала українцям, наскільки важливо відмовитися від російських продуктів і замінити їх українським контентом. Індустрія відповіла на запит — сотні талановитих українців вийшли з підпілля й голосно заявили про себе і свою творчість. Серед них і автори подкастів, які продемонстрували талант захопливо говорити про складне й часто незрозуміле. 

Сьогодні ми зібрали для вас 5 українських подкастів, на які варто звернути увагу. 

«Чому вони крадуть?» 

Подкаст Чому вони крадуть?

«Чому вони крадуть?» — наративний документальний подкаст, який розповідає про вкрадені та присвоєні росіянами здобутки культурної спадщини України із часів Російської імперії й до сьогодні: від скіфського золота до дзвона Івана Мазепи. 

«Це має глибокий політичний підтекст. Росіяни обкрадають наші музеї. Росіяни намагаються привласнити собі культурну спадщину, історичну спадщину і конкретні артефакти цієї спадщини: літописи, гравюри, ікони, археологічні знахідки, тому що це – матеріальне. Вони забирають ці предмети у свої музеї, аби вписати у свою версію історії, просуваючи власні наративи», — розповідає експерт проєкту Антон Дробович, директор Інституту національної пам’яті. 

Перший епізод подкасту розповідає про скіфське золото, яке випадково знайшли у 1954 році на території приватної забудови неподалік залізничної станції «Мелітополь». Воно дивом не опинилося в музеях Москви чи Петербурга, а стало основою експозиції Мелітопольського міського краєзнавчого музею, який було пограбовано росіянами у березні 2022 року. 

«Без оголошення війни» 

Подкаст Без оголошення війни

Після початку повномасштабного вторгення радіоведучий Ілля Кабачинський та історик Олександр Аврамчук запустили подкаст «Без оголошення війни», який розповідає про події минулого, щоб краще зрозуміти майбутнє. Автори проводять паралелі з Другою світовою війною та ситуацією в світі після її завершення. Символічною є й назва проєкту: 24 лютого російські війська вторглися в Україну без оголошення війни, як Німеччина на територію СРСР у 1941 році. 

«Одразу після розвалу Радянського Союзу постало питання розділу Чорноморського флоту. На той момент — це величезна армія у десятки тисяч солдатів і сотні кораблів. РФ не хотіла цього втрачати. Разом з поділом флоту почалися намагання забрати собі й Кримський півострів. Почалася роздача паспортів, тиск на місцеве населення, розмови про тиск на російськомовних і створення легенд про страшних українців — нічого не нагадує?» — сказано в епізоді «Росія прагнула забрати Крим ще в 90-х, повторивши сценарій Придністров’я». 

Подкаст «Без оголошення війни» розповідає, як Радянський Союз розпочав Другу світову війну, чому в Україні так багато атомних електростанцій, чому Азербайджан і Вірменія воюють за Нагірний Карабах, чи варто чекати війни між Сербією і Косовом, чому політика Угорщини щодо України здається нам дивною, а також як виник культ перемоги. 

«Автентика» 

Подкаст Автентика

Подкаст «Автентика» від української креаторки Каті Гайдут зосередився на важливій меті — розповісти, хто ми, українці, звідки ми та в чому сила нашого коріння. 

«Мені цікаво збирати історії. Про те, як в українських селах святкували Івана Купала. Чому кожна квітка у вінку на Івана Купала мала значення. Або про Трипільську культуру. Хто наші найдавніші предки трипільці? Які в них були обряди, звичаї? Або ж — українські художники, які жили в невідомих селах, серед лісів та степів та тихо створювали мистецтво», — ділиться авторка. 

Щоб поговорити про силу українських пісень, українське видавництво та культуру читання книг, українську абетку та мовне питання, Катя Гайдут запрошує відомих експертів, яких об’єднують знання та любов до свого. 

«РозМови» 

Подкаст РоЗМови

З кожним днем повномасштабної війни все більше українців відмовляються від російської мови та переходять на українську. Часом це буває непросто: чимало людей переймаються через чистоту мови та бояться припускатися помилок. 

Подкаст «РоЗмови» — це розмови з людьми, які перейшли з російської мови на українську. Серед гостей проєкту: бізнес-консультанти, журналісти та головні редактори журналів, засновники громадських організацій, актори театру і кіно, ведучі YouTube-каналів та інші цікаві особистості. 

MINCULTPRYVIT 

Подкаст MINCULTPRYVIT 

Подкаст MINCULTPRYVIT заснував український режисер і сценарист Наріман Алієв. Його фільм «Додому» в 2019 році брав участь у Каннському кінофестивалі. 

«Усім Мінкультпривіт! Мене звати Наріман Алієв, і це мій подкаст. Я запрошую до себе цікавих людей, з якими говоримо "безкультурно про культуру"», — розповідає автор подкасту. 

Гостями проєкту стали яскраві представники української культури: режисер Олег Сенцов, режисерка і сценаристка Наталка Ворожбит, режисер Валентин Васянович, режисер Антоніо Лукіч, режисерка та сценаристка Марися Нікітюк і багато інших. Окрім цього, у Нарімана Алієва є випуски-монологи, у яких він осмислює війну та гострі питання сьогодення.

«Кляті питання»

Кляті питання

Як Індія змінює свою позицію щодо війни в Україні? Як Росія шантажує Європу газом? Чому легалізація одностатевих шлюбів на часі? Відповіді на всі ці «кляті питання» дає подкаст від «Української правди».

Kult: Podcast

Kult: Podcast

Подкаст від викладачів Києво-Могилянської академії розкриває теми культури, літератури, філософії, мистецтва та політики. І якщо перший сезон розповідав про бароко, Бодлера, Камю, Гете та інших видатних діячів світового культурного простору, то другий сезон відповідає на актуальне для українців запитання: чим українська ідентичність відрізняється від російської?


Реклама

Популярні матеріали

Мініспідниця — мастхев у весняному гардеробі: яку модель обрати на...


Мистецький квітень: 23 київські виставки, що заслуговують на вашу...


Ідеальна спортивна уніформа для неї і для нього: знайомимося з...


Читайте також
Популярні матеріали