Без паніки: 10 найпоширеніших питань про новий коронавірус

Розвінчуємо головні міфи про вірус з Китаю

Новини про появу і поширення нового коронавірусу стали топ-темою останніх тижнів. Інформація про нові зараження та смерті бентежить і наганяє паніку. Разом із достовірними даними ширяться безліч чуток і фейків. Опираючись на офіційні заяви Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я України та на рекомендації Уляни Супрун ми зібрали відповіді на 10 найпоширеніших питань про уханський вірус. Якщо коротко: українцям панікувати поки що не варто.

Що таке новий коронавірус?

Коронавіруси — це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Новий коронавірус — це передусім зоонозна інфекція.

Тобто вона може передаватися від тварини до людини. Зазвичай, такі віруси не становлять загрози для людей. Проте коронавіруси можуть швидко мутувати та ставати небезпечними. Вірус 2019-nCoV вперше зафіксували в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Тоді більшість людей, уражених новим вірусом, були пов’язані з ринком, на якому продавали тварин. На сьогодні вірус передається повітряно-крапельним шляхом від людини до людини.

коронавірус

Чим небезпечний новий коронавірус, головні симптоми?

Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. Перебіг хвороби залежить від імунітету людини. Більшість померлих внаслідок зараження вірусом мали проблеми зі здоров’ям. Серед жертв багато людей літнього віку з хронічними захворюваннями.  

Основне занепокоєння викликає діапазон вираженості симптомів: дехто має легкі симптоми, інші — тяжко хворіють. Це ускладнює встановлення справжньої кількості заражених та швидкості передачі вірусу від людини до людини.

Найпоширеніши симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках — діарея або кон`юнктивіт. Інкубаційний період триває від 2 днів до 2 тижнів.

Хто має вищий ризик отримання важкої форми захворювання?

Хоча вірус ще не до кінця вивчений, але на сьогодні відомо, що люди похилого віку із хронічними захворюваннями більш схильні до ризику розвитку важких захворювань.

Як довго новий коронавірус живе на поверхнях?

За попередньою інформацією, вірус може виживати на поверхнях лише впродовж декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Скільки людей померло від нового коронавірусу?

Cтаном на 25 лютого 2020 року у світі зареєстровано 80 тисяч 150 лабораторно підтверджених випадків COVID-19, з них 2 тисячі 699 — летальні. Одужало вже 27 тисяч 695 осіб. В Україні жодного лабораторно підтвердженого випадку COVID-19 не зафіксовано.

Чи безпечно отримувати посилки з Китаю?

Так, цілком. Неможливо заразитися новим коронавірусом через посилку. ВООЗ не рекомендує жодних обмежень з торгівлі та переміщення товарів з Китаю. Доставка поштових відправлень з Китаю та в Китай здійснюється у штатному режимі. 

посилки з китаю, коронавірус

Чи передається вірус 2019-nCoV через фрукти? 

Уже кілька тижнів поширюється інформація про небезпеку бананів. Але немає жодних даних, котрі пов’язували б новий коронавірус та фрукти. Фрукти — непридатне середовище для тривалого виживання вірусу. Ймовірність того, що вірус зможе існувати поза організмом більше двох діб, зводиться майже до нуля. Нагадуємо, що фрукти необхідно ретельно мити. Тому заразитися через банани неможливо.

коронавірус

Що говорить ВООЗ про новий коронавірус?

Під час брифінгу 24 лютого очільник Всесвітньої організації охорони здоров’я Тедрос Адханом Гебреєсус заявив, що епідемія китайського коронавірусу Covid-19 вже пройшла свій пік, він припав на період з 23 січня до 2 лютого. Відтоді, за його словами, кількість нових випадків невпинно знижується.

Водночас очільник ВООЗ заявив, що занепокоєність викликає різкий сплеск зараження Covid-19 в Італії, Ірані та Південній Кореї. Він пояснив, що нинішня ситуація — епідемії у різних частинах світу, які по-різному впливають на країни й потребують індивідуального підходу. Натомість пандемія — це глобальний вплив на все суспільство і неконтрольоване поширення вірусу, яке супроводжується масштабними важкими захворюваннями та смертями людей. За його словами, зараз такого немає, тому поки що не час говорити про пандемію.

Як захиститися від нового коронавірусу?

У МОЗ наголошують: наразі специфічного лікування та вакцини від уханського коронавірусу не існує. Не захищають від коронавірусу 2019-nCoV:

Захисні маски. Маски варто одягати людям, що вже захворіли, для зниження ризику зараження інших в закритих приміщеннях. На вулиці маски неефективні. Також маски вдягають лікарі під час операцій. 

БАДи та гомеопатія. Ефективність цих препаратів не доведена, тому вони не здатні захистити від нового коронавірусу.

Імуномодулятори. Такі лікарські засоби може призначити лише лікар.

Цибуля, часник, алкоголь та інші засоби «народної медицини». Не має жодного наукового обґрунтування ефективності цих засобів. Алкоголь навпаки пригнічує імунну систему і послаблює організм, ускладнюючи процес боротьби з вірусом. 

боротьба з коронавірусом

Щоб зробити себе менш вразливим до вірусів завжди дотримуйтесь рекомендацій:

  • мийте руки;
  • уникайте близьких контактів з хворими;
  • збалансовано харчуйтеся;
  • пийте достатньо рідини;
  • провітрюйте та зволожуйте приміщення;
  • ведіть здоровий спосіб життя;
  • подбайте про достатню кількість сну;
  • не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.

Де можна знайти актуальну та достовірну інформацію про новий коронавірус? Радить Уляна Супрун:

Докладний матеріал з різними картами та інфографіками про генезу вірусу, реакцію на його поширення і заходи щодо запобігання тут.

Тут зібрані наукові публікації про коронавірус 2019-nCOV та його попередників (віруси MERS-CoV і SARS-CoV), а також інтерв’ю з поясненнями провідних експертів і науковців про коронавірус, рекомендації CDC по лікуванню і запобіганню вірусу, відповіді на поширені питання і розвінчування міфів.

Кілька днів тому команда ВООЗ розробила безкоштовний онлайн курс з лікування хворих з тяжким гострим респіраторним захворюванням для медичних працівників. Навчання включає різні модулі, серед них і введення до 2019-nCoV та заходів інфекційного контролю і готовність до пандемій. Більше інформації про курс тут.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали