Бердвотчинг: що це таке і де його шукати

Розповідає і показує фотографиня птахів Олександра Осіпова

Чи знаєте ви, що золотомушка є найменшою пташкою України? Її довжина 9-10 см, а вага всього 4-8 грамів. А що синьошийка вміє наслідувати голоси інших птахів та механічні звуки? Фазани, наприклад, допомагають боротися з бур`яном, бо знищують велику кількість його насіння, а також різних агрошкідників. Ворона ж, яка є однією з найрозумніших птахів, може жити як домашня тварина, а щиглик відтворює 20 різноманітних варіантів пісень. Разом із фотографинею Олександрою Осіповою, яка спеціально для ELLE.UA зафільмувала пернатих, говоримо сьогодні про бердвотчинг: що це таке, яка від нього користь і де зробити найкращі фото птахів.

Вільшанка

Що таке бердвотчинг?

Термін походить від англійського birdwatching — «спостереження за птахами». А точніше — спостереження за ними в природному середовищі для вивчення, захисту або просто як спосіб релаксації. Спостерігаючи, можна зʼясувати вид, вивчити поведінку та міграційні маршрути пернатих, дізнатися про те, де вони мешкають і в якій кількості.


Коноплянка

Звідки взявся бердвотчинг і коли став популярним?

Своїм корінням бердвотчинг сягає у XVIII-XIX століття, коли люди почали цікавитися природою та, зокрема, птахами, а популярним став у другій половині XX століття. Відтоді інтерес до цього процесу зріс: зʼявилися організації бердвотчерів і клуби, почали проводити заходи з метою вивчення та охорони природи.

Синиця довгохвоста

Що з бердвотчингом в Україні?

Існують різноманітні організації та ком’юніті, які займаються спостереженнями за птахами. Українські бердвотчери активно беруть участь у проєктах з охорони природи, міжнародних проєктах з моніторингу птахів, а також ведуть власні дослідження. Звичайно, бердвотчинг не такий популярний, як футбол, але ця галузь розвивається, і поціновувачів птахів із кожним роком стає все більше. У Києві, наприклад, доволі велика спільнота бердвотчерів. Під час прогулянок столичними парками часто можна зустріти птахоспоглядачів.


Синиця чубата

Яка користь від спостереження за птахами?

Це точно лікує нервову систему. Зосереджуючись на пошуку птаха, ви ні про що більше не думаєте. Фокус уваги й концентрація на природі дарує спокій та неочікувані знахідки — радість і бажання ще більше вивчати цей світ.


Підкоришник

У яких регіонах бердвотчинг є найбільш поширеним?

Гори, ліси та водойми Закарпаття, водосховища та болота Дніпровщини, береговий ландшафт Чорного та Азовського морів Одещини, ліси та парки Львівщини вважаються найбільш популярними серед бердвотчерів. Однак справедливо буде зазначити, що в будь-якому куточку України можна знайти цікавих птахів для спостереження.


Вівсянка звичайна

Де ще можна спостерігати за пташками?

У будь-яких парках, ботсадах, на дачі, в селі, на риболовлі. Птахи всюди. Та ще цікавіше спостерігати в лісі, за містом, бо там можна побачити більше різновидів. 

Яких пташок можна спостерігати зараз?

Я вже три роки спостерігаю за птахами та два роки фотографую їх. Нещодавно я відвідала комплекс будинків на природі УЛІС, де зробила багато красивих кадрів із пернатими.

В УЛІС поблизу будиночків зустрічаються: вільшанка, синиця довгохвоста, синиця чубата, сойка, канюк, яструб малий та великий, боривітер, коноплянка, підкоришник, щиглик, жайворонок польовий, крук, вівсянка звичайна,  золотомушка жовточуба, травʼянка чорноголова, плиска біла, змієїд, лелека чорний, лунь звичайний, польовий та очеретяний, підорлик малий, плиска біла, синьошийка, фазан, чайка чубата та сіра, шуліка та багато інших. Це ті, кого я точно чула або бачила.

Синьошийка

Що потрібно для того, щоб займатися бердвотчингом?

Просто почати звертати увагу на птахів. У пошуку дуже допомагає, що вони співають. Тож іноді достатньо просто йти на звук. А щоб на початку було легше розпізнати, хто саме співає, є спеціальний застосунок для телефона, який одразу надає фото і назву співуна, — Merlin bird id. А в застосунку «Птахи України» доступні фото з назвами й описом всіх птахів, яких можна у нас зустріти.

Для більш ефективного пошуку треба пам’ятати, що птахи нас бачать завжди, навіть якщо ми їх не помітили. Їх лякають різкі рухи. Тому краще йти тихо, повільно і дивитись розсіяним поглядом по сторонах. Зупиняйтесь на  якийсь час, слухайте співунів, і вони проявляться.

Щоб ближче роздивитись малих, в пригоді стане бінокль або будь-який фотоапарат із зумом. Бінокль краще обрати 10×50 або 12×50. І не забуваємо дивитись у небо, бо над головою часто пролітають або кружляють хижі птахи. 

Тож, будучи уважними, ви також можете насолодитися спогляданням птахів в УЛІС.



УЛІС — комплекс будинків на природі, де слухають тишу, а чують себе.  Відпочинок тут облаштовано таким чином, щоб візит став також методом турботи про своє ментальне здоров`я. Він надає  гостям досвід, недоступний містянам: будинки тут дбайливо інтегровано в недоторкану природу, що спонукає вивчати її та досліджувати місцевість поруч. При цьому є все для комфортної роботи: тиша, затишок, високошвидкісний оптоволоконний інтернет та генератори безперебійного живлення, щоб завжди бути на зв`язку. Сервіс в УЛІС безконтактний, вся комунікація відбувається за допомогою к’юар-кодів. Тож ніхто і ніщо не буде заважати вам насолоджуватися природою та птахами. Щоб забронювати відпочинок в УЛІС, тисніть сюди.



Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали