Кожен з нас часом потребує допомоги, аби розібратися у собі глибше, і з початком повномасштабної війни ця потреба стала ще більш нагальною. У Всеукраїнський день психолога, який відзначають 23 квітня, ділимося найкращими українськими подкастами про психологію, які допоможуть краще зрозуміти себе та інших і навчитися жити в нових реаліях.
«Головний подкаст»
Подкаст, створений науково-популярним медіа «Куншт» на замовлення «Суспільного», розповідає про різні психічні розлади й те, як з ними впоратися — не в теорії, а на прикладі реальних клінічних кейсів, запропонованих психіатром, кандидатом медичних наук Андрієм Бондарчуком.
«Чому ветеран, що повернувся з війни, шукає під подушкою гранату? Чому одні люди ніяк не всидять на місці, а інші не можуть підняти себе з ліжка? Чому дворічна дитина не дивиться в очі, а школяр заважає вчитися цілому класу? Причина — у головному мозку, а відповіді в — "Головному подкасті"».
«Багатий внутрішній світ»
Подкаст від психотерапевта Євгена Пілецького про сучасну психологію та психотерапію, психологічні дослідження й поширені псевдонаукові міфи. Наразі можна прослухати епізоди подкасту про втрату й горювання, здорове співчуття до себе, контроль гніву, депресію, емоційні гойдалки, провину вцілілого, різні підходи до психотерапії тощо.
«War-life balance»
У подкасті від «Української правди» журналістка Аліна Полякова та медична психологиня, гештальт і травма психотерапевтка Юлія Кос говорять про те, як впоратись з внутрішніми запитаннями та проблемами, що виникають під час війни: від пошуків власного місця у нових реаліях до усвідомлення та прийняття смерті.
«Простими словами»
Спільний проєкт письменника та співвласника видання The Village Україна Марка Лівіна та психотерапевта й співзасновника платформи онлайн-психотерапії TreatField Іллі Полудьонного. Перші три сезони розповідають про емоційний інтелект, захисні механізми психіки й типи особистості. У четвертому сезоні ведучі говорять про війну в Україні та етапи переживання травми. У новому сезоні, в якому співведучою Марка Лівіна стала клінічна психологиня Софія Терлез, йдеться про психологію стосунків.
«Чому саме стосунки і чому під час війни? Без здорових стосунків немає безпеки та розвитку, виникають труднощі, поглиблюється відчуття самотності, яке стає причиною багатьох неприємних проблем та розладів, не лише ментальних, але й серцево-судинних та імунних. Люди "рятуються" від нього руйнівними звичками на кшталт заїдання, зловживання алкоголем, невпорядкованим сексуальним життям. Врешті, як показує війна, центральними в людей в цей період стали саме проблеми стосунків».
«Хтознаяк»
Авторський подкаст української психотерапевтки та психологині Ганни Шийчук, у якому вона розповідає про вміння працювати з емоціями у повсякденному житті.
«Психологиня розповідає про емоційний інтелект в житті та на роботі, розглядає психологічні питання, які цікавлять слухачів сьогодні, та говорить з колегами прямо в ефірі».