5 порад, які допоможуть позбутися мотлоху в домі та звільнити простір для важливого

Від авторів книжки «Людей — любити, речі — використовувати. Іншої ради нема»

Літо — час, коли ми вирішуємо розпочати нове життя. Їсти здорову їжу, зайнятися спортом. І нарешті розібрати шафи. Може, тому, що нема куди складати нові придбання, а може, тому, що відчуваємо, що речей у нашому житті забагато. Джошуа Філдс Мілберг та Раян Нікодемус, автори книжки «Людей — любити, речі — використовувати. Іншої ради нема», яка вийшла у видавництві Vivat, переконані, що дуже часто наша одержимість матеріальними цінностями заважає нам побачити дійсно цінне — людей. Для них це стало особливо очевидним під час пандемії коронавірусу.

«Застряглі по хатах люди боролися з тим фактом, що їхні матеріальні пожитки важать менше, ніж вони гадали. Правда дивилася на них з кожного кутка. Усі ті речі, що збирали на собі пил — шкільні нагороди з бейсболу, запилюжені підручники з коледжу і поламані кухонні комбайни, — ніколи не були такими важливими, як люди. Пандемія зробила цей факт іще більш очевидним і дала вкрай важливий урок: наші пожитки мають тенденцію ставати на заваді справді найважливішому — нашим стосункам. У наших життях бракує людського зв’язку, а його не купиш, його можна тільки виплекати».

Їхній подкаст «Мінімалісти» згодом переріс у масштабний проєкт (вебсайт, книжки, фільми на Netflix), який допоміг упорядкувати своє життя понад 20 мільйонам людей. І йдеться не так про те, що ці люди повикидали зламані речі, старий одяг, непотрібні звички, а про те, що вони зрозуміли, що для них насправді важливо. Відпускати, щоб створювати простір для важливого.

Тож як зробити перші кроки на шляху до мінімалізму? Ось декілька порад від Джошуа Філдса Мілберга та Раяна Нікодемуса.

Жодного сміття

Усе, що ви маєте, можна розкласти на три купки: найважливіше, не найважливіше і сміття. Більшість наших потреб універсальні, дуже мало речей належать до першої купки: їжа, прихисток, одяг, транспорт, покликання, освіта. В ідеальному світі більшість ваших речей належала б до не найважливішого. Адже вам не потрібен диван чи обідній стіл, але їх варто мати, якщо вони покращують ваше життя. Суть у тому, щоб позбутися сміття і звільнити місце для всього іншого.

Щоб оцінити, чи дійсно вам потрібні ті або інші речі, можна скористатися «правилом сезонності». Подивіться на свої пожитки. Виберіть щось одне. Ви користувалися цим предметом упродовж останніх 90 днів? Якщо ні, чи будете користуватися упродовж наступних дев’яноста? Якщо ні, його можна відпустити. Ось чому окремі люди називають це правилом «90/90». Особливо воно корисне тим, що охоплює всі сезони. Скажімо, зараз березень, і ви готуєтеся до весняного прибирання. Візьміть першу-ліпшу річ у шафі чи коморі. Можливо, це старий светр. Ви ним користуєтеся зараз? Ви користувалися ним протягом останніх дев’яноста днів? А будете користуватися в наступні дев’яносто? Якщо так, залиште його. Якщо ні — попрощайтеся!

Виділіть час, щоб записати десять ваших найдорожчих матеріальних купівель за останні десять років: автомобіль, будинок, прикраси, меблі, сумочки. Поряд із цим списком складіть ще один — із десятьох речей, які додають вашому життю найбільшої цінності, тобто враження, як-от коли ви проводжали захід сонця з коханою людиною, спостерігали, як ваші діти грають у бейсбол, кохалися з чоловіком чи дружиною, вечеряли з батьками. Порівняйте обидва списки й побачите, що між ними дуже мало спільного. А може, і взагалі нічого.

Фото: @rosiehw

Не тримайтеся за речі, які є у вас про всяк випадок

Ви тримаєтеся за щось «про всяк випадок», раптом одного дня воно вам знадобиться? Не треба. Записуємо: правило «Про всяк випадок», також відоме як правило «20/20». Ось як воно працює. Будь-який предмет ПВВ, якого ви позбуваєтеся і який вам справді пізніше виявляється потрібний, ви можете замінити на новий за менш ніж 20 доларів і в межах 20 хвилин їзди від вашого місця перебування. На перший погляд, це може здаватися правилом для привілейованих. Хто може собі дозволити витрачати 20 доларів щоразу, як треба щось замінити? Хіба це не виллється у тисячі доларів на рік? Насправді ні.

Виявляється, людям рідко доводиться купувати нові речі замість тих, які вони віддали на доброчинність, оскільки більшість із них непотрібні. Суть відпускання речей полягає в тому, щоб бути чесним із собою щодо дрібниць, які ви зберігаєте на випадок, що вони можуть вам знадобитися, і тих благ, яких набуваєте на час, коли ви справді їх потребуватимете.

Фото: @matildadjerf

Найкращий подарунок — враження

Ми себе запрограмували робити подарунки на дні народження й свята, щоб висловити любов. Але дарування — така ж мова любові, як поросяча латина — мова романської групи. Що насправді люди мають на увазі, то це те, що мова любові — це долучатися. І якщо подарунок — це найкращий спосіб долучитися, то не дайте мінімалізму стати вам на заваді. Записуємо: правило «Дарування подарунків», за яким ви можете уникати матеріальних подарунків, але все одно бути учасником дійства. Оскільки найкращий подарунок — це присутність, як щодо того, щоб дарувати цього року тільки враження? Наскільки пам’ятніше це було б?

Розгляньте такі варіанти: квитки на концерт, самотужки приготована страва, сніданок у ліжко, масаж, вуличне дійство, незапланована поїздка кудись на авто, вечір без відволікання, фестиваль світла, катання на санчатах, танці, відпочинок разом, схід сонця. Якщо ви все ж маєте презентувати враження у матеріальному вираженні, надрукуйте кольорову картинку й покладіть у вишукану коробку. Або якщо відчуваєте потребу подарувати матеріальне благо, купіть те, що можна використати, — пляшку вина, плитку шоколаду, пачку кави від місцевого обсмажувальника — замість чергової небажаної дрібнички.

Фото: @hoskelsa

Купуйте з розумом

Бути мінімалістом не означає, що ви більше ніколи не купите нічого нового. Це означає, що ви зробите це свідомо та обдумано відпустите якісь речі — або і те, і те водночас. Для цього існує правило «Плюс один, мінус десять». Побудоване на підході «скільки вийшло, стільки зайшло», яким користуються для підтримки в приміщенні однакової кількості людей, це правило допомагає контролювати, які предмети ви купуєте і з якими прощаєтеся, бо на кожну нову річ ви маєте позбутися десяти інших речей, які у вас уже є.

Хочете нову сорочку? Кидаємо у кошик для доброчинності десять одиниць одягу. Хочете нове крісло? Виставляємо на eBay десять інших меблів. Хочете новий блендер? Викреслюємо десять кухонних приладів. За регулярного використання це правило переформує ваші щоденні споживацькі звички.

З появою онлайн-шопінгу і купувань «за один клік» збільшити кількість мотлоху простіше, ніж будь-коли. Щоб завадити імпульсивним покупкам, «Мінімалісти» вигадали правило «Почекайте», також відоме як правило «30/30». Якщо щось, що ви хочете, коштує понад 30 доларів, запитайте в себе, чи можете ви без цього обійтися впродовж наступних тридцяти годин. (Якщо ціна 100 доларів, почекайте тридцять днів.) Цей додатковий час допоможе вам зважити, чи справді ця нова річ додасть цінності вашому життю. Після роздумів часто виявляється, що життя без тієї речі краще, і ви можете взагалі утриматися від купування. А якщо ви потім таки придбаєте той предмет, то будете більше тішитися придбанням, адже принесли його в життя з наміром, а не під впливом імпульсу.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали