5 екранізацій українських творів, які варто переглянути

Кіноадаптації класичних і сучасних книг

Українська література дивує незліченною кількістю цікавих та захопливих сюжетів, які можуть послужити гарною основою для фільмів, серіалів або ж вистав. І сучасні вітчизняні режисери вдало користуються можливістю показати власне бачення уже відомих нам історій. Так, на великих екранах все частіше з’являються кіноадаптації творів як і класиків, так і сучасних українських авторів.

Сьогодні ми зібрали для вас 5 найкращих екранізацій українських творів, які змусять по-новому поглянути на знайомі історії.

«Тіні забутих предків» (1964)

Режисер: Сергій Параджанов

Одна з найкращих екранізацій, яка відкриває для нас роботу двох геніїв українського кіно — Сергія Параджанова, який зрежисував стрічку, й Івана Миколайчука, який зіграв у ній головну роль. Для останнього кінокартина стала дебютною у його кар’єрі та відкрила для нього шлях у вітчизняний кінематограф.

Стрічка заснована на однойменній повісті Михайла Коцюбинського й переповідає історію кохання двох юних людей — Івана та Марійки, чиї родини з давніх-давен ворогують між собою. Це розповідь про сильні почуття і шлях, який змушені подолати закохані, аби врешті-решт бути разом.

Фільм повністю занурює глядачів в атмосферу гуцульських обрядів та звичаїв. Задля того, щоб відтворити колорит цієї місцевості, Параджанов активно вивчав історію та побут гуцулів. Згодом великий внесок режисера та його роботу було відзначено як і українськими глядачами, так і світовою спільнотою на міжнародних кінофестивалях.

«Століття Якова» (2016)

Режисер: Бата Недич

Вік селянина Якова вже перейшов межу століття. За всі ці роки йому довелося чимало всього пережити: і польське володарювання на українських землях, і жахи Другої світової війни, і прихід, а згодом і розпад СРСР. На тлі численних історичних подій XX століття чоловік закохувався, пізнавав як і добро, так і неприємності. Важко навіть уявити, скільки всього закарбувалося в пам’яті людини, яка пройшла крізь усі ці події.

Історію Якова створила уява Володимира Лиса — і так перед читачами постав роман «Століття Якова». Для того, аби цей сюжет заграв на екранах, над сценарієм попрацював не менш талановитий письменник Андрій Кокотюха. І як сам автор зазначив, що, хоч у чотирисерійній стрічці довелося багато що спростити й прибрати, вона вийшла такою ж динамічною і захопливою, як і роман.

«Сторожова застава» (2017)

Режисер: Юрій Ковальов

Володимир Рутківський у 1991 році написав роман-легенду про п’ятикласника Вітьку, який через портал у печері потрапив до Київської Русі 1097 року, де могутні богатирі з русинами зійшлися в битві з половцями. Ця епічна історія про пригоди школяра, який випадково потрапив у далеке минуле, постала на екранах завдяки Юрію Ковальову. Режисер перетворив роман на захопливу фентезі-стрічку, де класично у боротьбі зіткнулися добро й зло.

Сюжет книги адаптували у сценарій дитячий автор Сашко Дерманський та кіносценарист Ярослав Войцешек. Окрім самої історії хлопчика Вітьки, фільм також вражає костюмами, які відсилають глядачів до епохи Київської Русі, локаціями та окремими декораціями. Художниця з костюмів Антоніна Белінська поділилася, що близько півтора місяця витратила на розроблення ескізів.

«Була проведена колосальна робота з вивчення історичних джерел, проведено багато консультацій як з істориками, так і з реконструкторами. Потім для посилення образу і характеру додавалися художні деталі, і вже на підставі всього цього створювалися костюми наших героїв», — зазначила художниця.

Безліч кадрів знімалися в Карпатах, зокрема і на Скелях Довбуша, тому неймовірні краєвиди на екрані — ще один привід подивитися цю стрічку.

«Віддана» (2020)

Режисерка: Христина Сиволап

Стрічка розгортає перед нами історію, створену пером Софії Андрухович, під назвою «Фелікс Австрія». Перед глядачами постає Станіслав (теперішній Івано-Франківськ) початку XX століття. У ньому під дахом одного будинку живуть головні герої оповідки: Аделя зі своїм чоловіком Петром, а також Стефа — подруга й за сумісництвом служниця Аделі, яка в самому дитинстві пообіцяла батькові товаришки піклуватися про його доньку. Долі двох жінок переплетені ще з юних років, і їм обом доведеться пізнати, якими можуть бути наслідки їхнього міцного зв’язку.

Софія Андрухович багато працювала над тим, щоб переробити сюжет свого роману, аби тепер він зажив і в кіно.

«Це було страшенно цікаво: розбирати персонажів і ситуації з якоїсь іншої точки зору, проговорювати мотивації й перебіг подій в різних ракурсах, враховуючи зовсім інші практичні передумови їхнього існування. Те, що я пропонувала в сценарії, в багатьох випадках виявлялося літературою, яку неможливо було використати у зйомках. Я знову і знову переписувала. Це було корисне навчання», — розповідала письменниця про роботу над фільмом.

«Спіймати Кайдаша» (2020)

Режисер: Олександр Тіменко

Інтерпретація славетної повісті про чвари родини Кайдашів постала перед глядачами у вигляді 12-серійного серіалу. Над сценарієм мала змогу попрацювати українська письменниця та режисерка Наталка Ворожбит, яка й представила своє сучасне бачення цього класичного твору.

Сюжет стрічки, як і в самій повісті, розгортається навколо сім’ї Кайдашів, проте всі події відбуваються не в XIX столітті, а в теперішні часи — у період з 2005 по 2014 роки. Тут ми знову спостерігаємо за розбіжностями й непорозуміннями між двома поколіннями родини: батьками й дітьми. Втім, на передній план виходять незгоди не лише в побуті, а й у поглядах на майбутнє держави, оскільки в серіалі також згадуються події Революції Гідності й окупація Криму та Донбасу.

У 2021 році стрічка отримала премію «Золота дзиґа» в категорії «Найкращий ігровий серіал», а в березні 2023-го вона стала доступною до перегляду широкої авдиторії на Netflix.

Текст: Анастасія Поляк


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали