5 екранізацій українських творів, які варто переглянути

Кіноадаптації класичних і сучасних книг

Українська література дивує незліченною кількістю цікавих та захопливих сюжетів, які можуть послужити гарною основою для фільмів, серіалів або ж вистав. І сучасні вітчизняні режисери вдало користуються можливістю показати власне бачення уже відомих нам історій. Так, на великих екранах все частіше з’являються кіноадаптації творів як і класиків, так і сучасних українських авторів.

Сьогодні ми зібрали для вас 5 найкращих екранізацій українських творів, які змусять по-новому поглянути на знайомі історії.

«Тіні забутих предків» (1964)

Режисер: Сергій Параджанов

Одна з найкращих екранізацій, яка відкриває для нас роботу двох геніїв українського кіно — Сергія Параджанова, який зрежисував стрічку, й Івана Миколайчука, який зіграв у ній головну роль. Для останнього кінокартина стала дебютною у його кар’єрі та відкрила для нього шлях у вітчизняний кінематограф.

Стрічка заснована на однойменній повісті Михайла Коцюбинського й переповідає історію кохання двох юних людей — Івана та Марійки, чиї родини з давніх-давен ворогують між собою. Це розповідь про сильні почуття і шлях, який змушені подолати закохані, аби врешті-решт бути разом.

Фільм повністю занурює глядачів в атмосферу гуцульських обрядів та звичаїв. Задля того, щоб відтворити колорит цієї місцевості, Параджанов активно вивчав історію та побут гуцулів. Згодом великий внесок режисера та його роботу було відзначено як і українськими глядачами, так і світовою спільнотою на міжнародних кінофестивалях.

«Століття Якова» (2016)

Режисер: Бата Недич

Вік селянина Якова вже перейшов межу століття. За всі ці роки йому довелося чимало всього пережити: і польське володарювання на українських землях, і жахи Другої світової війни, і прихід, а згодом і розпад СРСР. На тлі численних історичних подій XX століття чоловік закохувався, пізнавав як і добро, так і неприємності. Важко навіть уявити, скільки всього закарбувалося в пам’яті людини, яка пройшла крізь усі ці події.

Історію Якова створила уява Володимира Лиса — і так перед читачами постав роман «Століття Якова». Для того, аби цей сюжет заграв на екранах, над сценарієм попрацював не менш талановитий письменник Андрій Кокотюха. І як сам автор зазначив, що, хоч у чотирисерійній стрічці довелося багато що спростити й прибрати, вона вийшла такою ж динамічною і захопливою, як і роман.

«Сторожова застава» (2017)

Режисер: Юрій Ковальов

Володимир Рутківський у 1991 році написав роман-легенду про п’ятикласника Вітьку, який через портал у печері потрапив до Київської Русі 1097 року, де могутні богатирі з русинами зійшлися в битві з половцями. Ця епічна історія про пригоди школяра, який випадково потрапив у далеке минуле, постала на екранах завдяки Юрію Ковальову. Режисер перетворив роман на захопливу фентезі-стрічку, де класично у боротьбі зіткнулися добро й зло.

Сюжет книги адаптували у сценарій дитячий автор Сашко Дерманський та кіносценарист Ярослав Войцешек. Окрім самої історії хлопчика Вітьки, фільм також вражає костюмами, які відсилають глядачів до епохи Київської Русі, локаціями та окремими декораціями. Художниця з костюмів Антоніна Белінська поділилася, що близько півтора місяця витратила на розроблення ескізів.

«Була проведена колосальна робота з вивчення історичних джерел, проведено багато консультацій як з істориками, так і з реконструкторами. Потім для посилення образу і характеру додавалися художні деталі, і вже на підставі всього цього створювалися костюми наших героїв», — зазначила художниця.

Безліч кадрів знімалися в Карпатах, зокрема і на Скелях Довбуша, тому неймовірні краєвиди на екрані — ще один привід подивитися цю стрічку.

«Віддана» (2020)

Режисерка: Христина Сиволап

Стрічка розгортає перед нами історію, створену пером Софії Андрухович, під назвою «Фелікс Австрія». Перед глядачами постає Станіслав (теперішній Івано-Франківськ) початку XX століття. У ньому під дахом одного будинку живуть головні герої оповідки: Аделя зі своїм чоловіком Петром, а також Стефа — подруга й за сумісництвом служниця Аделі, яка в самому дитинстві пообіцяла батькові товаришки піклуватися про його доньку. Долі двох жінок переплетені ще з юних років, і їм обом доведеться пізнати, якими можуть бути наслідки їхнього міцного зв’язку.

Софія Андрухович багато працювала над тим, щоб переробити сюжет свого роману, аби тепер він зажив і в кіно.

«Це було страшенно цікаво: розбирати персонажів і ситуації з якоїсь іншої точки зору, проговорювати мотивації й перебіг подій в різних ракурсах, враховуючи зовсім інші практичні передумови їхнього існування. Те, що я пропонувала в сценарії, в багатьох випадках виявлялося літературою, яку неможливо було використати у зйомках. Я знову і знову переписувала. Це було корисне навчання», — розповідала письменниця про роботу над фільмом.

«Спіймати Кайдаша» (2020)

Режисер: Олександр Тіменко

Інтерпретація славетної повісті про чвари родини Кайдашів постала перед глядачами у вигляді 12-серійного серіалу. Над сценарієм мала змогу попрацювати українська письменниця та режисерка Наталка Ворожбит, яка й представила своє сучасне бачення цього класичного твору.

Сюжет стрічки, як і в самій повісті, розгортається навколо сім’ї Кайдашів, проте всі події відбуваються не в XIX столітті, а в теперішні часи — у період з 2005 по 2014 роки. Тут ми знову спостерігаємо за розбіжностями й непорозуміннями між двома поколіннями родини: батьками й дітьми. Втім, на передній план виходять незгоди не лише в побуті, а й у поглядах на майбутнє держави, оскільки в серіалі також згадуються події Революції Гідності й окупація Криму та Донбасу.

У 2021 році стрічка отримала премію «Золота дзиґа» в категорії «Найкращий ігровий серіал», а в березні 2023-го вона стала доступною до перегляду широкої авдиторії на Netflix.

Текст: Анастасія Поляк


Реклама

Популярні матеріали

Fashion Talk: 15 питань Ользі Галушці про улюблені бренди...


Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


«Мій бекграунд — це основа, що дарує мені свободу». Інтерв’ю з...


Читайте також
Популярні матеріали