Український оперний прорив, або Як ерцгерцог Вільгельм фон Габсбург об’єднав харизматичних українок

У 2021 році чекаємо на прем’єру першої повномасштабної академічної сучасної опери незалежної України «Вишиваний. Король України». Проєкт, що поєднав у собі літературу, музику, сценічне мистецтво, присвячено непересічній особистості Вільгельма фон Габсбурґа – представника великої династії... з українською душею.

Вишиваний. Король України

Ерцгерцог з династії Габсбургів (однієї з найвпливовіших династій Європи, яка правила багатонаціональною монархією протягом близько 600 років) – Вільгельм фон Габсбург (1895−1948) – український військовий діяч, політик, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців (у часи Першої світової війни), був неофіційним кандидатом на український престол у разі встановлення монархії.

Вивчив українську мову ще юнаком та почав писати нею поезії, які підписував іменем Василь Вишиваний. Його поетична збірка «Минають дні…» побачила світ рівно сто років тому у Відні, з присвятою «Борцям, що впали за Волю України».

Про особисте життя Вишиваного відомо набагато менше. Деякі дослідники біографії Вільгельма фон Габсбурга вважають, що першим коханням юного ерцгерцога була українка Іванна Шмериковська, піаністка, віолончелістка та камерна співачка.

Після Другої світової Василь Вишиваний активно спілкувався з відомими політиками на предмет підтримки українського народу. Зокрема, йому вдалося налагодити зв’язок з Шарлем де Голлем, який погодився допомогти українським повстанцям зброєю. Але цим планам не судилося реалізуватися. У 1947 році у Відні був викрадений  радянськими спецслужбами, згодом перевезений до Києва, де 1948 року помер у Лук’янівській в’язниці.

Василь Вишиваний, як на думку Сергія Жадана, автора лібрето опери, може стати знаковою особистістю, яка буде не роз’єднувати, а об`єднувати як «людина, яка зайшла ззовні і прийняла бік українців».

Жіноче крило команди творців

Європейськість у проєкті «Вишиваний. Король України» – абсолютно у всьому. Зокрема,  у дотриманні гендерного балансу у команді творців опери. З одного боку: автор лібрето – поет, прозаїк, музикант Сергій Жадан, режисер – відомий експериментатор Ростислав Держипільський, диригент – Юрій Яковенко, керівник проєкту з боку Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Миколи Лисенка / «Схід Opera»

(ХНАТОБ) – Ігор Тулузов. «Проте цей масштабний проєкт дійсно має дуже красиве й міцне жіноче крило», – наголошує одна з ініціаторів та продюсерка опери «Вишиваний. Король України» Олександра Саєнко.

Музику писала яскрава самобутня композиторка Алла Загайкевич.

Сценографкою та  художницею по костюмах запрошена Олеся Головач.

Єдину ліричну роль в опері – втілення любові Вишиваного – виконуватиме лірико-драматичне сопрано, солістка Харківського національного академічного театру опери та балету ім. Миколи Лисенка Юлія Піскун.

Над перетворенням оперного лібрето у подарункову книгу, що отримала відзнаку конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» на міжнародному ярмарку «Книжковий арсенал» у 2020 році й стала одним з бестселерів початку 2021 року, працював відомий творчий тандем Ольги Жук та Надії Кельм.

Диригенткою опери мала виступити найуспішніша українська представниця цієї професії в світі . Проте пандемія, на жаль, внесла свої корективи у плани й щільно розписані графіки митців. Однак Линів стала справжньою амбасадоркою опери.

«Ось таких непересічних жінок об`єднав Василь Вишиваний. Отже, Вишиваному ніхто не зміг відмовити», – посміхається Олександра Саєнко.

 

Нова музична мова

Композиторка Алла Загайкевич створила особливу музичну тканину опери: обіграла нелінійний сюжет лібрето, втілила народні теми в сучасні образи, задіяла солістів  і хор і поєднала тенденції академічної та електроакустичної музики саме на українському матеріалі, зокрема, в опері використовуються автентичні гуцульські мелодії.

Сама композиторка поділилася: «Саме можливість створення нової музичної мови, пошуку «нового голосу», була найцікавішою для мене в роботі над оперою на лібрето Сергія Жадана. Кожен епізод опери наче підважується «історією», ставиться під сумнів... стискається невидимою пружиною... щоб вибухнути в останній сцені...»

 

Художні рішення

Оживленням простору опери «Вишиваний. Король України» займається художниця-постановниця, сценографка, художниця по костюмах Олеся Головач. Художниця ретельно вивчала історичні джерела початку ХХ-го століття та надихалася на створення цілого нового світу, бо костюми мають відображати характери героїв, а вбрання в комплексі з декораціями повинні магічним чином переносити глядача у строкату атмосферу першої половини ХХ століття. Загалом на пошиття костюмів замовили два кілометри тканини: трикотаж із люрексом, тканини із напиленням срібла. Художниця додала й елементи стімпанку. «Звернутися саме до стімпанку надихнула часова невідповідність надсучасної музики й історичного сюжету, але водночас їхня повна гармонія. Паропанк як протиставлення кібернетичному сьогоденню нагадує нам про те, що цей сюжет – це вже історія, але водночас цей стиль доволі  «сучасний і модний», аби глядач міг відчути свою спорідненість з тим, що відбувається на сцені, вжився у дію, а не був відстороненим спостерігачем, якого нічого не чіпає» .

В очікуванні прем’єри

Прем’єра оперного проєкту, унікального для всього періоду  Незалежності України, відбудеться у ХНАТОБ, в одному із найстаріших і найвідоміших вітчизняних музичних театрів, 1-2 жовтня 2021 (через пандемію дата уточнюється).

Після прем`єри опери в Україні на проєкт чекають в Австрії. Постать Василя Вишиваного є знаковою не тільки для української, але і для австрійської історії, бо підтверджує глибинні історичні та культурні зв’язки між Україною і Європою. Всі причетні до створення опери переконані, що довгоочікувана подія викликає потужний резонанс та здивує вибагливу європейську публіку .                

 

Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали