Масляна 2020: де і як святкувати

Насолоджуйтесь улюбленими стравами усією родиною! 

З 24 лютого по 1 березня проходить тижневе свято, що в українській традиції має одразу декілька назв — Колодій, Колодка, Масниця, Масляна, Сирна неділя, Сиропуст, Сиропусний тиждень, але для більшості воно є знайомим через тему кухні, адже в саме цей час у нашому раціоні з`являються улюблені млинці та вареники у необмеженій кількості. 

У меню легендарного українського ресторану «Хуторець на Дніпрі» представлено одразу 8 видів вареників — від добре відомих поєднань до цікавих західноукраїнських варіацій, як наприклад з м’ясом зайця у карпатських травах. А на цьому тижні з`явилися й млинці. Житні з ростбіфом, пшеничні з карпатськими грибами, шпинатні з райдужною фореллю та червоною ікрою, спельтові з томленим качиним філе та вишневим чатні. А також традиційні солодкі — з волоським горіхом і фруктами та з солодким сиром і в`яленою вишнею. До речі, зі спельтового злаку, що наразі є актуальним гастрономічним трендом, наші пращури готували ще багато поколінь тому. Тож, як кажуть, зазирніть у минуле, якщо хочете побачити майбутнє.

Якщо з кухнею все зрозуміло, то що тоді з назвою? Розібратися у чому сіль допоможе спеціальний святковий словник від Музею Івана Гончара. Отже, Колодій, Масниця, Сирна неділя та, власне, Колодка — даємо відповіді на всі можливі запитання.

Колодій — тиждень перед початком Великого посту, який не має визначеної дати, бо залежить від дати Великодня кожного року. Назва використовувалась і використовується переважно у центральних та південних областях нашої країни, а також на Лівобережжі. У раціоні домінували молочні продукти, а дозвілля оберталося навколо нового циклу залицянь та майбутніх шлюбів. Як саме, дізнаєтесь далі.

Масниця, а також Масляна або Масляниця — назви свята, що походять від слів масло, масний. Назва характерна для північних областей нашої країни та Слобожанщини. У минулому у селах — тиждень смачної їжі, розваг, взаємних частувань, а у містах — карнавальних та маскарадних подій.

Сирна неділя або Сирний тиждень, адже саме у цей період головним частуванням були вареники з сиром та сметаною. До того ж у минулому це свято вважалося жіночим. 


Колодка — головний атрибут і символ Колодійного свята. У давнину це були дерев’яний брусок, поліно чи палиця. За звичаєм жінки прив`язували колодку неодруженим хлопцям та дівчатам і навіть батькам за те, що не оженили сина чи не віддають дочку заміж. Зняти «колодку» самому не можна, слід відкупитися. Хлопцям — стрічкою, хусткою чи прикрасою. Дівчата віддавали свою «колодку» лише перед Великоднем, даруючи хлопцям парну писанку. Для батьків: найкращий відкуп — то частування.

Отже, цілий тиждень ми маємо для того, щоб смакувати улюбленими ласощами та у неділю зустріти весну.  

«Масниця, Масниця, яка ти мала, – якби ж тебе сім неділь, а посту одна».

 

Ілюстрації: Ханахбєєва Каріна 


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали