Культгід: що відвідати у жовтні 2022-го

Події, що варті уваги

Попри смутні часи, українці продовжують демонструвати стійкість стосовно російської агресії та привносити у своє життя події й моменти, що роблять їхнє життя щасливішим. Аби ваша осінь стала приємнішою, ми продовжуємо нашу рубрику, в якій розповідаємо вам про найцікавіші події місяця. У жовтні lifestyle-редакторка Іванна Петрович хоче звернути вашу увагу на мистецькі виставки, благодійні заходи та кінопокази. Організатори подій закликають українців більше цікавитися мистецтвом у будь-якому вигляді, цінувати його та підтримувати. Збагачуючи свій внутрішній світ, ви можете допомагати митцям та розвивати українську культуру. Де, коли і що відвідати у жовтні, читайте у нашій добірці.

GENESIS: 5-годинна опера про створення світу в Музеї Ханенків 

Де: Музей Ханенків у Києві

Коли: 1-2 жовтня

1-2 жовтня у Музеї Ханенків відбудеться прем’єра опери GENESIS від лабораторії сучасної опери Opera Aperta. П’ятигодинна вистава GENESIS. OPERA of Memory in 13 mise-en-scene — це нова робота композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка. 

«Опера була створена спеціально для музею, саме у цих обставинах. Вона не є доповненням до існуючого. Це кардинально новий, унікальний досвід відкриття і пізнання музею, будинку через іншу практику. Роман і Ілля разом з митцями раптом підсвічували якісь приховані коди й нову мову, відкриваючи раніше небачені зв’язки. Саме тому і театрам варто йти на експеримент, не "фіксувати" глядача в одному положенні, а надати досвід просторового і часового блукання, наприклад у музеї. Музей обмежений стінами й творами, але не обмежений кількістю маршрутів, які породжують нові інтерпретації й сенси», — зазначає Юлія Ваганова, в. о. директорки Музею Ханенків.

Виставка українського художника Нікіти Кадана, яка стала реквіємом обірваним культурним зв`язкам із Росією

Де: Музей мистецтв у Лодзі

Коли: з жовтня по березень

Музей мистецтв у Лодзі представив роботи українського художника, лауреата Шевченківської премії з візуального мистецтва — Нікіти Кадана. Експозиція «І вогонь, і попіл» присвячена історії українського (в минулому радянського) авангардного мистецтва. Зокрема, історичним культурним зв`язкам України з Росією, які остаточно обірвала військова агресія країни-окупанта.

Представлені роботи розповідають про історію українського мистецтва та вплив на нього сучасної війни. Художник зобразив багатонаціональне різноманіття авангарду в Україні 1920-х років. Виставка включає як вже знайомі роботи Кадана — зокрема, «Ревізіоністський синдром», створений в Івано-Франківську минулого року, — так і нові. В історичній залі Kabinett der Abstrakten можна побачити макет памятника голові Земної Кулі. Це образ із поезії Вєліміра Хлєбнікова, який жив у радянському Харкові. Ескіз створив український авангардист Василь Єрмілов. Поряд знаходиться VR-інсталяція із цим пам`ятником, поміщена у знищений російською ракетою дворик Будинку праці в Харкові.

Виставка «Віктор Зарецький. Графіка. Ретроспектива»

Де: Київ, вул. Богдана Хмельницького, 7. Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва

Коли: з 19 жовтня до 20 листопада

Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва презентує графічні роботи видатного українського шістдесятника Віктора Зарецького.

Усі представлені твори з колекції Олексія Василенка, яка формувалася протягом кількох десятиліть. Український колекціонер серед іншого присвятив творчості Віктора Зарецького книги «Графіка В. Зарецького 1940–1980-х рр» та «Контркультура. Графіка "неформальних академіків" 1950-80-х».

Для виставки обрано понад 90 робіт різних періодів творчості митця, починаючи зі студентських малюнків 1940-х років до зрілих творів кінця 1980-х. Презентована колекція демонструє розмаїття графічних технік, а також діапазон мистецьких зацікавлень художника.

Благодійна зустріч Kureni

Де: м. Київ, Паркова дорога, 4 (10 хвилин від метро Арсенальна)

Коли: 30 вересня з 17:00 до 21:50; 1 жовтня з 14:00 до 21:50; 2 жовтня з 14:00 до 21:50

У липні один з найяскравіших київських майданчиків Kureni відкрив свої двері з головною метою — зібрати кошти на допомогу воїнам, що боронять наші землі від окупанта в 110-й, 112-й бригадах, 128-му окремому батальйоні ЗСУ, 6-й роті 248-ї бригади, 17-й роті 7-го батальйону 27-ї бригади Національної гвардії України та 2-му механічному батальйоні військової частини А4007. Протягом трьох місяців на локації регулярно проходили благодійні зустрічі на користь наших захисників. У другій половині осені Kureni не збираються зупинятися — 30 вересня, 1 та 2 жовтня вони запрошують гостей на благодійну зустріч.

30 вересня, та 1 і 2 жовтня Kureni запрошують на чергову благодійну зустріч. Вона матиме назву «Kureni Багряні» і традиційно матиме на меті зібрати якнайбільше коштів на інноваційне спорядження для наших воїнів.

Для вереснево-жовтневої зустрічі команда майданчика підготувала добірний лайн-ап українських музикантів. Хедлайнерами трьох благодійних вечорів стануть дослідник електроніки MONOCONDA, пристрасний та експресивний інді-електро-поп-гурт KADNAY та артисти провідних Melodic House & Techno/Progressive House лейблів Monastetiq. Детальний лайн-ап за посиланням

Окрім музичних виступів 30 вересня, 1 та 2 жовтня на відвідувачів чекатимуть маркет цікавих речей, спорт та йога просто неба, смачна їжа й напої, артпарк та мальовничі київські краєвиди.

Український інститут книги та Goethe-Institut в Україні представляють український стенд на Франкфуртському книжковому ярмарку

Де: Франкфуртський книжковий ярмарок

Коли: З 19 по 23 жовтня

З 19 по 23 жовтня відбудеться Франкфуртський книжковий ярмарок — найбільший та найвпливовіший книжковий ярмарок світу, надзвичайно важлива подія для видавців та письменників з усього світу. Цього року він буде особливим для України, адже ми матимемо у межах ярмарку Національний стенд та наповнену подіями програму. Їх представлятимуть Український інститут книги та Goethe-Institut в Україні. 

Цього року Україна братиме участь у ФКЯ зі слоганом «Наполегливість існування», який сформулював філософ та перекладач Юрко Прохасько. Візуальним оформленням стенда став мотив мозаїки «Дерево життя» Алли Горської, яка була знищена російською армією в Маріуполі під час бойових дій у липні.

Цьогорічна українська програма не пропонуватиме розважальних тем. Крім дискусій про війну, організатори познайомлять відвідувачів з українською культурою, книжковим дизайном та мистецтвом. Україну представлятимуть Оксана Забужко, Сергій Жадан (у межах ФКЯ він отримає Премію миру німецької книготоргівлі 2022 року), Юрій Андрухович, Андрій Курков, Станіслав Асєєв та інші автори, а свої видання презентують 43 українських видавництва. В онлайн-форматі участь у ярмарку візьмуть також Володимир та Олена Зеленські.

Продаж культових речей від українських дизайнерів на аукціоні

Де: MUKHA concept store, Відень

Коли: 1-2 жовтня

З 1 по 2 жовтня у Відні відбудеться [S’AIVO] Charity Market, Ukrainian Designers’ Pop-Up та благодійний аукціон.

Перше [S’AIVO] відбудеться з 1 по 2 жовтня в самому центрі Відня в MUKHA concept store. Подія складатиметься з трьох форматів: charity market, pop-up українських дизайнерів та благодійного аукціону в рамках Ініціативи Support Ukrainian Fashion від Ukrainian Fashion Week.

Протягом двох днів [S’AIVO] у Відні на Charity Market та Charity Pop-Up Store можна буде придбати ексклюзивний вінтажний одяг, аксесуари та взуття, а також речі українських дизайнерів ARUTIUNOVA, SIDLETSKIY, VIKA ADAMSKAYA, OLIZ та NEARON. Спеціальними гостями будуть українські дизайнерки Надя Дзяк та Анна Арутюнова. Головною подією заходу стане благодійний аукціон, який відбудеться 1 жовтня о 17:30. Лотами аукціону [S’AIVO] стануть 8 знакових речей від українських брендів BEVZA, FROLOV, NADYA DZYAK, the COAT, KSENIASCHNAIDER, GASANOVA, SLEEPER, ETNODIM.

Усі виручені на аукціоні кошти, а також частина прибутку від charity pop-up українських дизайнерів будуть перераховані у благодійний фонд «КОЛО», який підтримує проєкт «Дитинство без війни», спрямований на допомогу сиротам, евакуйованим з гарячих точок України. Усі виручені від charity market кошти будуть перераховані у HELP UKRAINE CENTER на закупівлю дефіцитних ліків та медобладнання для лікарень і клінік для дітей і дорослих.

Прем`єра українського фільму «Як там Катя?»

Де: кінотеатр «Жовтень»

Коли: 5 жовтня

Українська прем’єра фільму «Як там Катя?» режисерки Крістіни Тинькевич відбудеться 5 жовтня в межах кінофестивалю Kharkiv MeetDocs, який цьогоріч проходить в Києві. Стрічка демонструється у позаконкурсній програмі за підтримки Одеського міжнародного кінофестивалю, де фільм бере участь у Національному конкурсі. 

Фільм «Як там Катя?» розповідає про лікарку швидкої допомоги Анну, життя якої змінює трагічна подія. Відтепер героїня намагається віднайти справедливість у цьому недосконалому світі та не загубити себе.  Подивитися фільм можна буде 5 жовтня о 18:45 у київському кінотеатрі «Жовтень». Квитки доступні за посиланням.

Світова прем’єра стрічка відбулась на 75-му Міжнародному кінофестивалі у Локарно, де фільм отримав дві нагороди: спеціальний приз журі Ciné+ та приз за найкращу акторську гру для Анастасії Карпенко.

Відкриття першого магазину видавництва Vivat

Де: вул. Петра Сагайдачного, 8    

Коли: 2 жовтня

2 жовтня відбудеться відкриття першого фізичного магазину видавництва Vivat. І окрім безлічі книжок Vivat готує для своїх гостей насичену програму та чимало приємних сюрпризів. 

Відвідувачі матимуть нагоду:

— подивитися мистецьку виставку «Українська культура — щит нашої свободи», всі роботи якої художники-ілюстратори створили вже після 24 лютого (з 10 до 15 години);

— долучитися до публічної дискусії «Антиутопія зі сторінок, що втілилася в життя» з нагоди виходу графічного роману «1984» Ксав’є Косте. До участі у дискусії запрошені: літературознавець та літкритик Ростислав Семків, перекладачка Катерина Пітик і літкритикиня Богдана Романцова (початок о 16:00);

— пограти в ексклюзивну настільну гру «Букмем», яку команда видавництва розробила спеціально для книголюбів.

Та багато іншого. Детальна програма за посиланням

Родзинкою ж дня стануть книжкові стендапи від Василя Байдака та Насті Зухвалої.

Мистецький проєкт україно-американського художника Макса Вітика «Воїни світла»

Де: Національний музей «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9, Київ)

Коли: 2-30 жовтня

2 жовтня в Національному музеї «Київська картинна галерея» (вул. Терещенківська, 9)  відкриється доброчинний мистецький проєкт україно-американського художника Макса Вітика.  Експозиція виставки складається з 25 робіт, в її основі — унікальна серія «Воїни світла» з 12 полотен великого розміру (2 на 3 метри). Серія «Воїни світла» розповідає про історичні революційні та воєнні події, які пережив художник під час свого перебування в Україні у 2013–2015 роках. Раніше ця серія вже виставлялась у музеях та галереях Базеля, Гааги, Каїру, Нью-Йорка, Техасу та Маямі, а тепер ці роботи вперше демонструються в Україні задля підтримки країни під час війни. Виставка працюватиме з 2 по 30 жовтня. Музей працює з 11:00 до 17:00 щодня, крім понеділка та четверга. Каса музею — до 16:30.

Показ документального фільму «Будинок зі скалок»

Де: кінотеатр «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26, Київ)

Коли: 4 жовтня

4 жовтня в кінотеатрі «Жовтень» відбудеться показ документального фільму режисера Сімона Леренґа Вільмонта, який став переможцем на фестивалі «Санденс». 

«Будинок зі скалок» розповідає, як поблизу лінії фронту на сході України невелика група вольових соціальних працівників та працівниць невтомно працює в одному особливому дитбудинку, створюючи такий необхідний безпечний простір для життя дітей, поки державні органи та суди вирішують подальшу долю дитини та її сім’ї.

Показ відбудеться у рамках Kharkiv MeetDocs Eastern Ukrainian Film Festival. Цьогоріч фестиваль виступає культурним голосом сходу України. Фільми, присвячені життю та проблемам східних областей, — у фокусі цьогорічної програми. Організатори переконані, що саме під час повномасштабної війни, коли українські міста на сході щодня потерпають від жорстоких обстрілів, надзвичайно важливо розповідати історії людей, які бачили війну та живуть з нею пліч-о-пліч.

KYIVNESS VOL.28

Де: проспект Перемоги, 40, Київ. З 11:00 до 19:00

Коли: 1 та 2 жовтня

1-2 жовтня пройде курований маркет Kyivness в ресторані Belkin. Новий сезон KYIVNESS відкриває у локації у французькому стилі в самому центрі парку. Селективний вінтаж, вибрані локальні проєкти, декор, прикраси та осінні мастхеви: від класичного костюма до шарфа кольору фламінго.

Резиденти KYIVNESS презентують добірки зі США, Канади, Мексики, Італії та Франції. Якщо шукаєте колекційні прикраси — зверніть увагу на Kepler Vintage. Тут усе для стриманої (чи ні) розкоші від Chanel, Givenchy, Oscar De La Renta, Panetta, Dauplaise, Kenneth Jay Lane, Hattie Carnegie, Anne Klein, Vendome. 

Серед проєктів — новий дроп до 10-річчя бренду KSENIASCHNAIDER з легендарними моделями джинсів, худі та кепки Corruption, бренд Mod44 — тут усе для чоловіків, сексуальний activewear для жінок Rtm. Також буде майстер-клас зі складання квіткових композицій, який презентує провідний флорист та декоратор «Квіткарні Ю» Сергій Парфьонов. Окрім цього, у добірці від KYIVNESS цього разу представлені шедеври українського книжкового дизайну XX століття. Деталі за посиланням

Ретроспектива культового кіно: показ фільму «Інші» з Ніколь Кідман

Де: в кінотеатрах України

Коли: 6 жовтня

6 жовтня на великі екрани українських кінотеатрів вийде легендарний містичний трилер «Інші». Головну роль у картині виконала Ніколь Кідман, зірка фільмів «Із широко заплющеними очима» та «Мулен Руж».

Події стрічки відбуваються у 1945 році. Матір двох дітей у старому будинку на острові чекає завершення війни та повернення з фронту чоловіка. У її сина й доньки рідкісна хвороба — вони бояться денного світла й тому завжди перебувають у пітьмі. Після появи в сім’ї нових слуг у будинку починають коїтися дивні речі.

«Ми з Харкова» 

Де: Париж

Коли: з 27 вересня по 7 жовтня

З 27 вересня по 7 жовтня в рамках ініціативи «Українська Весна» в Парижі відбудеться блок подій «Ми з Харкова». Діячі культури з Харкова відвідають Париж та розкажуть про мистецтво, що протистоїть руйнуванню, як художники продовжують працювати, а культурні інституції зберігають свої колекції та будують плани на майбутнє.

У програмі заходів: зустріч із директоркою YermilovCentre Наталією Івановою, воркшоп діджитал-митців Олексія та Анастасії Яловег на тему мистецтва нових медіа, лекція дослідниці літератури українського авангарду Ярини Цимбал про харківський літературний авангард 1920-х років та публічне інтерв’ю директорки Харківського літературного музею Тетяни Пилипчук французькому журналісту і письменнику Reginald Gaillard.

Окремою частиною блоку «Ми з Харкова» стане виставка харківської мистецької студії Aza Nizi Maza, яка працює з художниками від 8 років, «Під землею і на землі». Кожна із цих робіт — це колективне художнє висловлювання, своєрідний пазл із речей, які хотілося малювати дітям, замкненим у задушливому просторі метро. Упродовж 29-30 вересня експозиція працюватиме у приміщенні Асоціації сприяння національному виробництву, а з 3 жовтня по 3 листопада — у мерії 11-го району Парижу. Детальніше про програму за посиланням

Онлайн-аукціон рідкісних та колекційних творів мистецтва відомих українських митців

Де: аукціонний дім Goldens

Коли: з 28 вересня до 6 жовтня

З 28 вересня до 6 жовтня 2022 року в залі аукціонного дому Goldens у Києві пройде онлайн-аукціон рідкісних та колекційних творів мистецтва відомих українських митців — Миколи Глущенка, Івана Марчука, Йосипа Бокшая, Марії Примаченко, Адальберта Ерделі, Ференца Семана, Василя Хмелюка, Якова Шапіро, Марини Скугарєвої, Назара Білика та інших.

До добірки аукціону №52 CLASSIC & CONTEMPORARY ART увійшло близько 40 живописних, графічних творів та скульптур найвідоміших українських митців ХХ-ХХІ століть. Серед творів збірки багато робіт мають велику виставкову історію та провенанс, опубліковані у книгах та альбомах, брали участь у різних виставках та проєктах, що, безумовно, вказує на їхню високу цінність.

Зробити ставки на лоти аукціону можна до 19:00 6 жовтня в онлайн-каталозі аукціону.

Тиждень кінокритики

Де: кінотеатр «Жовтень» (вул. Костянтинівська, 26, Київ)

Коли: 20-26 жовтня

20-26 жовтня відбудеться Київський тиждень критики. Традиційно він розпочинається нагородженням премією «Кіноколо». Цього року вона відзначає свій перший ювілей і, схоже, буде єдиною національною кінопремією. У списку фільмів для показу буде представлена добірка кінокласики від Київського тижня критики «Історія української комедії». Це шість гумористичних стрічок від 1929 до 1994 року. А також національні прем’єри нових українських стрічок, які вже встигли голосно прозвучати на міжнародних майданчиках, та шість прем’єр сучасних хітів українського та британського кіно. Детальна програма за посиланням


Реклама

Популярні матеріали

Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


DOROFEEVA, Jerry Heil, Klavdia Petrivna: оголошені номінанти...


Читайте також
Популярні матеріали