Початок літнього сезону в Osocor Residence, архітектурна конференція про відбудову України та виставка, присвячена збереженню й відтворенню пам’яті, — ці та інші події відбуватимуться впродовж травня.
Які з них варто відвідати? Ми зібрали заходи, які не можна пропустити.
Фотовиставка «За об’єктивом: культура у вирі війни» від ЮНЕСКО
Де: Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
Коли: 4-19 травня
Виставка фотографій від ЮНЕСКО — це щемка колекція, яка демонструє вплив повномасштабного вторгнення Росії на культуру в Україні, а також стійкість українських громад під час війни. Для експозиції зібрали світлини з понад 6000 робіт, які є свідченням мужності та відданості українських журналістів. Крізь їхні об’єктиви відвідувачі побачать понівечені фасади церков, розбиті вікна будинків культури, зруйновані стелі театрів і попіл бібліотек. Водночас фотографії фіксують стійкість митців і артистів, діячів культури та волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.
Концерт гурту «ТНМК»
Де: Atlas
Коли: 11 травня
Виступ гурту — це велика концертна програма з найкращих хітів. Глядачі почують пісні «Восени», «Гранули», «Зроби мені хіп-хоп», а також нові пісні «Знайди мене» та «Легенди». Під час концерту музиканти проведуть благодійний аукціон на підтримку України.
Концерт просто неба від MONATIK
Де: Osocor Residence
Коли: 11 травня / 18:00
Літній сезон в Osocor Residence розпочинається з концерту Monatik просто неба. Виступи артиста — це музично-танцювальна терапія для ментального здоров’я та можливість приєднатися до збору коштів на потреби українських військових. Частину прибутку з концерту виконавець спрямує на допомогу ЗСУ.
Фестиваль сучасної електронної музики «СТРІЧКА»
Де: Стрічкоткацька фабрика
Коли: 18-19 травня
Тема цьогорічного фестивалю — «Уламки». Організатори пояснюють її так: «У спогадах цей фестиваль, як і все наше життя, перетворився на один щасливий сон, в якому оселилося багато усміхнених примар минулого. Ми вирішили зібрати їх всіх докупи й розірвати на шматки — без болю, а лише із вдячністю — та влаштувати наступну “Стрічку”, в чомусь нову, бо часи змінилися, але як і раніше затишну». Фестиваль матиме сім окремих музичних майданчиків, об`єднаних у єдиний простір з щільною та зручною структурою переходів між локаціями. Цього року на заході виступатиме понад 50 артистів, 10 з них — іноземні гості.
Концерти від V`YAVA
Де: ВДНГ (Сад бажань)
У новому сезоні артпростір V`YAVA масштабується — об’єднає музику та інші напрями українського мистецтва.
Коли:
10 травня на події виступатиме інді-електро-попгурт KADNAY.
11 травня до заходу приєднається бразильська діджейка JOYCE MUNIZ.
31 травня в артпросторі співатиме SHUMEI.
Концерт гурту «Крихітка»
Де: Atlas
Коли: 24 травня
Піонери українського фем-інді-попу презентують новий альбом «Мегалюбов» та співатимуть свої хіти. На слухачів чекає гарна атмосфера та виступи гостьових виконавців, імена яких поки тримаються в секреті. Під час концерту також відбудеться благодійний аукціон, кошти з якого перерахують фонду підтримки українських військових медиків Leleka Foundation.
«Карибські вечорниці»
Де: Caribbean Club
Коли: 11, 18, 25 травня
Навесні продовжуються танцювальні події — «Карибські вечорниці». За музичну феєрію 11 травня відповідатиме кавер-гурт Stories, 18 травня — F.L.I.R.T., а 25 травня — No Comments.
Вар’єте «Рояль»
Де: Caribbean Club
Коли: 2, 10, 17, 24 травня
У межах вар’єте «Рояль» на глядачів очікує дінер-шоу. Спеціальною гостею заходу традиційно стане українська співачка Lida Lee. Подія поєднує одразу чотири високі мистецтва: театральне, музичне, танцювальне й кулінарне. Частину прибутку з вар’єте-шоу спрямують на підтримку ЗСУ.
Архітектурна конференція про відбудову України від SKVOT
Де: онлайн
Коли: 11 травня
Школа попкультури Skvot проведе архітектурну онлайн-конференцію, присвячену післявоєнному відновленню України. Мета організаторів — створити майданчик для дискусій між дизайнерами, архітекторами та урбаністами, щоб кожен міг зробити свій внесок у розбудову українських міст, поєднуючи нові європейські тенденції та власну культурну спадщину. Ведучими архітектурної конференції будуть засновниця, головна архітекторка та дизайнерка IK-architects Катя Ярова та Head of PR архітектурної компанії Archimatika Даниїл Апанасенко.
Фестиваль «V`YAVA Єднання»
Де: Aртзавод Платформа
Коли: 23-26 травня
На відвідувачів чекають виступи українських артистів у різних форматах: від традиційних мелодій до сучасних електронних бітів, від потужних рок-лайвів до камерних концертів.На пʼятьох тематичних сценах гратиме понад 60 музикантів, серед них — ONUKA, Go-A, СКАЙ, O.TORVALD, ZIFERBLAT та Саша Чемеров. Також на події будуть сучасні та автентичні майстеркласи від українських майстрів, денні та вечірні артоб’єкти, а також чемпіонати з брейк-дансу та сучасних танців.
Мета події — зібрати 3 мільйони гривень на потреби 3-ї окремої штурмової бригади та закупівлю для лікарень прифронтових областей інкубаторів для новонароджених разом з United24.
Персональна виставка Саші Маслова «Святі»
Де: The Naked Room
Коли: до 29 травня
Роботи Саші Маслова презентують однойменну книгу фотографа, присвячену тим, хто бореться або боровся за свободу України. Виставка оповідає історії людей, які протистоять повномасштабному російському вторгненню.
«Я не хочу прославляти війну цією книгою, але хочу вшанувати людей, які поставили своє життя на карту, щоб дати шанс вижити іншим. Це портретний проєкт. Він не покаже біль і жорстокість війни. Ця серія — тиха данина українцям. Від висвітлення цього вторгнення мені хочеться кричати. Тож “Святі” — мій крик, який став гімном. Щоб вшанувати втрачені та відзначити врятовані життя. Щоб висловити подяку. Святим, що рятують Україну», — коментує Саша Маслов.
Виставковий проєкт «Японія. Очима та серцем»
Де: Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва
Коли: упродовж травня
Японія — країна, яка зачаровує та надихає шанобливим ставленням до традицій попри агресивну глобалізацію світу. Існує безліч стійких асоціацій з нею: квітучі сади, поезія, самураї, гейші, кімоно. Або ж технології, кухня, мода та аніме. Як співіснує така дивовижна суміш традиційного і сучасного? Виставковий проєкт «Японія. Очима та серцем» присвячений унікальній природі, культурі та людям цієї країни. На експозиції презентують дві основні тематичні лінії: близько 20 робіт японської пейзажної графіки з колекції Музею історії міста Києва, що у 1978 році столиці подарувало місто Кіото, а також понад 100 фотографій української мисткині Вєри Бланш.
«Інколи мені здається, що сонце недаремно бере початок свого шляху саме з цієї країни, аби у цнотливій чистоті нести тепло свого проміння іншим народам з найкращого місця, де може народитися новий день, — з Японії», — ділиться враженнями фотографиня та ілюстраторка Вєра Бланш.
Виставка «Пам’яті тої, що пам’ятає»
Де: Jam Factory Art Center, Львів
Коли: 3 11 травня
Виставка під кураторством Лізавети Герман та Марії Ланько обʼєднує роботи художниць та художників з України, країн Східної Європи та Центральної Азії, створені у проміжку між 1950 та 2024 роками. Прологом дослідження та осердям експозиційної оповіді стала історія життя і творчої практики української художниці Аліни Ламах. У спроєктованому просторі розгортатимуться такі теми: збереження та відтворення пам`яті як художній метод, критичний погляд на ієрархізацію та політичне конструювання гендерної, національної та жанрової приналежності в репресивних системах мистецтва минулого, а також роздуми про витіснені ідентичності, приховані життя та засоби їхнього повернення до суспільного надбання.
Виставка «Гаага-Київ. Живопис кінця ХІХ – початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків»
Де: Музей Ханенків
Коли: із 17 травня
Це вперше після початку повномасштабного російського вторгнення в Музеї Ханенків експонуватиметься старовинне мистецтво. На виставці покажуть картини Гаазької школи та роботи українських митців кінця XIX – початку XX століття з приватних колекцій. Куратори обрали роботи, які відображають зв`язок між двома країнами та спільне прагнення до миру. Доповнять виставку фотографії Піта Ґіспена з краєвидами сучасної Гааги.
Виставка «Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна»
Де: Український Дім
Коли: з 16 травня
Масштабна виставка присвячена двом творчим об’єднанням кінця 1980-х — початку 1990-х років. Представники «Живописного заповідника» та «Паризької комуни» ламали радянські догми, висували на перший план індивідуальність і творчу свободу. Експозиція розглядає мистецьку діяльність об’єднань-протагоністів на крізь призму не протистояння, а співіснування й розвитку у контексті того часу. Проєкт представить близько 50 авторів та 300 робіт, створених на зламі епох. Більшість творів ніколи не експонувалися.
Фестиваль Kyiv Spring Sound
Де: Національна філармонія України
Коли: 17-21 травня
У межах міжнародного музичного фестивалю Kyiv Spring Sound пройдуть три концерти за участі закордонних митців — західна класика поєднається з творами українських композиторів. Зокрема, 21 травня солісткою завершального виступу стане іспанська скрипалька Летісія Морено. Вона грає на унікальному інструменті — скрипці 1762 року, створеній Ніколо Гальяно, учнем Страдіварі. У її виконанні прозвучить Іспанська симфонія француза Едуара Лало.
Виставка Алевтини Кахідзе «Тату, я в Одесі!»
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 25 травня
Персональна виставка Алевтини Кахідзе поєднує відеороботу «Все нормально?», зняту у співпраці з художником Романом Хімеєм, та інсталяцію, що складається з архівних фотографій, об’єктів із сімейної колекції, малюнків та гербарію. У роботах мисткиня розмірковує про долю України й Грузії через індивідуальний життєвий вибір декількох поколінь своєї родини у XX-XXI століттях: від Голодомору, який змусив її рідних покинути Вінниччину та осісти на Донбасі, до обстрілів Покровська в січні 2024 року.
Персональна виставка Ольги Штейн «Ти годуєш їх, вони годують тебе. Нічого спільного»
Де: Одеський національний художній музей
Коли: з 12 травня
Це виставка-лабораторія, де глядачі стежитимуть за експериментом у просторі музею. У проєкті художниця досліджує процес ферментації і її зв’язок з процесами всередині суспільства. Ольга Штейн працює не з фондами чи колекціями, а з будівлею як вмістилищем мистецтва, її конструктивними елементами, наче з органами та шкірою. Як і тіло, музей в час війни потребує захисту.
Концерт духовної музики «Псалми Давида. Музика Вікторії Польової»
Де: Софійський собор
Коли: 29 травня
Повномасштабне російське вторгнення застало Вікторію Польову в рідному Києві. Після трагічних подій в Бучі вона написала музику до твору «Живий в помощі Вишняго». «Щойно закінчила працювати над 90-м псалмом для двох змішаних хорів. Почала в перший день війни. Дуже важкий, болісний твір. На виживання. Уся кров у нього пішла…», — поділилася композиторка після роботи над композицією. Тепер у Софійському соборі відбудеться концерт духовної музики «Псалми Давида. Музика Вікторії Польової» у виконанні камерного хору «Київ» під керівництвом диригента Миколи Гобдича.
Виступ національного ансамблю солістів «Київська камерата»
Де: Національна філармонія України
Коли: 30 травня / 19:00
Після виступу в Carnegie Hall «Київська камерата» повторить свою програму для київських слухачів. Команда презентує твори композиторів, що демонструють зріз української музики останніх десятиліть, разом із диригенткою Кері-Лінн Вілсон. На концерті прозвучать твори Володимира Зубицького, Мирослава Скорика, Євгена Станковича та Валентина Сильвестрова. Серед солістів — Богдана Півненко, Дмитро Таванець, Катерина Супрун та Мар’яна Головко.