6 найочікуваніших театральних премʼєр літа

Вистави Івана Уривського, Давида Петросяна та Дмитра Богомазова

Інтерпретація повісті Ольги Кобилянської «Земля», історія про Гедду на основі пʼєси Генріка Ібсена та відтворення естетики українського авангарду 1920-х років — ми зібрали події в київських театрах, на які варто звернути увагу. 

«Патетична соната»

Де: Молодий театр

Перед нами — поет, який колись зробив вибір. Він став голосом держави, якої боявся, та побудував успішну кар’єру в тоталітарному суспільстві. 

Режисер вистави Дмитро Весельський не подає біографію, проте не приховує: роздуми про головного героя спровоковані життям Павла Тичини — людини великого таланту й великої внутрішньої травми. Команда працює з текстом Миколи Куліша, мов із матеріалом памʼяті: монтує спалахи, образи, ідеї та звуки. У сценічному просторі оживає не лише сюжет, а й естетика українського авангарду 1920-х років — як візія, втрачена можливість, ехо.

«Чи одружиться нарешті Фігаро?»

Де: Молодий театр

У театральному карнавалі «Чи одружиться нарешті Фігаро?» замість серйозної класики на глядачів чекає барвистий фарс-мажор у двох діях. Режисер Григор Мане взяв сюжет Пʼєра Бомарше та склав із нього іронічну, несподівану історію — з гумором, перипетіями й добрячим театральним запалом.

Чи одружиться нарешті Фігаро?

Сцена у виставі перетворилася на лабіринт — буквально і метафорично. Фігаро намагається водночас догодити Сюзанні, викрутитися перед Фаншеттою і не загубитися між репліками Марселіни. Усе це — під акомпанемент тонкого гумору, барокових костюмів, вишуканої сценографії та акторської гри, де кожна репліка — як удар дзвону: точно та з відлунням.

Вистава Чи одружиться нарешті Фігаро?

«Гедда Ґаблер»

Де: Театр на Подолі

Гедда — донька генерала не лише за паспортом. Вона сформована військовою дисципліною, естетикою форми, суворим уявленням про честь, владу і зовнішній блиск. Батьківський авторитет перетворив її на жінку, яка вважає прояви слабкості майже ганебними. Головна героїня хоче домінувати, але не через любов, а через владу.

Тому Гедда провокує колишнього коханого на самознищення та штовхає його до смерті. А коли все стається не за сценарієм, головна героїня втрачає ілюзію контролю. 

У виставі режисера Давида Петросяна за пʼєсою, написаною Генріком Ібсеном, Гедда — символ покоління, що виросло на авторитетах, ієрархіях, шаблонах. Вона мріє про рух, зміну, красу — але не має власної мови для свободи.

Вистава «Гедда Ґаблер»

«Арлезіанка»

Де: Театр Франка

«Арлезіанка» – це історія шаленого і трагічного кохання наївного сільського юнака Фредері до звабливої красуні з міста Арля. Зачарований вродою обраниці, парубок прагне негайно одружитися, та напередодні весілля стається непередбачуване… Постановники перенесли давню історію в наш час і змінили її географію: замість ферми на півдні Франції дія відбувається на ранчо в американській західній провінції.

Режисер Дмитро Богомазов поставив пʼєсу Альфонса Доде — видатного французького письменника середини ХІХ століття, твір якого на драматичній сцені України зʼявиться вперше.

Арлезіанка

«Метод 46»

Де: Дикий театр

У постановці режисера Олекси Гладушевського молоді акторки та моделі готуються до грандіозного шоу в Модному домі великого Майстра. На тлі метушні керівник показу та помічники маестро доробляють фінальні штрихи. Але прихід Майстра, до зустрічі з яким так готувалися учасниці, перетворює красиву ілюзію світу «високого» мистецтва в суцільний жах. Та найстрашніше, що покинути шоу вони не можуть, а публіка, що прийшла, не вірить їхнім словам і вважає це частиною програми.

Щоб вирватися з пекла, героїні пʼєси Катерини Пенькової «Бути майстром» вирішують не мовчати і піти проти системи.

«Метод 46»

«Земля»

Де: Національний академічний драматичний театр імені Лесі Українки

Чим є земля для кожного з нас? Це пристрасть, через яку розпочинаються війни і яка також живить людський рід. 

Історія, описана в однойменному творі Ольги Кобилянської, могла статися будь-де і будь з ким, адже натура людини не надто змінилася від часів її сотворіння. Авторка спиралася на реальну історію: у селі, яке вона знала та любила, убили людину, а місцем пішов чорний поголос, що вбивця — рідний брат.

Вистава, створена Іваном Уривським, поєднує два проєкти: український та литовський — постановку Žẽmė, яку режисер створив у Національному Каунаському драматичному театрі.

Вистава «Земля» Івана Уривського


Реклама

Популярні матеріали

Хустина — головний аксесуар цього літа, який виділить навіть...


Як обрати купальник на літо-2025: гід головними трендами...


Як це було: десятий ELLE Active Forum


Читайте також
Популярні матеріали