Как профессионалам научиться говорить о себе: советы из книги «Фриланс здорової людини»

Чтобы достичь желаемого успеха

Какие самые распространенные мифы о фрилансе? Журналистка, блогер и фрилансер Татьяна Гонченко выделяет несколько из них: фриланс — это свобода; фриланс — это что-то несерьезное, а не работа; фриланс — это дело для интровертов.

«Насправді це в штаті легше «сховатися»: сісти за ноутбук у віддаленому кутку офісу, стати однією з деталей великого пазла та з 8:00 до 18:00 виконувати свою роботу, стабільно «хворіючи» під час корпоративів.

Фриланс — це постійний самопіар. Ви маєте бути менеджером з продажів себе. Фриланс — це постійна конкуренція: ви щодня змагаєтеся з іншими авторами за замовників. А ще вас постійно вибирають. У штаті вас вибрали один раз — на співбесіді, коли приймали на роботу. На фрилансі — вибирають з кожним наступним текстом, кожним проєктом і кожним новим завданням. Тож доводиться працювати над тим, щоб вибрали саме тебе», пишет автор в собственной книге «Фриланс здорової людини».

В книге «Фриланс здорової людини», которая вышла в издательстве Vivat, кроме других секретов Татьяна делится секретом создания личного бренда. Ведь залог успешной работы на фрилансе сделать так, чтобы среди других исполнителей заказчики выбрали именно вас. Что для этого нужно? Не только профессиональные качества, но и умение рассказывать о себе.

Есть немало способов создать личный бренд: вести соцсети, постоянно учиться и рассказывать об этом, создать профессиональный блог, писать экспертные колонки и давать интервью, сотрудничать с брендами и СМИ, которые имеют имя. А еще говорить о себе и подумать о том, как вы выглядите в публичной плоскости.

«Не обов’язково мати десятки й сотні тисяч підписників — але вас повинні знати у вашій ніші. Ваше ім’я має бути перед очима та на слуху в потрібних людей. Воно має асоціюватися з тим, що ви робите. Маєте прокачаний особистий бренд — маєте все: стабільний потік замовників, вищі гонорари, лояльність. До того ж це працює абсолютно в усіх сферах: у фотографії та дизайні, у копірайтингу та журналістиці. Навіть лікарі будують приголомшливу кар’єру, прокачуючи собі ім’я в соцмережах (згадайте ту саму гінекологиню Наталію Лелюх або психологиню Світлану Ройз). Словом, уміння говорити й писати про себе в наш час — незамінна навичка, яка знадобиться всім».

Она убеждена — человеку, работающему на фрилансе, придется говорить о себе.

«Перше, що варто розуміти: створення особистого бренду — також робота. У це варто інвестувати час і сили. Але є один момент: коли в цьому процесі немає драйву, відвертості та бажання, коли ви робите це тільки тому, що «так треба» — таке дуже відчувається. Нещирість відштовхує.

Тож в ідеалі мають зійтися два компоненти: ваше щире бажання демонструвати результати своєї праці й розказувати про себе з умінням робити це добре. Сумніваюся, що фрилансерові є сенс наймати професійних піарників, які допомагали б створити гармонійний та якісний особистий бренд. Тому це варто робити інтуїтивно та щиро. І успіх значною мірою залежить від того, яка ви людина. Бо можна про людське око демонструвати піклування про котиків, донейтити, сіяти публічне добро — але якщо насправді ви неприємна людина, це точно проявиться, навіть не сумнівайтеся.

І так, ця історія не для всіх. Є люди, яким дискомфортно, незручно або просто ліньки писати про себе. Такі виконавці теж можуть пробувати себе у фрилансі й навіть досягати успіхів, але їм буде значно важче й триватиме це довше, аніж у тих, хто все-таки інвестує в самопіар.

Наприклад, саме небажання «прокачувати особистий бренд» було однією з причин, чому піарниця Олександра Колеснікова повернулася в штат. «Одна з важливих причин, чому я не лишилася на фрилансі — я не хотіла витрачати купу часу на пошуки клієнтів і прокачку особистого бренду. Я розумію, що свою видимість потрібно постійно підтримувати, щоб фігурувати в просторі. Мабуть, якби я обрала для себе цей шлях — ходити на івенти, розповідати про себе, писати колонки, — можна було б зібрати пул клієнтів, які періодично до тебе звертаються. Але я не хочу цим займатися, не хочу бути публічною в соцмережах, на противагу — хочу мати приватне життя», — говорить вона.

Щодо мене: я маю певний «особистий бренд» у соцмережах, але не тому, що робила це цілеспрямовано. Просто мені подобається писати про себе та свою роботу в соцмережах — роблю це ще від часів livejournal, потім з’явився фейсбук, а згодом телеграм. Завдяки цьому відчуваю всі переваги прокачаного нетворкінгу: від допомоги в пошуку замовників і героїв для текстів та аж до сприяння в побутових проблемах, особливо під час війни».

Важно подумать о том, как вы называете себя в публичном пространстве.

«Якось я навчалася на одній менторській програмі. Організатори попросили написати кілька абзаців про свою професійну діяльність для сайту. Я розгубилася: здалося, що на цій програмі мене оточують успішні та круті жінки. У когось бізнес, хтось топменеджерка, хтось навчався або стажувався за кордоном, керував командами та працював на відомі компанії. А я шо? Ну, а я тексти пишу.

Своїм сумом я поділилася з подругою, а вона різко мене осмикнула. «Яке “тексти пишу”? Ти “фахівчиня з текстового маркетингу” або “спеціалістка з контенту для бізнесу”. Ти пишеш для топових ЗМІ та компаній — оговтайся».

Как пример, Татьяна Гонченко приводит черновик самоописания и финальный результат.

«Чернетка:

Тетяна Гонченко, райтерка-фрилансерка. Працювала редакторкою новинного сайту Запоріжжя, редакторкою блогу Yakaboo та редакторкою відділу у «The Бабель». Останні п’ять років працює на фрилансі, пише тексти для ЗМІ та компаній.

Фінальний результат:

Тетяна Гонченко, фахівчиня з контенту для бізнесу з 15-річним досвідом роботи в журналістиці. Пише для AIN.UA, «ЛІГА.net», «УП-життя», «Економічної правди», Hromadske, Vector, Evo.business, Retailers.ua. Створювала нативну рекламу для Kyivstar, Unit.City, PrivatBank, Binotel, Procter & Gamble, «Фармак», MINI Cooper, «Алло», robota.ua, «Нової пошти» та інших брендів. Амбасадорка фрилансу — ставиться до цієї форми роботи як до власного бізнесу та пропагує її. Нині пише книжку про фриланс, яка вийде у видавництві Vivat. Авторка одного з найпопулярніших українських телеграм каналів про книжки «Непозбувний книгочитун» і телеграм-каналу про фриланс «Завтра здам текст 100%». І те і те — правда. Але порівняйте ефект. У фрилансі важливо розуміти, хто ти на ринку, вміти підкреслити сильні сторони й подати себе. Скромність лише в мінус. Навички й досвід треба підкреслювати, інакше ніхто тебе не помітить».

Она предлагает несколько лайфхаков, как себя презентовать:

  1. Если есть опыт работы в сфере не менее пяти лет — отмечайте это.
  2. Если хоть как-то сотрудничали с известными брендами или компаниями — обязательно обратите внимание на это. Даже если просто создавали часть проекта в составе команды. Названия известных брендов автоматически прибавляют веса.
  3. Вместо указания профессии можно назвать себя «эксперт в…», «специалист по…» и т.д. Суть та же, но звучит круче.
  4. Если у вас есть одно крутое конкретное достижение, отметьте его: «Нарастила аудиторию сайта вдвое», «Создала стратегию развития бренда с нуля» и т.д.
  5. Если специализируетесь на определенной нише — укажите это: «Создаю тексты для крупных компаний», «Специализируюсь на расследованиях в сфере коррупции».
  6. Есть какие-то авторские проекты — не забудьте это подчеркнуть, даже если они еще маленькие и скромные (подкаст на 10 слушателей, блог на 100 подписчиков). Собственный проект — это уже круто. Количество слушателей и подписчиков указывать не обязательно.
  7. Подчеркивайте достижения и пишите о том, что умеете и что делали, а не просто перечисляйте должности и места работы, ведь это скучно и не демонстрирует вашу экспертность.

По мнению Татьяны, важно не только вести соцсети и профессиональные блоги, но и следить за тем, как выглядят ваши аккаунты.

«Неочевидне: корисно перевірити не тільки соцмережі, а й те, який у вас вигляд у всіх месенджерах та програмах для онлайнспілкування. Ви могли завести вайбер для листування з мамою і поставити там на аватарку котика або свою шкільну світлину. Якоїсь миті вам раптом доводиться писати через вайбер комусь по роботі — і найперше враження про вас буде ем-м… специфічним.

Якось мені довелося запустити давно забутий скайп заради важливого інтерв’ю: зі спікером-підприємцем говорив плетений пінгвін з іменем Тетяна Гонченко. Перевірте оті два рядки вашого профілю в телеграм-акаунті та аватарку. Раптом там фотографія з пляжу, а в підписі зазначено «хтиве левенятко»? Ви навіть не знатимете про це, але всі люди, з якими стикаєтеся, складатимуть враження про вас за цим коротким підписом.

І ще: ваше ім’я та прізвище скрізь має бути написано українською. Після 24 лютого на це справді звертають увагу».

Берите на вооружение эти советы, прокачивайте собственный бренд и добивайтесь желаемого успеха!


Реклама

Популярные материалы

Утепляемся: как звезды стритстайла носят колготки


Как стильно утеплиться на зиму: секреты скандинавских it-girls...


Для гибкости, идеальной осанки и ускорения метаболизма: почему...


Читайте также
Популярные материалы