Особливості розірвання шлюбу в Україні: коротко про основне

Адвокат, партнер практики сімейного права ЮФ «Астерс» Таліна Кравцова розповідає про способи розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу — це той запит, з яким до мене найчастіше звертаються клієнти. На жаль, статистика розлучень у нашій країні не зменшується, а ковідні реалії лише посилюють і без того сумну ситуацію.

Згідно з останніми опублікованими даними, в Україні найвищий показник розлучень серед європейських країн (понад 60 розлучень на 100 шлюбів). Нас наздоганяє, як не дивно, Люксембург та Латвія з Литвою.

Така статистика нагадує, що інформація про процедуру розірвання шлюбу була і залишається актуальною.

Існують 2 способи розірвання шлюбу:

  • через органи РАЦС;
  • через суд.

Розлучитися через РАЦС можна тільки в тому випадку, якщо пара хоче розірвати шлюб за згодою, і при цьому у подружжя немає неповнолітніх дітей. Подружжя, яке прийняло спільне рішення про розлучення, має особисто прийти до РАЦСу за місцем реєстрації одного з них та подати заяву. Спільну заяву про розірвання шлюбу складає співробітник РАЦС під час подання документів, а також призначає дату розірвання шлюбу. Відповідно до закону, шлюб розривається після місяця з подання заяви.

На практиці трапляються випадки, коли чоловік або дружина не можуть особисто прийти до РАЦСу і подати заяву про розлучення. Найчастіше так буває, коли один із подружжя постійно живе за кордоном і не може чи не хоче приїжджати в Україну. У такому разі той із подружжя, який не зможе прийти до РАЦСу та подати заяву особисто, може заповнити заяву від свого імені, а підпис на заяві завірити нотаріально — у нотаріуса за місцем свого проживання або в посольстві/консульстві України в тій країні, де він постійно мешкає. Після оформлення заяви вона прямує до України. Людина, яка проживає в Україні, звертається до РАГСу за місцем своєї реєстрації та самостійно подає документи на розірвання шлюбу, у тому числі й засвідчену нотаріально заяву іншої людини. Такий спосіб подання заяви про розірвання шлюбу часто використовують пари, у яких хтось у подружжі є іноземцем. Термін розірвання шлюбу під час подання документів у такий спосіб залишається незмінним — 1 місяць від дня подання заяв.

Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається у тому випадку, якщо у пари є неповнолітні діти та/або між подружжям немає взаємної згоди щодо розірвання їх шлюбу. Розірвання шлюбу в судовому порядку відбувається двома альтернативними способами:

1) подання спільної заяви подружжя;

2) подання позовної заяви одним із подружжя.

Перший спосіб необхідно застосовувати, якщо розлучитися хочуть обидві сторони. Спільну заяву подружжя суди розглядають у спрощеному та прискореному порядку (до 2-х місяців). Звертатися до суду можна за місцем реєстрації одного з подружжя, при цьому разом із загальною заявою до суду необхідно подати нотаріально завірений договір про визначення місця проживання дитини та її утримання.

Другий спосіб застосуємо, якщо розлучитися хоче тільки один із подружжя. Позовні заяви про розірвання шлюбу розглядаються, як правило, близько 3 місяців, залежно від завантаженості суду та конкретного судді. Якщо відповідач навмисно затягує розгляд справи, процес може тривати значно довше.

Особливо ретельно треба підходити до процесу розірвання шлюбу з іноземцем. В одній зі своїх нотаток за минулий, 2021 рік, я докладно розповідала, що треба знати про процес розлучення з іноземцем в Україні. Усі, кого цікавить ця тема, зможуть знайти поради на сайті ELLE.UA.

На завершення цієї непростої теми хотілося б звернути увагу ще на 2 важливі питання, пов`язані з процесом розірвання шлюбу. Я маю на увазі процеси поділу майна та визначення місця проживання спільних дітей.

Особливістю українського законодавства є те, що подружжя не зобов`язане ділити спільно нажите майно та визначати місце проживання дітей одночасно із розірванням шлюбу. Проте всім своїм клієнтам я раджу не відкладати розв`язання цих питань у довгу скриньку та розбиратися з ними вчасно. У процесі розлучення дуже важливо вчасно відкинути зайві емоції та подбати про всі формальності — у цьому допоможе досвідчений фахівець у сімейному праві.

Хотілося б ще раз нагадати про альтернативний спосіб вирішення сімейних суперечок, які можуть виникати в подружжя. Я маю на увазі, звичайно ж, договори. Законодавство України передбачає широкий перелік договорів, які подружжя може між собою укладати — це і шлюбний договір, і договір про поділ майна подружжя, і договір про утримання дітей та визначення місця їхнього проживання. Як показує моя багаторічна практика, для тих пар, які врегулювали свої відносини договором і завчасно подбали про захист своїх інтересів, процес розлучення відбувається набагато простіше і швидше. Безумовно, і під час укладання договору, і у процесі розірвання шлюбу не обійтися без допомоги досвідченого адвоката, який спеціалізується саме у сімейному праві та допоможе обійти всі підводні камені.

Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали