Як війна змінює стосунки у парі?

Від апатії до розставання

Певно, не знайдеться людини, яка скаже, що повномасштабна війна пройшла повз неї та нічого не змінила. Ці довгі 13 місяців внесли корективи у всі сфери нашого життя. Самі того не бажаючи, ми змінились, а тому і наші стосунки не можуть бути такими, як раніше. Разом із платформою Mindly розповідаємо, що трапляється з парами у час війни та як адаптуватися до нової реальності. 

Стрес завжди все загострює: емоції, почуття і, на жаль, проблеми. Саме тому розвиток стосунків під час війни почасти залежить від того, що було між партнерами до цього всього, чи були вирішені старі проблеми, які відчуття переслідували, в який бік усе рухалося. Кожен зараз так чи інакше переживає особистісну кризу, і якість стосунків грає у ній вагому роль. Хтось від них захлинається, а для інших це — рятувальне коло. 

Що трапляється зі стосунками під час війни?

Апатія

Коли людина отримує досвід, який виходить за певні рамки, трапляється шокова травма. У зв’язку з цим мозок немовби вимикає всі почуття, які раніше вирували всередині нас, і вмикає «емоційний автопілот». Так психіка не витрачає ресурси на емоції та зосереджується на тому, щоб прийняти ситуацію та адаптуватися до неї. Це впливає на всі сфери життя, але на романтичні стосунки найбільше, адже тут ми постійно в контакті з іншою людиною. 

У такому випадку складно взаємодіяти, а тому для початку необхідно розібратись у власних відчуттях та переживаннях. 

Зближення

Якщо до війни люди мали здорові стосунки, то під час неї вони взагалі стають надійною опорою для відновлення нормального життя. На фоні болю, горя, втрати дому та іншого ми починаємо більше цінувати ту безпеку і стабільність, яку дає нам партнер. Через це непоодинокими є випадки фронтових одружень або планів зробити це одразу ж після перемоги. 

Не обходиться тут і без впливу гормонів (окситоцин у жінок та вазопресин у чоловіків), виділення яких стимулює боротьбу організму зі стресом. Нам хочеться частіше відчувати це полегшення, тому підсвідомо бажаємо постійно бути поруч із партнером. 

Розставання

Одного дня ми прокинулись під звуки сирен, і основне, що було дійсно важливим у той момент, — відновити відчуття безпеки. Щоб зробити це, потрібно було взяти себе в руки для ухвалення складних рішень, організувати себе, інших людей, час, попіклуватись про тих, хто поруч, та багато іншого. Крім цього, треба було опанувати невимовний біль від ситуації, що склалася. По суті, це боротьба і з внутрішнім емоційним станом, і з зовнішніми подіями. А боротьба завжди вимагає ресурсу. 

Якщо до війни людина перебувала в не дуже комфортних для неї стосунках, де для досягнення компромісу необхідно було докласти чималих зусиль, то під час війни на компроміс може не вистачити енергії. 

Крім цього, додаються раніше непроговорені та непропрацьовані проблеми, невпевненість у партнері, а тому стосунки стають, скоріше, тягарем, аніж відрадою, рятувальним колом. Через це пари можуть закінчувати відносини, щоб попросту не заважати один одному. 

Що важливо пам’ятати? 

Слушного моменту не існує

Немає правильного часу для того, щоб закохатися, розлучитися чи почати жити разом. Ваші почуття — ось що важливо. Нехай вони будуть дороговказом, який допоможе розібратись не тільки у стосунках, а й у собі. 

Кожен переживає кризу

Пам’ятайте про це в складних і суперечливих ситуаціях. Усі по-різному переживають те, що відбувається, але те, що нелегко усім, — 100%.

Говоріть

І тоді, коли все добре, і коли не дуже. Проговорювання проблеми допоможе донести ваші емоції та відчуття до партнера. Так ви почуєте один одного. Час складний, але не варто відкладати роботу над стосунками на «після перемоги», це лише все ускладнить. Якщо маєте змогу, знайдіть фахівця, який допоможе. На платформі Mindly чималий вибір професійних психологів, які спеціалізуються на допомозі парам. 

Кажуть, війна — це прискорювач прогресу. Як ніде це добре видно по стосунках. Комусь стресова ситуація допомагає все переосмислити та зрозуміти, що знайшов те, що так довго шукав. Для інших вона стає тригером кардинальних змін в особистому житті. Погодьтеся, нерідко ми з останніх сил намагаємось відродити те, що вже давно вмерло, або ж на автопілоті їдемо звичним маршрутом. 

У будь-якому з випадків попереду на нас чекає новий і такий важливий досвід, не варто закриватися від нього і казати «не на часі». Зараз на часі все, що допомагає звести внутрішні опори для подальшого життя. 

Незабаром нам доведеться відбудовувати країну, почнімо з себе. 


Реклама

Популярні матеріали

«Брат, тато, бабусі, двоюрідна сестра, хрещений — всі загинули....


Rich-mom energy: новий модний тренд, який затьмарив «тиху розкіш»...


Nannacore — новий TikTok-тренд, який встиг підкорити модну...


Читайте також
Популярні матеріали