Як впоратися з панічними атаками

Поради психологині

За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я, панічні атаки є досить поширеним явищем, пов’язаним з індивідуальними порушеннями психічного здоров`я. У світі від 3% до 4% населення страждає від панічних атак у якийсь момент життя.

Панічна атака (ПА) — це гостра реакція організму на емоцію страху.

Національний інститут психічного здоров`я США також повідомляє, що на панічні розлади страждають від 2% до 3% населення країни.

З огляду на відсутність централізованої статистики в Україні, важко точно сказати, скільки людей страждають від панічних атак у нашій країні. Але, за даними деяких досліджень, кількість людей, які стикаються з ПА, може складати близько 2% населення України.

Повномасштабне вторгнення РФ в Україну, вірогідно, збільшило цю статистику. За інформацією психологині Вікторії Чекурак, симптомами панічних атак можуть бути: пришвидшення серцебиття, відчуття нестачі повітря, тремор, негативні думки, зокрема передчуття смерті, а також нудота, біль у грудній клітці, втрата свідомості.

Якщо вас охопила панічна атака, виконайте техніки першої психологічної самодопомоги. Використовуйте всі техніки одразу або поодинці. Добре поєднувати дихання з техніками на заземлення.

1. Дихання по квадрату: 4 секунди видихайте, 4 секунди пауза, 4 секунди вдих, 4 секунди пауза. Обов`язково починайте з видиху!

2. Правило 5: Назвіть 5 предметів, які бачите довкола себе. Назвіть, якими є будь-які чотири предмети на дотик (перелічіть їхні характеристики). Назвіть три речі, які ви зараз чуєте. Назвіть, яким є запах будь-яких двох предметів. Назвіть, яким є смак одного предмету.

3. Коли немає світла (альтернатива): оберіть п`ять категорій предметів (до прикладу: музика, кіно, тварини, риби, їжа) і до цих категорій підберіть п`ять належних предметів чи істот (тварини: кенгуру, собака, кінь, лев, зебра).

4. Рахування в голові: 2+5=7; 7-3=4; 4×4=16; 16:2=8 і т. ін.

5. Метелик: поставте праву руку на ліву сторону грудної клітки, а ліву на праву (таким чином утворюючи руками щось на зразок метелика). Легенько постукуйте почергово правою, потім лівою (або навпаки). Зробіть 120 разів по три підходи. Також можна обійняти себе за плечі та погладжувати руки зверху донизу.

6. Сканування тіла: Починаємо з ніг. Відчуйте пальці на ногах (затиснути та розтиснути їх), потім стопу і п`яту (перекачуйтеся з п`яти на стопу), гомілку, коліна, стегна, сідниці, таз, поперек, спину, пальці на руках, кисті, руку, плечі, шию, підборіддя, щелепу (тут обережно — зверніть увагу: якщо вона затиснена, то потрібно легенько зажати сильніше і тоді розслабити), язик, губи, все лице.

За словами Вікторії Чекурак, важливо зрозуміти, що від панічної атаки ще ніхто не помер (всупереч передчуттю, яке зазвичай виникає під час ПА). Панічна атака ніколи не викликає раптової смерті.


Реклама

Популярні матеріали

5 етапів відносин, через які проходять лише міцні пари


Рецепт тертого пирога з ягодами: крок за кроком


8 формул для образів зі спідницею максі


Читайте також
Популярні матеріали