Як упоратися зі страхом за батьків під час війни?

Надважливе питання для багатьох українців

Війна нерідко розлучає людей. Хтось не хоче виїжджати з окупованої території, хтось не має можливості. Інші обирають безпечніші місця для проживання. Може виникнути ситуація, коли ви будете досить далеко від батьків. Практикуючий психолог Олександр Конев підкреслює, що боятися за життя близьких людей — це нормально. Але необхідно розуміти, що таке здоровий та нездоровий страх.

При здоровому страху періодично виникає смуток та занепокоєння. Людина розуміє, що смерть неминуча, але, незважаючи на можливість втрати, продовжує жити, не зациклюється на проблемі.

Нездоровий страх за симптомами схожий на тривожні стани, супроводжується нав’язливими думками. Людина постійно думає про те, що батьки можуть раптово померти, і від цих думок їй стає гірше. Перебільшується ризик можливих подій.

Що робити, якщо тривога не дає заспокоїтися? Як бути в цій ситуації? Як упоратися з тривожними думками? Про це ми разом із психологом поговоримо в цій статті. Щоб ефективно боротися з руйнівними думками, необхідно зрозуміти причини їхньої появи.

Причини нездорового страху:

1. Переоцінка ризиків. Війна, пандемія, вік — це об’єктивні та виправдані причини для страху. Однак на ці події, які можуть відбутися, ми не завжди матимемо змогу вплинути. Але коли ми думаємо, що це ось-ось станеться, ми віддаємо страху контроль над нами та забуваємо про раціональний погляд на світ.

2. Ви в дитинстві часто чули розмови батьків про смерть, що вони помруть. Ці спогади можуть бути приховані у глибині підсвідомості. Певні події в житті можуть їх активувати.

3. Почуття провини перед батьками, страх бути винним. Часто батьки усвідомлено чи несвідомо вселяють почуття провини. У людини формується впевненість у тому, що вона буде винна у смерті своїх батьків.

4. Страх своєї смерті. Виявити і визнати це буває настільки страшно, що проявляється це опосередковано через надмірну тривогу за інших.

Як впоратися?

Чим старшою людина стає, тим частіше її відвідує думка про те, що батьки старіють, можуть померти будь-якої миті. Ситуацію обтяжують дитячі страхи та об’єктивні події у світі. Війна у багатьох пробудила старі страхи. 

1. Прийміть тривогу та страх. Усвідомте їх, не боріться з ними, бо це буде, навпаки, їх підсилювати. 

2. Аналізуйте думки. Складіть список тривожних думок, запишіть їх у нотатки. Далі проаналізуйте їх раціонально: які насправді є ризики? Знайдіть аргументи проти вашого страху.

3. Згадайте про свої минулі втрати. Часто страх смерті батьків посилюється через побоювання, що людина не зможе пережити цю втрату. Але якщо провести аналіз, можна зрозуміти, що втрати у житті трапляються часто. І найчастіше людям вдається гідно пережити цей етап. Важливо згадати, що ви робили для подолання туги від почуття втрати.

4. Експозиція. Психологічна техніка, яку використовують при страхах. Необхідно уявити найстрашніші події й мислено в них побути (звістка про смерть, похорон). Спочатку буде страшно, але виділяйте по 5 хвилин на день, і з часом ви не так болісно реагуватимете на страх. Він ослабне. Прийде розуміння, що це дійсно складний етап, але не катастрофа.

Усі психологічно здорові люди періодично відчувають страхи. Варто прагнути до їхнього мінімізування і до хоробрості. Хоробрість — це не відсутність страху. Це відчуття того, що є щось важливіше, ніж те, що викликає у нас страх. І це вміння йти вперед, жити і радіти, незважаючи на те що страх може залишатися десь поруч і часом нагадувати про себе.

Якщо самостійно не вдається впоратися з проблемою, можна звернутися до психолога. Фахівець вислухає, допоможе визначити коріння страхів, підкаже ефективні техніки для їхнього опрацювання.


Реклама

Популярні матеріали

Misha Skova: striking a pose and closing deals — the dual success of a...


Що варто знати про Guculiya — проєкт, що відновлює давні традиції...


Манікюр, який візуально омолоджує руки


Читайте також
Популярні матеріали