Як відновитися після пережитої небезпеки

Часто ми не помічаємо перегруженості стану психіки

Багато людей зараз знаходяться у небезпечних обставинах різного ступеню інтенсивності. Що найчастіше відбувається з людиною, яка пережила небезпеку? Вона може перебувати або в стані інтенсивного фізіологічного та емоційного збудження або в стані заторможеності.

Люди можуть мати різну чутливість та уявлення про власну фізіологічну та емоційну норму та іноді не помічати перегруженості власного стану після пережитого. Це можна вважати нормою, бо задля того, аби відчути, що зі мною щось не так, потрібно відновити нормальну чутливість.

Отже, про що найважливіше пам‘ятати, щоб допомогти та підтримати себе або близьких в такому стані? Звісно, про ієрархію потреб. Бо ця ієрархія якнайточніше відображає схему відновлення нервової системи після пережитої небезпеки.

Якщо є можливість, намагайтеся дотримуватися послідовності рекомендацій від експерта Психологічного Центру Altera, психотерапевта, сімейного психолога з 15-річним досвідом Анастасії Ратушної:

1. Безпека. Переконайтеся, що вам нічого не загрожує. Це найголовніша задача.

2. Фізіологічні потреби. Переконайтеся, що наявний необмежений доступ до води або теплих, бажано солодких напоїв. Це важливо, навіть якщо людина не переживала тривалу спрагу. Треба пити багато і часто. Їжа — за бажанням, але вона має бути в доступності. Тілесний комфорт — медична допомога, прийняти душ або ванну, змінити одяг, зручно розташуватися, поспати (якщо це можливо).

3. Соціальні потреби та емоційна безпека. Переживання «я не один, я серед своїх» має лікувальний вплив. Можливість при потребі обговорити пережите також допомагає справлятися зі стресом.⠀

І тільки після того, як виконані перші три пункти, людина може займатися задачами більш високого рівня. Будувати нові стосунки. Відчувати естетичне задоволення. Думати про майбутнє, тощо.

Пам‘ятайте, що відновлення після пережитої небезпеки — це певний процес, який потребує часу. Не намагайтеся прискорювати себе або близьких, дайте собі можливість відновлюватися у власному темпі. Просто пам’ятайте про послідовність етапів відновлення та слухайте своє тіло, воно дасть всі необхідні підказки.


Реклама

Популярні матеріали

Fashion Talk: 15 питань Ользі Галушці про улюблені бренди...


Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


«Мій бекграунд — це основа, що дарує мені свободу». Інтерв’ю з...


Читайте також
Популярні матеріали