Як позбавитися страху під час повітряних тривог

Покрокова інструкція

Зараз повітряні тривоги вмикаються майже щодня. Це нові реалії життя. Для захисту організму в більшості людей з’явилися такі реакції, як хвилювання, паніка, страх і тривога, а також фізіологічні прояви — тахікардія, пітливість тощо.

Практикуючий психолог Олександр Конев підкреслює, що тривога та страх, які виникають під час сирени, — це нормально. Вони слугують природним захисним механізмом, щоб ми згрупувалися та приймали необхідні рішення, уникали небезпеки, йшли в бомбосховище. Внутрішнє напруження можна і потрібно використовувати на благо, щоб зменшувати тривогу і не тримати це в собі.

Чи нормально, що ви не відчуваєте страху? Це може свідчити про виснаження організму, настає момент байдужості та ігнорування сирени. Хоч людина і розуміє, що перебуває в небезпеці, але психіка вже вмикає захисний механізм і працює на те, щоб витримати це напруження, — і відчуття тривожності не виникає. Або у вас є розлад особистості, в деяких випадках відсутність страху — це критерій для діагностики.

Що робити зі страхом?

Прямувати в укриття

Це найкращий варіант уникнення небезпеки, не нехтуйте сигналами повітряної тривоги. Хай як банально звучить ця рекомендація, однак не втомлююся повторювати: не нехтуйте. Насправді слід радіти, що ви чуєте попереджувальний сигнал, бо у вас є час вжити необхідних заходів. Набагато гірше, якщо ви не знаєте, в який момент можна очікувати обстрілу.


Не боріться зі страхом, якщо він адекватний

Є реальна загроза вибухів, тому не треба думати, що ваша тривожність ненормальна. Використайте це напруження для потрібних дій, дістаньтеся до найближчих безпечних місць.


Прийміть ситуацію

Не завжди є можливість піти в бомбосховище — наприклад, ви в цей час перебуваєте в парку і поруч немає укриттів. Або вони виявилися закритими. У такому разі усвідомте, що ви зробили все можливе, що від вас залежало, і накручування себе не поліпшить ваш психологічний стан.


Думайте раціонально

Якщо поруч із вами немає важливих об’єктів інфраструктури, то ризик потрапляння менший. Так, стріляють і по житлових будинках, але зазвичай у прифронтових зонах. Поміркуйте, скільки приблизно будинків в Україні взагалі та яка реальна ймовірність, що влучать саме у ваш дім.


Контакт із близькими

Обійміть рідних, подзвоніть родичам чи друзям, якщо вам важко переживати страх. Навіть під час обіймів з домашніми улюбленцями виділяється гормон окситоцин, який посилює відчуття безпеки.


Думайте на перспективу

Поміркуйте, як ви можете підвищити свою безпеку. Якщо ви орендуєте квартиру, то, можливо, є сенс обрати більш спокійний район, будинок з паркінгом або поруч із метро/укриттям. Якщо ви живете у власній квартирі, то попіклуйтеся, щоб підвал був відкритий вчасно, зберіться з мешканцями та займіться цим питанням.


Якщо ви помічаєте, що ваша тривога і страх постійні та не зменшуються, навіть коли сирена замовкає, це може свідчити про тривожний розлад. Типові симптоми: хвилювання впродовж усього дня, страшні думки, знижена якість сну та працездатності. У цьому разі варто звернутися по допомогу до психотерапевта.

Повітряні тривоги — це наша нова реальність. І щоб надалі бути продуктивною людиною, продовжувати радіти життю та зберегти своє психологічне здоров’я, необхідно адаптовуватися до нових умов.


Реклама

Популярні матеріали

Пампухи до Різдва: готуємо традиційну українську страву


Новорічний френч: трендовий святковий манікюр


Це база: чорні пуховики, які ніколи не вийдуть з моди


Читайте також
Популярні матеріали