Як пережити втрату — питання, яке хвилює сьогодні багатьох українців. У цей і без того складний період життя відчуття втрати близькиих схоже на тортури. ELLE.UA попросив психологиню клініки AirDoc Марту Гутник розповісти, як пережити втрату і не збожеволіти від горя.
У самому запитанні «як пережити втрату?» міститься відповідь! Будь-яку втрату треба саме пережити! Навіть в обставинах війни і тотального страху... Треба знайти в собі сили, які будуть направлені саме на переживання, страждання, усвідомлення, а згодом і прийняття цієї конкретної втрати.
Ми втрачаємо людей, життя, домівки, звички, мрії і плани...
Instagram: @ariviere
Час на сум
Не слухайте, якщо вам хтось каже: «Не плач, не муч себе! Ти сльозами собі не допоможеш!».
Треба дозволити собі плакати, страждати, сумувати і хворіти. В іншому випадку все це наздожене згодом, адже кожну втрату треба перестраждати! Навіть у ситуації, коли навколо багато людей, немає свого куточка, ви весь час змушені працювати, просто необхідно знайти хвилинку й дати собі волю відчути свій справжній біль!
Це справді сталось?!
Навіть людина, яка бачила руйнації і смерть, продовжує тішитися надіями, що то був сон, що цього не може бути насправді... Наш мозок захищається у такиц спосіб, робить подушку, щоб падіння було не таке болюче. У цій фазі варто затриматися на деякий час, дозволити собі шок і стриматися у цьому стані.
Я приймаю. Мені дуже важко, але я приймаю.
Етап прийняття — це не про те, що тепер ви завжди будете на цій фазі, і що відтепер буде легко і щасливо жити. Це той момент, коли приходить усвідомлення: так, це трапилося зі мною, так, мені боляче, я не хотіла цього, але це моє життя... І я живу його і житиму далі. І саме на цьому етапі дуже важливим є усвідомлення того, що я хочу жити далі, ловити в собі ці відчуття і плекати їх.
І знову. І знову...
Після прийняття факту втрати буде легше, а потім знову важче, легше, важче і нарешті легше. Кожну втрату треба пережити!