Я-висловлювання: як навчитися транслювати свої почуття

Простий спосіб покращити стосунки у парі

Я-висловлювання — це спосіб донести свої емоції та потреби, враховуючи при цьому емоції та потреби іншої людини. Чому всім важливо говорити про свої емоції та потреби, розповідає фахівець Психологічного центру Altera Тетяна Гриценко:

Наші емоції є важливим сигналом нашого внутрішнього світу. За кожною емоцією стоїть певна потреба — що ми хотіли б і що для нас важливо. Коли ми говоримо про свої емоції та потреби, ми надаємо їм значення і даємо знати іншій людині, що з нами відбувається, як ми почуваємося, як бути у стосунках з нами. Це дає простір для діалогу, домовленостей та побудови бажаних стосунків.

При цьому в партнера з комунікації теж є почуття та потреби, які важливо поважати. І Я-повідомлення дає можливість говорити про наші почуття з повагою, не вдаючись до суджень, звинувачень та знецінення.

Як будується Я-висловлювання?

Я-висловлювання включає кілька компонентів:

1. Факт — ситуація або дія іншої людини, які викликали емоційну реакцію (тут важлива безоцінність).

2. Почуття — емоції, які виникли у відповідь на ситуації (пам’ятайте, що вчинки інших є стимулом до наших почуттів, але не є їхньою причиною).

3. Пояснення — чому виникли ці емоції, яка потреба була задоволена.

4. Бажання — прийнятний для вас варіант розвитку ситуації.

5. Заклик до обговорення ситуації. ⠀

Конструкція Я-висловлювання має такий вигляд:

«Коли (називаєте ситуацію чи дію), я відчуваю (називаєте емоцію), бо мені важливо (називаєте цінність чи потребу). Я хотів/ла би (назвіть бажаний варіант розвитку ситуації)».

Приклад: «Коли ти різко перервав/ла вчора нашу телефонну розмову, я відчув/ла гнів і розчарування, тому що для мене такі важливі наші дзвінки та можливість поспілкуватися з тобою. Я б хотів/ла, щоб наступного разу ти приділив/ла час, щоб завершити нашу розмову якісно. Що ти про це думаєш?»

Що необхідно для розвитку навички «Я-висловлювання»:

Уміти розпізнавати свої емоції

Розширювати свій емоційний словник

Уміти розпізнавати потреби, що стоять за почуттями

Уміти слухати себе та іншого

Розвиток навички «Я-повідомлення» вимагає часу та зусиль. Але воно того варте — висловлюючи свої почуття та потреби, ми збільшуємо шанс, що вони будуть задоволені.


Реклама

Популярні матеріали

Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Що, як і коли їсти для схуднення без дієти?


Читайте також
Популярні матеріали