Я-висловлювання: як навчитися транслювати свої почуття

Простий спосіб покращити стосунки у парі

Я-висловлювання — це спосіб донести свої емоції та потреби, враховуючи при цьому емоції та потреби іншої людини. Чому всім важливо говорити про свої емоції та потреби, розповідає фахівець Психологічного центру Altera Тетяна Гриценко:

Наші емоції є важливим сигналом нашого внутрішнього світу. За кожною емоцією стоїть певна потреба — що ми хотіли б і що для нас важливо. Коли ми говоримо про свої емоції та потреби, ми надаємо їм значення і даємо знати іншій людині, що з нами відбувається, як ми почуваємося, як бути у стосунках з нами. Це дає простір для діалогу, домовленостей та побудови бажаних стосунків.

При цьому в партнера з комунікації теж є почуття та потреби, які важливо поважати. І Я-повідомлення дає можливість говорити про наші почуття з повагою, не вдаючись до суджень, звинувачень та знецінення.

Як будується Я-висловлювання?

Я-висловлювання включає кілька компонентів:

1. Факт — ситуація або дія іншої людини, які викликали емоційну реакцію (тут важлива безоцінність).

2. Почуття — емоції, які виникли у відповідь на ситуації (пам’ятайте, що вчинки інших є стимулом до наших почуттів, але не є їхньою причиною).

3. Пояснення — чому виникли ці емоції, яка потреба була задоволена.

4. Бажання — прийнятний для вас варіант розвитку ситуації.

5. Заклик до обговорення ситуації. ⠀

Конструкція Я-висловлювання має такий вигляд:

«Коли (називаєте ситуацію чи дію), я відчуваю (називаєте емоцію), бо мені важливо (називаєте цінність чи потребу). Я хотів/ла би (назвіть бажаний варіант розвитку ситуації)».

Приклад: «Коли ти різко перервав/ла вчора нашу телефонну розмову, я відчув/ла гнів і розчарування, тому що для мене такі важливі наші дзвінки та можливість поспілкуватися з тобою. Я б хотів/ла, щоб наступного разу ти приділив/ла час, щоб завершити нашу розмову якісно. Що ти про це думаєш?»

Що необхідно для розвитку навички «Я-висловлювання»:

Уміти розпізнавати свої емоції

Розширювати свій емоційний словник

Уміти розпізнавати потреби, що стоять за почуттями

Уміти слухати себе та іншого

Розвиток навички «Я-повідомлення» вимагає часу та зусиль. Але воно того варте — висловлюючи свої почуття та потреби, ми збільшуємо шанс, що вони будуть задоволені.


Реклама

Популярні матеріали

Яке взуття обирають на зиму модниці: 28 найстильніших варіантів...


Wednesday Brings Health and Convenience Together with Its Greens...


BEVZA представляє різдвяну ялинкову прикрасу «Щедрик»


Читайте також
Популярні матеріали