Токсичне спілкування: що це таке та як його уникнути

Як розпізнати токсичну людину та взаємодіяти з нею

Що таке токсичність? За якими фразами ми можемо відрізнити токсичну людину? Тема токсичності хвилює багатьох людей, адже кожен з нас хоча б раз у житті мав досвід спілкування з токсичною людиною.

Продовжуючи тему токсичності колег, ELLE.UA вирішив розпитати психологиню Юлю Гайдай про токсичне спілкування загалом та як його уникнути у власному оточенні.

Что значит быть токсичным человеком?

Instagram: @sophiaroe

Що таке токсичність

Токсичне спілкування — це спосіб адресувати свій біль іншому, або вирішити власний внутрішній конфлікт коштом іншого. Важливо зазначити, що термін «токсичний» у психології відсутній — це побутове поняття. Токсичними називають людей, після спілкування з якими ви можете відчути вир негативних емоцій. Говорячи про це поняття в стосунках, ми маємо на увазі дискомфорт, який приносить спілкування.

Як виявити токсичну людину у своєму оточенні

Для цього достатньо дослухатися до власних відчуттів у процесі або після спілкування. Ви можете відчути стрес, напругу, наляканість, відчуття вичавленості та використаності. Це може бути будь-яка взаємодія з людьми, яка приносить емоційний дискомфорт і виснаження.

Токсичный человек – это индивид, проявляющий поведенческие и личностные характеристики, которые негативно влияют на окружающих

Instagram: @josephineskriver

Чи є фактори, які сприяють виникненню токсичної поведінки?

Коли людина не може впоратись зі своїм болем, розпізнати емоції, які керують її станом, і взяти їх під контроль, вмикаються механізми маніпуляції, критики та знецінення того, хто поряд. Таким чином спрацьовує компенсаційна система психіки: організм скидає напругу коштом іншого, але першопричину своїх переживань людина не досліджує. Тому травмувальна поведінка повторюється знову і знову. Людина ранить тих, хто поряд, і перетворюється на токсичну.

Що можна протиставити токсичності?

На жаль, ніхто не вчив нас (а тим паче наших батьків) правильно висловлювати свої потреби та емоції, відповідно, кожен має миті прояву пасивної агресії, сильної роздратованості чи образ без приводу. 

Добре, коли вдається побачити за цим станом зранену частину людини та її емоційну потребу. Спробувати зрозуміти, чого хоче ця людина і який досвід призвів до того, що вона так взаємодіє з іншими. Отже, перше, що ми можемо протиставити токсичності, — це розуміння.

По-друге, це навички асертивності, тобто здатності відстоювати власні потреби, висловлювати емоції та думки, поважаючи інших і не впадаючи в агресію. Для асертивного спілкування важливо помічати та чути, що каже інша людина, і відчувати, як її поведінка відображається на вас. Може бути корисним спосіб віддзеркалення сказаного. Далі озвучити поведінку, яка вас не влаштовує, і попросити припинити робити це. Важливий спокійний, але наполегливий тон і стійка розслаблена поза.

Кожен з нас, свідомо чи ні, може поводитися токсично стосовно іншої людини. Головне — відстежувати таку поведінку і робити кроки до її контролю та припинення.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали