Сталкінг у стосунках: як позбавитися від переслідування колишнім?

Зазвичай спроби вмовити сталкера чи переключити його увагу на щось інше не працюють

Багато людей є жертвами психологічного насильства, однак навіть не усвідомлюють цього. Практикуючий психолог Олександр Конев підкреслює, що саме тому дуже важливо висвітлити цю тему:

Психологічне насильство — це поведінка, метою якої є заподіяння емоційної чи психологічної шкоди. Поодинокі образи не можна вважати емоційним насильством, але якщо така поведінка стає систематичною, породжує в іншої людини страх, тривогу та порушує благополуччя, тоді це є проявом насильства.

Люди, які страждають від психологічного насильства, можуть відчувати розгубленість, страх, труднощі з концентрацією уваги та низьку впевненість у собі, а також тривогу, больові відчуття та прискорене серцебиття. Також люди, що систематично піддаються психологічному насиллю, можуть мати панічні атаки. Довгострокові наслідки можуть включати тривожні розлади, безсоння та соціальну замкнутість, а також психосоматичні розлади.

Види психологічного насильства: аутинг, булінг, віктимблеймінг, газлайтинг, мобінг і сталкінг. Цю статтю ми присвятимо саме сталкінгу, тобто нав’язливому переслідування колишнім або теперішнім партнером.

Сталкінг найчастіше описують як переслідування, психологічний тиск у формі нав’язливої уваги, залицянь, коментарів до особистого контенту, постійних спроб налагодити спілкування, які можуть переходити в погрози, залякування, пошук та використання без дозволу особистої інформації.

Якщо ви вже стали об’єктом сталкерських дій, то однозначно потрібно цей процес зупиняти. Це погрожує вашій свободі та психологічному здоров’ю. Не варто відтягувати та думати, що людина, яка вас переслідує, сама відчепиться. Спроби вмовити сталкера чи переключити його увагу на щось інше не працюють.

Що можна зробити?

1. Змінюйте маршрути пересування. Ходіть на роботу іншим шляхом, розгляньте варіант оренди нової квартири в іншому районі.

2. Зверніться по допомогу до близьких. Якщо ви маєте змогу переїхати на деякий час до близьких, є сенс скористатися цією можливістю. Буде чудово, якщо вас супроводжуватимуть чи зустрічатимуть родичі після роботи.

3. Зверніться до правоохоронних органів і громадських організацій. Є центри, які працюють саме у сфері протидії насильству. Там можуть надати необхідну психологічну допомогу, прихисток та посприяти відкриттю справи.

4. Подбайте про безпеку. Налаштуйте сигнал SOS у смартфоні, купіть газовий балончик. Про всяк випадок, краще бути підготовленою. Це надасть більше впевненості у собі.

5. Надайте розголос ситуації. Сповістіть друзів, викрийте наміри сталкера. Він може злякатися та зупинити своє переслідування. Також можна розповсюдити інформацію в соціальних мережах, але є ймовірність, що це викличе зворотний ефект і злість.

Розповім трохи про профілактику таких ситуацій. Ставтеся з більшою увагою до конфіденційності свого життя. Зокрема, варто пильнувати можливості розкриття особистої інформації. Визначте для себе, яка це інформація, та діліться нею тільки з людьми, яким довіряєте. Також навчіться вибудовувати власні кордони, сформуйте нові ефективні стратегії поведінки та будування стосунків. Із цим вам може допомогти психолог.


Реклама

Популярні матеріали

Мініспідниця — мастхев у весняному гардеробі: яку модель обрати на...


Мистецький квітень: 23 київські виставки, що заслуговують на вашу...


Ідеальна спортивна уніформа для неї і для нього: знайомимося з...


Читайте також
Популярні матеріали