Що робити з депресивним оточенням під час війни?

Як зберегти психологічний баланс

Наше життя змінилося. Після початку війни багато людей переїхали в інше місце проживання. Хтось почав жити зі складними родичами, а комусь доводиться орендувати квартиру з непривітливими сусідами та періодично зустрічатися в підвалі з не дуже приємними людьми. Практикуючий психолог Олександр Конев розповідає, що робити з депресивним оточенням під час війни, та ділиться власним досвідом перебування з тривожними людьми в окупації:

Ситуації бувають різні, і дійсно може статися так, що вам не пощастить з оточенням. Коли я сам перебував у окупації, то мене оточували доволі тривожні люди. Вони постійно нагнітали обстановку та говорили, що нічим хорошим це не закінчиться. 

85% катастрофізувань та прогнозувань не справджуються. Коли ми в тривозі чи в депресії — негативні події сприймаються дуже болісно. Може бути відчуття того, що погані варіанти єдині, які тільки можуть статися. Якщо ви будете думати про червоний колір, то впродовж деякого часу ви помічатимете скрізь саме цей колір.

Виробляйте імунітет. Зазвичай дають рекомендацію уникати неприємних людей, але припустимо, що в певній ситуації це неможливо. Учіться не йти на провокації, не виводьте себе на емоційність у спілкуванні, на маніпуляції не відповідайте маніпуляціями, окреслюйте кордони: що з вами можна обговорювати, а що ні. Чітка та сильна позиція буде вашим захистом.

Зберігайте критику. Більшість того, що ви чуєте від оточуючих, — це просто їхні думки або припущення. Якщо це не перевірена інформація чи новини, то не звертайте увагу. Ці речі просто не варті стабільності вашого психологічного стану.

Контролюйте думки. Якщо скрізь депресивні люди, то доволі легко перейняти їхню позицію і почати самому бачити світ крізь чорні окуляри. Однак ви можете взяти деякі свої раціональні думки за фундамент і опиратися на них. Наприклад: «Я не буду завчасно створювати катастрофу та думати про те, що тільки погане може відбутися, бо майбутнє мені невідоме», «Так, дійсно, є певна ймовірність негативних подій, але так само ситуація може вирішитися позитивно».

Підтримуйте зв’язок із близькими. У вас, скоріше за все, буде можливість періодично зв’язуватися з дорогими вам людьми. Фокусуйтеся на цих моментах. Обговорюйте приємні події, плануйте життя, отримуйте задоволення від цього спілкування.

Фокус на собі. Турбуйтеся про свій психологічний стан. У літаку, коли виникає критична ситуація, опускаються кисневі маски, і в інструкції написано: «Одягніть маску спочатку на себе, а потім на дитину». Тільки тоді, коли ви в першу чергу допоможете собі, ви зможете допомогти іншим, налаштовуючи оточуючих на реальність. Не на негатив чи позитив, а саме на реальність, де є певні ймовірності, ризики, але все не так трагічно.

Людям, які зневірені, самим необхідна допомога та підтримка. Скоріше за все, в них опустилися руки або в житті сталися певні події, які збивають з ніг. Психіка не справляється з великим стресом, і людина здається. Якщо, наприклад, ваші друзі переживають горе, ви навряд будете доволі позитивні. Є сенс поговорити із цими людьми, вислухати, допомогти хоча б спілкуванням та показати альтернативне бачення.

Людям, які важкі у спілкуванні, теж усередині болить. «Важкий характер» — це про розлад особистості, тому такі люди конфліктні. Їх мало що може змінити. Однак вони такі, які є. І більшість із них теж страждають від самих себе. Це в жодному разі їх не виправдовує, але майте це на увазі.

Інколи нам доводиться перебувати в неприємних умовах. Однак усе минає. І вам до снаги поліпшити ситуацію. Принаймні ви можете не збільшувати токсичність навколишнього середовища.


Реклама

Популярні матеріали

Образ дня: Мадонна показує, як носити трендову шубу від...


Святковий wishlist популярних українських візажисток


7 образів в етностилі, які вам варто повторити цього Різдва...


Читайте також
Популярні матеріали