Чотири ефективні способи підтримати людину в депресії

Рекомендації Уляни Супрун

Депресію часто знецінюють та вважають її побічним ефектом ліні, слабкого характеру, бажання прокрастинувати, надмірного копирсання в собі чи просто поганого настрою. Але депресія — це хвороба, яка щороку вражає понад 300 мільйонів людей, сильно погіршує їхню якість життя і працездатність, а також може призвести до суїциду.

Кадр із фільму «Щоденник Бріджит Джонс»

Будь-хто тією чи іншою мірою ризикує захворіти на цей розлад, вважає колишня в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. У своєму Facebook вона розповіла, як підтримати близького у депресії.

«Навіть перебуваючи у депресії, людина може поводитися доволі звично, наче у неї все гаразд. Але при цьому бути дуже пригніченою, на самоті переживати серйозні складнощі і не визнавати, що вона має проблему. Депресію часто ігнорують та не діагностують лікарі, а самі пацієнти не поспішають звертатися за допомогою. Лише двоє з п’яти людей, що страждають на депресію, залежності чи тривожність, шукають лікарської допомоги», — зазначила Супрун.

Водночас, за її словами, часто для людини в депресії буденні завдання — як-от, приготування їжі чи похід в душ, вимагають надзусиль. Натомість пропозиції зібратися, не показувати слабкість, зайнятися спортом чи більше працювати, щоби відволіктися, — ще більше демотивують та знецінюють емоційний стан хворого.

Кадр із фільму «Їсти, молитися, кохати»

Що можна зробити, аби підтримати людину з депресією:

Не намагайтеся підбадьорити людину фразами типу «просто посміхнися», «все добре, це лише період такий», «просто візьми себе в руки, і все мине». Це вкотре підтверджує несерйозність цього стану та змушує людину почуватися ще більш пригніченою через те, що вона начебто слабка.

Не змушуйте людину робити щось поза межами її зусиль. Відволікання депресії за допомогою додаткової роботи чи примусового спілкування у великій компанії людей навпаки відтерміновує звернення до фахівця та може посилити почуття провини.

Не намагайтеся самостійно давати фахові поради, якщо ви не фахівець. Самолікування депресії небезпечне, а деякі методики самодопомоги дають швидще тимчасовий ефект і зовсім не означають, що потрібно відмовлятися від фахової підтримки.

Краще спробуйте підтримати, вислухати, розповісти про свій досвід лікування депресії (якщо його маєте) чи порадьте звернутися до фахівця або людини, яка знає, як діяти в разі депресії. Якщо маєте контакти фахівця чи знаєте, де можуть надати кваліфіковану допомогу — неодмінно поділіться. У деяких випадках це може бути найкращим способом підтримати людину у складній ситуації.

Кадр із фільму «P.S. Я люблю тебе»

Підтримувати людину в депресії може бути дуже складно. Тому важливо слідкувати і за своїми внутрішніми ресурсами та уважно дбати про свій емоційний стан. Зрештою, ви мало чим допоможете людині в депресії, якщо самі будете почуватися пригнічено.

«Дуже вдале порівняння з правилами використання кисневої маски в літаку — спочатку подбати про свою безпеку та одягнути маску на себе, а потім на дитину. У такому випадку ви зможете подбати і про себе і про людину, яка потребує вашої підтримки та допомоги», — наголосила екс-очільниця МОЗ.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


Куди піти в січні: концерти, виставки та інші події, варті уваги...


Читайте також
Популярні матеріали