5 улюблених фраз маніпуляторів: як їх розпізнати та знешкодити

Слова, які ми часто чуємо від найближчих

Про те, як спростити спілкування з маніпуляторами, психологія, експерт у сфері відносин та виховання, сертифікований коуч, бізнес-тренер, новатор у сфері освіти Марина Романенко:

Ви помітили, що після спілкування з певною людиною зазвичай відчуваєте почуття провини, страху і навіть сорому? Ви шукаєте проблему в себе, а вона, швидше за все, криється зовсім у другій людині. Ім`я йому — маніпулятор. Не тільки вас, а й інших людей він використовує виключно у своїх корисливих цілях.

Кадр із серіалу «В її очах»

«Всі ми один одного використовуємо», — можете заперечити ви. Так, буває, я погоджуся. Але є одна принципова відмінність: вона у формі досягнення вигоди. Що відбувається, якщо одна людина ставить собі за мету добитися чогось від іншої? Зазвичай він діє більш-менш відкрито: "Я пропоную тобі це, а від тебе замість хочу отримати ось це!". Маніпулятори ж роблять свою справу потай. 

Шляхом тиску і брудного обману вони спочатку приводять людину до почуття провини, сорому або страху, а потім граючи отримують бажане. Придушений непосильним тягарем провини, людина готова віддати свої сили, ресурси, час, можливості всього себе присвятити виправленню провини. Доводячи маніпулятору, що насправді він не такий поганий, як здається, людина стає зручним інструментом у його корисливих руках.

Хто вони такі, ці маніпулятори? Де вони живуть та як їх відрізнити від інших? Для початку запам`ятайте найважливіший момент: хоча маніпулятори водяться в різних місцях, впливати на нас можуть насамперед ті, хто знаходиться ближче до нас і на кого, здавалося б, ми можемо покластися. У дитинстві це були батьки та вчителі, пізніше — начальники та товариші по службі на роботі, чоловіки та дружини, подруги та друзі. Маніпулятивні фрази досить шаблонні: безневинні, здавалося б, вони, тим щонайменше, несуть у собі прихований підтекст, якусь внутрішню загрозу.

Кадр із серіалу «Пліткарка»

Найпоширеніші маніпулятивні фрази:

"Я такий який я є". Підтекст: Зі мною все нормально, це з тобою щось не так. Тому не мені треба змінюватися, а це ти маєш терміново змінити свою поведінку!» «Дивись, на що ти мене перетворила!» Підтекст: «До тебе я був ідеально-добрим (багатим, спокійним, успішним), а після зустрічі з тобою став підозріло-поганим (бідним, нервовим, невдачливим). Тому роби те, що я вважаю за необхідне, і побачиш мене знову ідеальним!». 

Ти взагалі розумієш, що несеш? Підтекст: «Твоє мислення, освіта, життєвий статус - ніщо. Тільки я розумію, як жити, куди ходити, що казати. Слухай мене, і все буде перфектно! "Я думав, ми довіряємо один одному". Підтекст: «Я чесна людина, мені нема чого приховувати. А в тебе, виявляється, є секрети від мене, свій рахунок у банку. А, ну, швиденько відкрий мені доступ до своїх банківських депозитів — і ти заслужиш право знову називатися чесною!»

«Я думав, що ти інша. А ти така сама, як усі». Підтекст: Ти недостатньо намагаєшся для мене. Працюй більше на моє благо, тому що, як у мультфільмі про Матроскіна, «спільна праця на мою користь ушляхетнює». "Я бачу тебе наскрізь". Підтекст: «Я людина-рентген: знаю всю твою гнилий натуру, бачу всі твої брудні думки, читаю всі твої підступні плани. Ти весь час брешеш. Зроби те, що мені потрібно, і, можливо, я зміню свою думку про тебе!».

Нехай вас не лякають ні хитрі маніпуляції, ні самі маніпулятори, адже дати гідну відсіч — справа нескладна, за умови, звичайно, своєчасного їх виявлення та нейтралізації.

Кадр із серіалу «Велика маленька брехня»

5 улюблених фраз маніпуляторів та способи їх знешкодження:

Фраза №1. "З тобою неможливо розмовляти" За нею криється неповага співрозмовника до вашої життєвої позиції, його небажання слухати аргументи ззовні. Якби не був маніпулятором, він сказав би відкрито: «На твою думку мені начхати! Роби так, як я сказав, і швидко! Але ні, йому такий чесний варіант не підходить: жертва явно чинитиме опір. Щоб не ризикувати зайвий раз, він, швидше, натисне на ваше почуття провини і вуаля! — зробить із жертвою що хоче! Тому, почувши подібну фразу, поспішайте якнайшвидше закінчити розмову.

Типова фраза маніпуляторів, жоден з яких не готовий брати на себе відповідальність. «Це все твоє виховання! — може сказати свекруха. — На що дітей перетворила?» Чоловік, до речі, теж може триматися тактики нападу: «Це твоя робота! Не діти, а жах: батька не поважають, вчитися не хочуть! Почувши щось подібне, постарайтеся не допустити типової помилки — не ображайтеся і виправдовуйтеся. Навпаки, сміливо йдіть в атаку: «Не подобається—зроби що-небудь сам!» та демонструйте повну впевненість у своїй правоті.

Фраза №3. «Я роблю це заради тебе». Її часто використовують батьки: «Ми тебе вирощували, одягали-обували. А ти? Жодної подяки!» або: Ти подивися, за кого заміж вийшла. Адже ми з батьком тебе попереджали!». Чоловіки також великі любителі подібних маніпулятивних фраз. «Я тобі стільки гарую. Чого тобі ще треба? Якщо ми чуємо щось подібне, кажемо: «Дорогі мої батьки, мамо-тато, чоловік! Я доросла, сама якось розберуся з тим, що мені потрібно в житті. А за вашу працю і старання—велике спасибі!»

Фраза №4. «Я думав, що в нас кохання». Маніпулятор підводить вас до думки про необхідність довести своє ніжне почуття до нього, зробивши те, що вважає за необхідне? Знайте: закоханість не вимагає жодних аргументів, особливо якщо вони суперечать вашим життєвим цінностям. А оскільки з маніпулятором сперечатися марно, то з усмішкою скажіть йому: «Дорогий, так, але ні. Ось саме це я тобі робити не готова».

Фраза №5. «Ти що, зовсім немає почуття гумору? Це ж просто жарт!». Знайте: це не жарт, це брудна маніпуляція, яку часто використовують друзі, батьки, чоловіки. Мало того, що вас образили, виставивши нерозумною людиною, з вас посміялися: «Ти що, гумор не розумієш?», то вас ще й присоромили за те, що ви засмутилися. Що потрібно зробити у такій ситуації? Спочатку ідентифікувати фразу як маніпулятивну і потім відреагувати на неї відповідним чином. Жарт—це коли всім весело. Якщо хоча б одній людині не смішно, це не гумор. «Жартуй над собою, — скажіть маніпулятору твердо, дивлячись прямо в очі. — А мене дай спокій!»

Щоб не стати жертвою маніпулятора, дуже важливо не вестися на його провокації та почуватися впевнено. Допоможуть вам у цьому спеціальні психологічні техніки.

Кадр із серіалу «І всюди тліють пожежі»

Три ефективні методи у спілкуванні з маніпуляторами: Шок-метод. Заганяючи жертву почуття провини, маніпулятор хоче послабити її і змусити робити те, що хоче він. Чи не реагуйте на його брудні технології! Просто визнайте: «Так, я така, і мене все влаштовує. Я собі подобаюсь! Шокований вашою несподіваною заявою, маніпулятор відразу відступиться від своїх хитрощів. Дякую-метод. Практично на будь-яку маніпуляцію можна реагувати вдячною фразою: «Дякую за інформацію. Я подумаю". Не більше та не менше. Ця техніка дає можливість чемно закінчити розмову.

"Я все про тебе знаю"-метод. Це, можливо, один із найпростіших і найефективніших методів. Вами маніпулюють? Задайте питання в лоба: «Що ти хочеш цим сказати? Ти хочеш, щоб я відчула себе винною? Щоб мені було соромно? Страшно? Ти мною маніпулюєш?». Не встигнете ви закінчити фразу, як маніпулятор почне пристрасно запевняти: «Ні-ні, звичайно, я зовсім не те мав на увазі!» І останнє: нічого не бійтеся, у спілкуванні з маніпулятором, навчитеся зчитувати та розшифровувати його приховані вигоди та завжди діяти у своїх інтересах. Будьте добрі спочатку до себе, а потім до решти світу! Успіхів вам!

 


Реклама

Популярні матеріали

Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Читайте також
Популярні матеріали