Звіряємось: 5 ознак фінансової грамотності

Внутрішнє відчуття спокою та стабільності виникає від усвідомлення того, що ви керуєте грошима, а не гроші керують вами

Багато хто вважає, що рівень задоволення життям залежить від того скільки ви заробляєте. Це помилка. Внутрішнє відчуття спокою та стабільності виникає від усвідомлення того, що ви керуєте грошима, а не гроші керують вами. Можна заробляти сто тисяч на місяць, але витрачати їх усі до останньої копійки, відчуваючи постійну тривогу за своє майбутнє. Про задоволення життям та вміння керувати коштами тут точно не йдеться. Яку людину дійсно можна назвати фінансово грамотною, знає експертка й спікерка з питань корпоративних та персональних фінансів Єлєна Шепель.

5 ознак фінансової грамотності

Перша ознака: фінансовий облік

Фінансово грамотна людина знає точну суму своїх доходів, витрат та загальний розмір свого капіталу. Вона може чітко сказати, скільки грошей щомісяця витрачається на базові потреби та розваги. Знає, з яких джерел вони надходять. Раз на місяць переглядає вартість своїх активів: цінних паперів, нерухомості, відстежує як змінюється ціна на її авто. Тобто враховує все. Навіть те, що частину доходів складає кешбек, яким вона користується у своєму банку.

Ефективно керувати коштами їй допомагають базові економічні знання та різноманітні фінансові інструменти. Хтось стежить за грошовими потоками в банкінгу, якщо користується переважно картками, а не готівкою. Хтось завантажує на смартфон спеціальний застосунок для обліку витрат та синхронізує його з банківськими картами. До речі, у подібні застосунки можна записувати й витрати готівкою. А хтось просто відкриває звичайну таблицю excel і веде облік у ній. Всі варіанти чудові, оскільки дозволяють побачити реальну фінансову картину. 

Друга ознака: відсутність боргів

Існує тонка межа між тим щоб ефективно користуватися банківськими інструментами та заганяти себе у боргову яму. Більшість банків пропонують безвідсоткові періоди, коли клієнтам дозволяється використовувати кредитні кошти й нічого за це не платити. Потрібно розуміти, що це один з гачків, який спонукає вас жити не на власні кошти, а на кошти банку. Не секрет, що фінансово грамотні люди теж користуються кредитами, але вони завжди знають розмір боргу та у них є покроковий план щодо погашення кредиту поки не почали нараховуватись відсотки.

За даними Асоціації українських банків 67% українців щомісяця беруть мікрокредити для розв’язання нагальних матеріальних проблем. Простіше кажучи, щоб дотягнути до зарплати. Додам, що люди яким вдалося вирватися із замкненого кола життя в боргах, часто закривають усі кредитні ліміти під нуль, щоб уберегти себе від залучення сторонніх коштів. Це теж показник фінансової грамотності. 

Третя ознака: вміння накопичувати гроші

Навичка накопичень — ключове вміння у питаннях фінансової грамотності. Іноді люди кажуть собі: ось почну заробляти більше, тоді й буду відкладати гроші. Це ілюзія. І це так не працює. Звичка відкладати гроші — це м’яз, який потрібно прокачувати. В певний момент ваша психіка має звикнути до того що потрібно відкладати 10 відсотків з кожного доходу. Спочатку ви будете відкладати 1 тисячу з 10 тисяч гривень. Потім відкладете 5 тисяч з 50. А коли почнете отримувати дохід у 100 тисяч, ваша звичка буде настільки натренованою, що ви автоматично відкладете 10 тисяч.

У житті фінансово грамотних людей це вже давно норма. Додам, що накопичені кошти повинні мати ціль. Знайте на що ви накопичуєте: на автомобіль, на відпочинок, на житло. Тоді відкладати буде легше. Ще одна порада: зберігайте гроші не на основному рахунку, а на окремому. Якщо ж віддаєте перевагу готівці — конверт з грошима має знаходитись якомога далі від коштів на поточні витрати.

Четверта ознака: фокусування на доходах, а не на економії

Звичка економити — навичка бідних людей. Фінансово грамотні люди замість економії намагаються оптимізувати витрати та фокусуються на зростанні у доходах. Порахуймо, якщо ваш дохід щомісяця буде зростати на 10 відсотків, за 12 місяців ви станете заробляти втричі більше. 10 відсотків - саме цей розмір є комфортним для психіки, оскільки отримання великих коштів за короткий проміжок часу може викликати стрес.

Тепер щодо оптимізації витрат. Коли ви проведете фінансовий облік та проаналізуєте інформацію, вам стане зрозуміло на яку категорію витрат можна повпливати. З власного досвіду скажу, що свого часу ми з чоловіком багато грошей витрачали на каву у популярних закладах. Щоб зменшити витрати ми купили кавомашину і тепер п’ємо каву не гіршу ніж у кав’ярнях. Так нам вдалося зберегти гроші  й звичний рівень життя. Додам, що фокусування на зростанні у доходах має відбуватися одночасно з оптимізацією різних категорій витрат.

П’ята ознака: вільні розмови про гроші

Тема грошей у суспільстві досить табуйована. Про заробітки та інвестиції не заведено говорити. Ба більше — це вважається ознакою поганого виховання. Насправді ж, саме це табу на тему грошей є причиною того, що рівень фінансової грамотності українців, згідно з дослідженням проведеним у 2021 році, лишається нижчим мінімально рекомендованого. Фінансово грамотна людина може спокійно говорити про гроші.

Тобто обговорювати будь-які фінансові теми зі своїм найближчим колом. І при цьому їй буде комфортно. Чому так важливо говорити про гроші? Тому що завдяки цим розмовам відбувається робота з вашою психікою. Ви налаштовуєтесь на досягнення успіху та отримуєте додаткову мотивацію.


Реклама

Популярні матеріали

Як Крістіан Діор перевернув beauty-індустрію


Крістобаль Баленсіага: як геніальний кутюр’є здійснив революцію...


«Резерв+», «Армія+» та Delta: Катерина Черногоренко про...


Читайте також
Популярні матеріали