5 причин газлайтингу в стосунках

Поведінка, з якою хоча б раз стикалась кожна 

Газлайтинг — маніпулятивна поведінка стосовно інших. Її мета — змусити людину засумніватися в адекватності власного сприйняття дійсності або в об’єктивності того, що її оточує. Експертка Інституту когнітивного моделювання, фахівчиня з психічного здоров’я Ганна Дрешер розповідає, що газлайтинг може бути свідомим або ні. 

Кадр із фільму «Газове світло»

Так само і наміри газлайтингу можуть бути продиктовані різними мотивами:

Бажання уникнути відповідальності

Однією з найпоширеніших причин газлайтингу є бажання уникнути відповідальності. Це може означати, що людина не бере на себе відповідальність за певні дії: невірність або іншу недоречну чи образливу поведінку.

Бажання контролю

Ще одна поширена причина газлайтингу — спроба контролювати. Газлайтер прагне, щоб партнер поводився певним чином, формував свою поведінку відповідно до потреб газлайтера. А це неодмінно веде до обмеження власних потреб людини, її автономії та свободи.

Недовіра

Часто газлайтер тотально не довіряє іншим людям, навіть близьким. Ця тривога змушує щосили намагатися контролювати інших і обставини загалом. Такі люди бояться втратити контроль над власним життям і використовують тактику маніпулювання, щоб відновити відчуття контролю.

Бажання перемогти

Людина може вважати, що її цінність залежить від того, чи перебуває вона в домінантному становищі. Тому, на її думку, будь-які методи збереження домінантного становища в різних чи окремій сфері життя — цілком виправдані.

Вивчена поведінка

У дітей, які виросли з газлайтерами, така поведінка нормалізується, і вони можуть не усвідомлювати своїх дій. Формується розуміння, що для отримання бажаного, потрібно маніпулювати іншими людьми.


Реклама

Популярні матеріали

Експерти з’ясували, яким буде титул королеви Камілли після смерті...


FROLOV запускає колаборацію з першим в Україні ЛҐБТІК+...


Колишній чоловік Брітні Спірс хоче подати на неї до суду


Читайте також
Популярні матеріали